Dziś mamy 6 czerwca 2020, sobota, imieniny obchodzą:

22 grudnia 2019

Gwiazdor wyskoczył z prezentu. Przedszkolaki były zachwycone

fot. Dariusz Górzyński

fot. Dariusz Górzyński

"Już na niebie gwiazdka lśni..." śpiewały dzisiaj (20 grudnia 2019 r.) dzieci z grupy "Niezapominajki" z przedszkola "Tęczowe Wzgórze".

Najmłodsze przedszkolaki wystąpiły dla swoich rodziców, Śpiewały, recytowały, tańczyły Był czas na życzenia. Rodziny składały je sobie wzajemnie, wprowadzając tym samym iście świąteczną atmosferę. Długo wyczekiwanym momentem była wizyta Gwiazdora. Ten pojawił się w dość nietypowy sposób, wyskakując z olbrzymiego prezentu. Był też czas na wspólne rozmowy i grupową integrację.

Rodzice, serdecznie dziękujemy za tak wysoką frekwencję, miłe słowa i pomysłowe upominki. Dziękujemy:-)

Materiał: Marta Podemska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

O Stowarzyszeniu Oficerów Więziennictwa. Czym się zamuje?

Przyglądamy się bliżej działalności Stowarzyszenia Oficerów Więziennictwa. Jaka jest jego #historia? Jakie stawia sobie cele? Do czego dąży w swoich działaniach?

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Środowiska. Ochrona zasobów wodnych to konieczność

Kwestia dostępności wody jest obecnie jednym z największych wyzwań #dotyczących zrównoważonego rozwoju. Nie tylko w odległych zakątkach świata, ale także w Polsce. Obchodzony 5 czerwca z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych Światowy Dzień Środowiska to dobry moment, by zastanowić się, co każdy z nas może zrobić w kontekście ochrony tego życiodajnego zasobu.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)