Dziś mamy 16 kwietnia 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

19 września 2016

Gra planszowa, która łączy dwie szkoły, dwa miasta i dwa kraje

fot. Starostwo Powiatowe w Nakle

fot. Starostwo Powiatowe w Nakle

Jest już gotowa polsko-holenderska gra planszowa „Let’s Go Folk”, efekt tegorocznego #projektu szkół partnerskich I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią i PENTA college CSG Jacob van Liesveldt w Hellevoetsluis współpracujących od 17 lat.

Premierowa prezentacja gry odbyła się 10 września na Przystani Nakielskiej w trakcie festynu „Bliżej Holandii” zorganizowanego przez Powiat Nakielski. Zgromadziła ona uczestników projektu wraz z koordynatorami oraz zaproszonymi gośćmi z Polski i Holandii, których nieoceniony wkład i wsparcie w realizację projektu przyczynił się do jej powstania.

Entuzjastyczna grupa uczniów obu szkół i koordynatorzy projektu „Let’s Go Folk” spotkali się wcześniej w Hellevoetsluis (IV 2016) i w Nakle (VI 2016), aby zgłębić tamtejszą kulturę i historię, ludzi i miejsca, oraz wypracować materiały do gry, którą ostatecznie w całości zaprojektował i wydał holenderski producent Huib Vermaat (HE Design). Wzorowana na tradycyjnej grze „Gęsi”, nowa wersja zawiera 61 pół wypełnionych zdjęciami i zadaniami dotyczącymi folkloru dwóch krajów, regionów i szkół. Gra ma charakter edukacyjny i jednocześnie we wspaniały sposób promuje obie szkoły, miasta, ich regiony i kraje.

Sobotnie wydarzenie, inspirowane wieloletnią współpracą nakielskiego „Krzywoustego” z holenderską szkołą, zostało otwarte przez Starostę Nakielskiego Tomasza Miłowskiego. Stało się ono okazją do spotkania kilku roczników polskich i holenderskich uczniów i absolwentów, uczestników obecnego i byłych projektów, których trwające przyjaźnie potwierdzają ideę współpracy ponad granicami. Towarzyszyli im wieloletni koordynatorzy, Jan Simon van der Linde, Peter Doeleman, Lucyna Majcher, Anita Krzyżanowska, dyrektor nakielskiego liceum Paweł Darul, członkini kuratorium PENTA college Cilia Meerman oraz rodzice uczestników projektu. Prezentacji wysłuchały też dwie rodziny polsko-holenderskie mieszkające na terenie powiatu nakielskiego, Reijers i Hoekstra. Pan Gerard Reijers, dyrektor HSF Logistics, zorganizował opakowania do imponującej gry o wymiarach 110x70 cm, natomiast Pani Mariola Hoekstra wspierała przebieg spotkania tłumaczeniem języka holenderskiego. Nie zabrakło również producenta gry i jego współpracownika, Roba Samsona oraz Dariusza Grzeszczyka z Human Foundation, którzy deklarują współpracę w następnym projekcie już za kilka miesięcy.

Znaczącą część ponad trzydziestoosobowej grupy gości z Holandii stanowił zespół folklorystyczny Nuvodah z Numansdorp, który już w kwietniu tego roku prezentował tradycyjne tańce ludowe uczestnikom projektu „Let’s Go Folk” w trakcie ich spotkania w Hellevoetsluis. Wtedy członkowie zespołu z entuzjazmem zareagowali na wiadomość o planowanym na wrzesień holenderskim wydarzeniu w Nakle. Kilka miesięcy później doszło do spotkania dwóch kultur, zarówno na planszy folkowej gry, jak i na Przystani Nakielskiej. Obok tańców i pieśni holenderskich można było podziwiać nakielską „Krajnę” oraz kcyńskie „Pałuki”, które również pojawiły się na trasie realizacji wspomnianego projektu jak i na jednym z pól nowej gry.

Na zakończenie pobytu w Nakle, pełni wrażeń po festynie „Bliżej Holandii”, zauroczeni polską gościnnością, wszyscy goście i uczestnicy projektu spotkali się tam, gdzie wszystko zaczęło się w 1999r. dzięki nauczycielowi języka angielskiego Andrzejowi Otto, w murach I Liceum Ogólnokształcącego w Nakle. Przywitani przez dyrektora Pawła Darula zwiedzili aulę 140 letniej szkoły i poznali historię współpracy obu szkół partnerskich w wielu projektach międzynarodowych. Ta chwila umożliwiła jednocześnie Staroście Nakielskiemu Tomaszowi Miłowskiemu oficjalnie podsumować minione wydarzenia i pożegnać gości z Holandii.

Warto wspomnieć, że całości wydarzeń przyglądała się dziennikarka Marianne van der Polder, która opisała przebieg wieloaspektowego pobytu holenderskiej grupy w Nakle nad Notecią w artykułach dla Algemeen Dagblad.

materiał: Anita Krzyżanowska, I LO w Nakle nad Notecią

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 55 57

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Już zakwitły mniszki. Przygotuj smaczny syrop na przeziębienie

Mniszek lekarski to cenna roślina znana #z wielu prozdrowotnych właściwości. Nadszedł właśnie najlepszy moment na zbiór kwiatów. Można z nich przyrządzić miód lub syrop, który przyda się zimą, gdy dopadnie nas przeziębienie. Przepis jest prosty i tani. Wystarczy trochę cierpliwości.

(czytaj więcej)
0

Połowa szkolenia nowo wcielonych Terytorialsów. Wkrótce przysięga

To już połowa szkolenia nowo wcielonych# Terytoriasów w 82 batalionie lekkiej piechoty z Inowrocławia. Jest to bardzo intensywny element szkolenia podstawowego żołnierzy, który zakończy się złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej 20 kwietnia br.

(czytaj więcej)
0

Wędrówka wzdłuż Kanału Bydgoskiego. Dużo dobrego humoru

Wczorajszą wędrówkę rozpoczęliśmy #w Bydgoszczy, skąd w piętnastoosobowym składzie wędrowaliśmy wzdłuż Kanału Bydgoskiego.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Światowy Dzień Trzeźwości. Jak alkohol wpływa na nasz organizm?

Co roku 15 kwietnia Światowa Organizacja Zdrowia apeluje#, aby przynajmniej w tym jednym dniu powstrzymać się od spożywania jakichkolwiek produktów alkoholowych. Chce tym samym zwrócić uwagę na problem alkoholizmu oraz zagrożeń zdrowotnych wynikających z nadużywania alkoholu. Według WHO alkohol znajduje się na trzecim miejscu wśród czynników ryzyka dla zdrowia populacji. Większe ryzyko niesie za sobą palenie tytoniu i nadciśnienie tętnicze. Ponad 60 rodzajów chorób i urazów ma związek ze spożywaniem alkoholu.

(czytaj więcej)