Dziś mamy 22 stycznia 2019, wtorek, imieniny obchodzą:

08 maja 2018

Historia Małej Ojczyzny. Ryszard Popławski podzielił się wspomnieniami

fot. pow.

fot. pow.

Każdy ma swoją Małą Ojczyznę – miejsce, gdzie się urodził, gdzie wychował… # Każda Mała Ojczyzna ma swoją historię, którą warto znać. Niezwykle interesujące są w tym celu rozmowy z mieszkańcami, którzy mogą nam takie informacje przekazać.

I dlatego w ramach lekcji patriotycznych na lekcji języka polskiego uczniowie klasy IVa z SP Tur pod przewodnictwem specjalnego gościa, mieszkańca Turu – Pana Ryszarda Popławskiego zdobywali wiedzę na temat swojej Małej Ojczyzny. Poznali historię miejscowości, w której mieszkają i na co dzień się uczą.

Były informacje o młynach, hucie szkła, szklarni, cegielni czy fabryce serów. Podczas odkrywania kolejnych kart historii Turu uczniowie dowiedzieli się m.in.: o tym, że miejscowość ta miała trzykrotnie prawa miejskie, jednak miasto nigdy tu nie powstało. Pojawiły się także zaskakujące wiadomości, jak ta, że dawniej Tur to Ruda/Rudy. Zagadkowa nazwa wiązała się prawdopodobnie z wytopem żelaza, które miało tu miejsce ok. XIXw.

A wszystkie te informacje Nasz Gość urozmaicał rycinami przedstawiającymi interesujące pod względem historycznym, przyrodniczym i krajobrazowym miejsca Naszej Małej Ojczyzny.

Pan Ryszard przybliżył nam historię Turu, opowiedział o ciekawych miejscach, budynkach, a także o realizowanych przedsięwzięciach, które miały na celu poprawę warunków życia mieszkańcom. Przypomniał czasy odległe. Podzielił się swoimi wspomnieniami. To wyjątkowe spotkanie niewątpliwie uatrakcyjniło zajęcia.

Lekcja była niezwykła. Rozbudziła ciekawość i zainspirowała. BARDZO DZIĘKUJEMY! 

Z niecierpliwością czekamy na dalsze spotkania w Naszej Szkole.

 materiał: Uczniowie kl. IV a oraz M. Badzińska/red.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • -3 (3)

    Włościanka, w dniu 08-05-2018 18:59:25 napisał:

    Historia jak ten zaśmierdły orzeł z czekolady. Młodzi powinni usłyszeć gdzie były mordownie UB-eckie, gdzie ludzie po lasach zakopani za walkę z okupantem. Powinni usłyszeć o głodzie i wypędzeniach z kołchozów. I o rodzinach dorobionych na krzywdzie tych co o ojczyznę walczyli. Kto z sąsiadów szukał u biedoty tzw. kontyngentów. To jest ważne! Nie słodkie ciumcianie!

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szczotka elektryczna z jonizacją Fox Red Hot
175PLN 140PLN
Botox zmarszczki lwie
Baterie
od 0,90PLN
Drukarki fiskalne Innova
3443PLN PROMOCJAPLN
Gimnastyka korekcyjna
Sprzedaż opon
Test amortyzatorów
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Jak zrobić murowany grill?

Grillowanie to jeden z przyjemniejszych sposobów na plenerowy wypoczynek. Miły czas w gronie znajomych smakuje najlepiej, gdy stoły zastawione są pieczonymi na grillu mięsami, rybami i warzywami. Na rynku znajdziemy wiele przenośnych urządzeń do grillowania, ale miłośnicy takiej formy wypoczynku z pewnością powinni pomyśleć o czymś więcej – o zbudowaniu własnego grilla. Jak to zrobić i dlaczego warto?

(czytaj więcej)