Dziś mamy 18 września 2020, piątek, imieniny obchodzą:

03 lutego 2020

Gra na wysokim poziomie i sportowe emocje. Za nami Turniej Tenisa Stołowego

fot. Ryszard Hanioszyn

fot. Ryszard Hanioszyn

IV Otwarty Turniej Tenisa Stołowego o Puchary Burmistrza Kcyni przeprowadzony został w# dniu 02.02.2020 r. w hali sportowej przy Szkole Podstawowej im. Jana Czochralskiego w Kcyni przy ul Wyrzyskiej 12 w ramach obchodów 101. Rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 i szczególnie bliskiej Kcyni 101. Rocznicy zwycięskiej Powstańczej Bitwy pod Kcynią w dniach 2 - 3 lutego 1919 r. - określanej wówczas jako „brama do Wielkopolski”.

3 lutego 1919 roku Powstańcy Wielkopolscy odparli atak sił niemieckich na Kcynię i utrzymali miasto. Bitwa pod Kcynią była jedną z największych i najważniejszych bitew Powstania Wielkopolskiego. Kcynia zwana "Bramą do Wielkopolski" była ważnym punktem strategicznym na mapie powstania, a to zwycięstwo miało wpływ na powodzenie całego zrywu niepodległościowego. Kcynia była - jak powiedział dowódca Frontu Północnego, późniejszy gen. Kazimierz Grudzielski - „bramą do Wielkopolski. Trzeba było zdobyć tę "bramę", by dalej uderzyć na Szubin, by dalej zdobyć Bydgoszcz. 

Powstańczy czyn zakończył się sukcesem militarnym i politycznym, wynikiem którego było po latach pruskiej-niemieckiej niewoli włączenie ziem Wielkopolski i ziem wywalczonych przez Powstańców do nowo odrodzonego po 123 latach zaborów Państwa Polskiego. Niepodległościowy czyn powstańczy Polaków, Wielkopolan Powstańców Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 r. został okupiony ofiarą życia i ran na polach walki z niemieckim zaborcom i okupantem. Również w czasie okupacji Polski w okresie II Wojny Światowej 1939 – 1945 r., po latach, spotkały Powstańców represje ze strony Niemców, okupione ofiarą utraty życia przez Powstańców, również zsyłanych do obozów koncentracyjnych i mordowanych przez Niemców w niemieckich obozach koncentracyjnych za udział w Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919 r.

Uroczystego otwarcia Turnieju w imieniu Burmistrza Kcyni dokonali prowadzący zawody. Zebrani na otwarciu zawodnicy i kibice oddali hołd i uczcili minutą ciszy pamięć Powstańców Wielkopolskich 1918/1919. Do rywalizacji w Turnieju przystąpiły zawodniczki i zawodnicy z następujących miejscowości: Cekcyn, Polichno, Okaliniec, Bydgoszcz, Białośliwie, Ostróda, Borówno, Chojnice, Gniezno, Głębokie, Kołaczkowo, Poznań, Żnin, Rogoźno Wlkp., Paterek, Sarbinowo II, Świecie, Wągrowiec, Podolin, Nakło nad Notecią i z Gminy Kcynia. Grano w kategoriach: Szkoła Podstawowa Dziewczęta OPEN, Szkoła Podstawowa Chłopcy OPEN, Juniorka/Seniorka OPEN, Junior/Senior OPEN. W zawodach łącznie wzięło udział 61 zawodniczek i zawodników.

Turniej poświęcony 101. Rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 i 101. Rocznicy zwycięskiej Powstańczej Bitwy pod Kcynią, pamięci Powstańców - Polskich Patriotów uczestników narodowego zbrojnego zrywu przebiegał w atmosferze patriotycznej zadumy i sportowej rywalizacji. Przyniósł zawodnikom i kibicom widowiskową, na bardzo wysokim, a nawet mega wysokim poziomie grę przy stołach do tenisa i niesamowite sportowe emocje.

Na Turnieju obowiązywały przepisy PZTS. Grano systemem gry ”każdy z każdym” i systemem „rosyjskim” w zależności od ilości zawodników w kategorii do trzech wygranych setów każdy mecz.

KLASYFIKACJA KOŃCOWA ZAWODÓW:

Kategoria Szkoła Podstawowa Dziewczęta OPEN
I miejsce Wiktoria Kowalska - Głogowiniec
II miejsce Julia Kowalska - Głogowiniec
III miejsce Nicole Nowakowska - Grocholin

Kategoria Szkoła Podstawowa Chłopcy OPEN
I miejsce Michał Strojek - Białośliwie
II miejsce Tobiasz Błaszczyk - Białośliwie
III miejsce Kacper Nowakowski - Grocholin

Kategoria Juniorka/Seniorka OPEN
I miejsce Katarzyna Staudt - Głogowiniec
II miejsce Zuzanna Wiejaczka - Rozstrzębowo
III miejsce Agnieszka Nowakowska - Głogowiniec

Kategoria Senior - Seniorka OPEN
I miejsce Mateusz Ufnal - Ostróda
II miejsce Piotr Mojka - Chojnice
III miejsce Miłosz Kukawka – Rogoźno Wlkp.

Zawodnikom na podsumowanie prowadzący w imieniu Burmistrza Kcyni Pana Marka Szarugi podziękowali za udział w zawodach o wymowie patriotycznej, złożono gratulacje bardzo wysokiego poziomu sportowej rywalizacji i dokonano wręczenia trofeów sportowych pucharów, dyplomów i nagród rzeczowych za zajęte w rywalizacji sportowej przy stołach do tenisa miejsca I, II i III w każdej z kategorii. Sędziowanie zawodów zapewnili: Marek Sobczak, Grzegorz Kowalski. Organizatorem turnieju był Burmistrz Kcyni i Urząd Miejski w Kcyni.

Przedstawiciele zawodników, dzieci i młodzież biorąca udział w zawodach, w asyście Pana Grzegorza Kowalskiego sędziego PZTS i trenera tenisa stołowego sekcji tenisa stołowego Międzyszkolnego Ludowego Uczniowskiego Klubu Sportowego ORLIK w Kcyni złożyli wiązankę biało czerwonych kwiatów i zapalili znicze na pomniku, na cmentarzu parafialnym rzymskokatolickim parafii pw. św. Michała Archanioła w Kcyni, miejscu wiecznego spoczynku i wiecznej warty Powstańców Wielkopolskich, którzy oddali życie w czasie walk w Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919 i w zwycięskiej bitwie z Niemcami pod Kcynią w dniach 2 - 3 lutego 1919 r.

Materiał: Ryszard Hanioszyn

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 4 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Jakie są najpopularniejsze imiona? Najnowsze zestawienie

Mamy zmianę na pozycji lidera, a dokładnie# liderki, wśród najpopularniejszych imion nadawanych dziewczynkom! W męskiej kategorii zmian brak. Sprawdźcie, jakie imiona – w pierwszym półroczu tego roku – rodzice nadawali swoim dzieciom najczęściej.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)
0

Sycąca, aromatyczna i smaczna. Przepis na krem z dyni z czerwoną soczewicą

Rozgrzewająca zupa krem z dyni to jesienny klasyk na naszych stołach.# Sycąca, aromatyczna i niezwykle smaczna.

(czytaj więcej)