Dziś mamy 20 lutego 2020, czwartek, imieniny obchodzą:

03 lutego 2020

Gra na wysokim poziomie i sportowe emocje. Za nami Turniej Tenisa Stołowego

fot. Ryszard Hanioszyn

fot. Ryszard Hanioszyn

IV Otwarty Turniej Tenisa Stołowego o Puchary Burmistrza Kcyni przeprowadzony został w# dniu 02.02.2020 r. w hali sportowej przy Szkole Podstawowej im. Jana Czochralskiego w Kcyni przy ul Wyrzyskiej 12 w ramach obchodów 101. Rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 i szczególnie bliskiej Kcyni 101. Rocznicy zwycięskiej Powstańczej Bitwy pod Kcynią w dniach 2 - 3 lutego 1919 r. - określanej wówczas jako „brama do Wielkopolski”.

3 lutego 1919 roku Powstańcy Wielkopolscy odparli atak sił niemieckich na Kcynię i utrzymali miasto. Bitwa pod Kcynią była jedną z największych i najważniejszych bitew Powstania Wielkopolskiego. Kcynia zwana "Bramą do Wielkopolski" była ważnym punktem strategicznym na mapie powstania, a to zwycięstwo miało wpływ na powodzenie całego zrywu niepodległościowego. Kcynia była - jak powiedział dowódca Frontu Północnego, późniejszy gen. Kazimierz Grudzielski - „bramą do Wielkopolski. Trzeba było zdobyć tę "bramę", by dalej uderzyć na Szubin, by dalej zdobyć Bydgoszcz. 

Powstańczy czyn zakończył się sukcesem militarnym i politycznym, wynikiem którego było po latach pruskiej-niemieckiej niewoli włączenie ziem Wielkopolski i ziem wywalczonych przez Powstańców do nowo odrodzonego po 123 latach zaborów Państwa Polskiego. Niepodległościowy czyn powstańczy Polaków, Wielkopolan Powstańców Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 r. został okupiony ofiarą życia i ran na polach walki z niemieckim zaborcom i okupantem. Również w czasie okupacji Polski w okresie II Wojny Światowej 1939 – 1945 r., po latach, spotkały Powstańców represje ze strony Niemców, okupione ofiarą utraty życia przez Powstańców, również zsyłanych do obozów koncentracyjnych i mordowanych przez Niemców w niemieckich obozach koncentracyjnych za udział w Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919 r.

Uroczystego otwarcia Turnieju w imieniu Burmistrza Kcyni dokonali prowadzący zawody. Zebrani na otwarciu zawodnicy i kibice oddali hołd i uczcili minutą ciszy pamięć Powstańców Wielkopolskich 1918/1919. Do rywalizacji w Turnieju przystąpiły zawodniczki i zawodnicy z następujących miejscowości: Cekcyn, Polichno, Okaliniec, Bydgoszcz, Białośliwie, Ostróda, Borówno, Chojnice, Gniezno, Głębokie, Kołaczkowo, Poznań, Żnin, Rogoźno Wlkp., Paterek, Sarbinowo II, Świecie, Wągrowiec, Podolin, Nakło nad Notecią i z Gminy Kcynia. Grano w kategoriach: Szkoła Podstawowa Dziewczęta OPEN, Szkoła Podstawowa Chłopcy OPEN, Juniorka/Seniorka OPEN, Junior/Senior OPEN. W zawodach łącznie wzięło udział 61 zawodniczek i zawodników.

Turniej poświęcony 101. Rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 i 101. Rocznicy zwycięskiej Powstańczej Bitwy pod Kcynią, pamięci Powstańców - Polskich Patriotów uczestników narodowego zbrojnego zrywu przebiegał w atmosferze patriotycznej zadumy i sportowej rywalizacji. Przyniósł zawodnikom i kibicom widowiskową, na bardzo wysokim, a nawet mega wysokim poziomie grę przy stołach do tenisa i niesamowite sportowe emocje.

Na Turnieju obowiązywały przepisy PZTS. Grano systemem gry ”każdy z każdym” i systemem „rosyjskim” w zależności od ilości zawodników w kategorii do trzech wygranych setów każdy mecz.

KLASYFIKACJA KOŃCOWA ZAWODÓW:

Kategoria Szkoła Podstawowa Dziewczęta OPEN
I miejsce Wiktoria Kowalska - Głogowiniec
II miejsce Julia Kowalska - Głogowiniec
III miejsce Nicole Nowakowska - Grocholin

Kategoria Szkoła Podstawowa Chłopcy OPEN
I miejsce Michał Strojek - Białośliwie
II miejsce Tobiasz Błaszczyk - Białośliwie
III miejsce Kacper Nowakowski - Grocholin

Kategoria Juniorka/Seniorka OPEN
I miejsce Katarzyna Staudt - Głogowiniec
II miejsce Zuzanna Wiejaczka - Rozstrzębowo
III miejsce Agnieszka Nowakowska - Głogowiniec

Kategoria Senior - Seniorka OPEN
I miejsce Mateusz Ufnal - Ostróda
II miejsce Piotr Mojka - Chojnice
III miejsce Miłosz Kukawka – Rogoźno Wlkp.

Zawodnikom na podsumowanie prowadzący w imieniu Burmistrza Kcyni Pana Marka Szarugi podziękowali za udział w zawodach o wymowie patriotycznej, złożono gratulacje bardzo wysokiego poziomu sportowej rywalizacji i dokonano wręczenia trofeów sportowych pucharów, dyplomów i nagród rzeczowych za zajęte w rywalizacji sportowej przy stołach do tenisa miejsca I, II i III w każdej z kategorii. Sędziowanie zawodów zapewnili: Marek Sobczak, Grzegorz Kowalski. Organizatorem turnieju był Burmistrz Kcyni i Urząd Miejski w Kcyni.

Przedstawiciele zawodników, dzieci i młodzież biorąca udział w zawodach, w asyście Pana Grzegorza Kowalskiego sędziego PZTS i trenera tenisa stołowego sekcji tenisa stołowego Międzyszkolnego Ludowego Uczniowskiego Klubu Sportowego ORLIK w Kcyni złożyli wiązankę biało czerwonych kwiatów i zapalili znicze na pomniku, na cmentarzu parafialnym rzymskokatolickim parafii pw. św. Michała Archanioła w Kcyni, miejscu wiecznego spoczynku i wiecznej warty Powstańców Wielkopolskich, którzy oddali życie w czasie walk w Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919 i w zwycięskiej bitwie z Niemcami pod Kcynią w dniach 2 - 3 lutego 1919 r.

Materiał: Ryszard Hanioszyn

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Pielęgnacyjne vademecum noworodka. Sprawdź, o czym warto pamiętać

Codzienna opieka nad dzieckiem dostarcza rodzicom wielu okazji do obserwacji oraz #stymulacji wielozmysłowej. Skóra noworodka choć wrażliwa i delikatna z chwilą narodzin jest już w zupełności gotowa do tego, żeby funkcjonować poza organizmem matki. O pielęgnacji, nie tylko w dbaniu o higienę, ale także wspaniałej okazji do bliskości i budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi mówi położna Jolanta Marat Ignaczak, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Najsłodszy dzień w roku. Sprawdź propozycje przepisów na tłusty czwartek!

Pączki ziemniaczano-dyniowe, ruchańce drożdżowe, amoniaczki, pierniczki na różne #sposoby a może ciasto marchewkowe? Na naszej regionalnej Liście Produktów Tradycyjnych znajduje się już 18 wyrobów piekarniczych i cukierniczych. W tłusty czwartek warto sięgnąć do tradycyjnych przepisów i przygotować niektóre z tych słodkości.

(czytaj więcej)
0

Pierwsze zabiegi tuż po narodzeniu dziecka. Co warto o nich wiedzieć?

Zaraz po urodzeniu należy umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką „skóra do #skóry”. Trwa on zazwyczaj około dwóch godzin i traktujemy go jako naturalne zakończenie aktywnych okresów porodu i rozpoczęcie adaptacji noworodka do nowych warunków życia pozamacicznego. Kontakt „skóra do skóry” powinien też być inicjacją do pierwszego przystawienia dziecka do piersi matki. Moment ten przez wielu nazywany jest złotym standardem przynoszącym korzyści zarówno dziecku, jak i matce w sferze emocjonalnej. Położna, Anna Jedlińska, ambasadorka kampanii „Położna na medal” radzi, co trzeba wiedzieć o pierwszych zabiegach dziecka, tuż po jego urodzeniu.

(czytaj więcej)
0

Opieka położnych w czasie ciąży, porodu i połogu. Wyniki przeprowadzonej ankiety

Wsparcie w trakcie porodu, pomoc w przystawieniu do piersi, umożliwienie kontaktu skóra do skóry, a# może opieka prywatna? – wyniki ankiety internetowej dotyczącej porodu i opieki położniczej i przeprowadzonej wśród mam internautek.

(czytaj więcej)