Dziś mamy 25 stycznia 2020, sobota, imieniny obchodzą:

19 sierpnia 2019

Gminno-Powiatowo-Parafialne Dożynki. Sylwetki dożynkowych Starostów

fot. pow.

fot. pow.

Już w najbliższą niedzielę, 25 sierpnia na Stadionie Miejskim w # Mroczy, przyjdzie nam świętować dożynki. W tegoroczne gminno-powiatowo-parafialne święto plonów włączyła się Gmina Mrocza, Powiat Nakielski oraz Parafia pw. Św. Mikołaja i Wniebowzięcia NMP w Mroczy.

Dożynki to wielowymiarowe wydarzenie, które jest wciąż żywe i ważne – nie tylko dla społeczności wiejskiej, ale dla wszystkich mieszkańców, którzy utożsamiają się ze swoim regionem, powiatem czy gminą. Zwyczaj dziękowania za plony połączony z ludową biesiadą praktykowany był już od czasu Słowian, kiedy to nadchodził dzień równonocy jesiennej – 23. września.

Współczesne dożynki są świętem rolniczym o charakterze religijnym, świeckim, a także ludowym. Impreza ma kilka stałych elementów. Ceremoniom dożynkowym przewodniczą Starosta i Starościna dożynkowi, którzy wręczają bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów Gospodarzowi dożynek.

Podobnie będzie w przypadku Gminno-Powiatowo-Parafialnych Dożynek w Mroczy. Wszystko rozpocznie się od uroczystej Mszy Świętej w kościele pw. Św. Mikołaja i Wniebowzięcia NMP w Mroczy o godzinie 15.00, następnie wraz z korowodem wieńców z całego powiatu przeniesiemy się na Stadion Miejski w Mroczy.

Starostami powiatowych dożynek będzie Pani Katarzyna Olearczyk z Chobielina (gmina Szubin) oraz Pan Tomasz Bagnerowski z Turzyna (gmina Kcynia), natomiast starostami gminnymi Pani Violetta Sikorska z Samsieczynka oraz Pan Piotr Mnichowski z Kaźmierzewa.

Katarzyna Olearczyk

Pani Katarzyna pochodzi z Rozwarzyna. Jest córką Jadwigi i Bogdana, którzy zaszczepili w córce miłość do roli. Od dziecka związana z wsią i pracą na gospodarstwie. Ukończyła technikum ekonomiczne. W 1992 roku poślubiła Marka Olearczyka, który pochodzi z gospodarstwa w Olszewce. Po ślubie prowadzili hurtownię win i artykułów spożywczych. Miłość do ziemi spowodowała jednak, że od 1998 roku wspólnie z mężem prowadzi gospodarstwo rolne w Chobielinie i Rozwarzynie.

Gospodarstwo stale się rozwija, powiększając swoją powierzchnię i obecnie ma blisko 300 ha ziemi. Uprawiają rzepak, buraki cukrowe, kukurydzę i zboża. Prowadzą również hodowlę bydła mięsnego, która liczy 65 krów mamek, 3 byki rozpłodowe oraz 100 sztuk młodych krów. Katarzyna ma dwie córki – 26-letnią Dominikę i 18-letnią Weronikę. Starsza córka wraz z mężem dołączyli się do prowadzenia rodzinnego gospodarstwa, chcą się tym w życiu zajmować i rozwijać na większą skalę. Młodsza natomiast uczęszcza do liceum w Nakle nad Notecią, lecz w przyszłości również planuje dołączyć do prowadzenia rodzinnego gospodarstwa.

Tomasz Bagnerowski

Od ponad dziesięciu lat Pan Tomasz jest sołtysem Turzyna. Jest także delegatem Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej. W latach 2010-2014 pełnił funkcję radnego Rady Miejskiej w Kcyni. Wieloletnia działalność Tomasza Bagnerowskiego jako sołtysa przełożyła się na rozwój infrastruktury technicznej wsi, a także na integrację społeczności lokalnej Turzyna i okolic. Pan Tomasz jest tegorocznym nominowanym przez Zarząd Powiatu Nakielskiego do konkursu o nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego pn. „Agricola – Syn Ziemi”. Ma żonę Angelikę oraz trzyletnią córeczkę Laurę.

Tomasz Bagnerowski wraz z żoną oraz rodzicami prowadzi pokoleniowe gospodarstwo rolne w Turzynie. Gospodarstwo jest wyspecjalizowane w produkcji roślinnej oraz zwierzęcej. W strukturze zasiewów dominuje rzepak, ziemniaki, pszenica oraz zboża paszowe. Natomiast w produkcji zwierzęcej – bydło i trzoda chlewna. W gospodarstwie Pana Tomasza kładziony jest duży nacisk na przestrzeganie zasad ochrony środowiska, a korzystanie ze środków Unii Europejskiej pozwala na stałą modernizację działalności rolniczej.

materiał: Monika Oleś – Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 8 13
Pliki do pobrania
PLAKAT DOŻYNKI -skompresowany.pdf

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Bydgoszcz walczy o tytuł Najlepszego Europejskiego Celu Podróży

Bydgoszcz to jedyne polskie miasto nominowane do udziału w prestiżowym konkursie #o tytuł -Najlepszy Europejski Cel Podróży 2020 (European Best Destination 2020), o który ubiegają się m.in. Praga, Madryt, Wiedeń czy Rzym.

(czytaj więcej)
0

Dzień bez opakowań foliowych. Dlaczego warto z nich zrezygnować?

Na całym świecie produkowane są gigantyczne ilości odpadów. Powstające każdego roku # wyroby z tworzyw sztucznych można liczyć w milionach ton.

(czytaj więcej)
0

Ciemieniucha u niemowlaka. Po czym ją poznać i jak się jej pozbyć?

Ciemieniucha jest jedną z najczęstszych przypadłości okresu niemowlęcego. #Najczęściej pojawia się w okolicy owłosionej skóry głowy i na brwiach. Wbrew obiegowym opiniom nie jest wynikiem niedbałości rodziców o higienę maluszka. Powoduje ją zbyt intensywna praca gruczołów łojowych, które ostatecznie ulegają zaczopowaniu, a zasychający łój tworzy grubą, łuskowatą skorupkę na skórze dziecka. Co warto wiedzieć i jak sobie radzić z ciemieniuchą odpowiada położna Renata Lustyk, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

2019 w CEPiKu. Czas na podsumowanie roku

Niemal trzy tysiące autobusów, ponad 60 tysięcy jednośladów i # 770 tysięcy osobówek. To tylko kilka liczb pokazujących, co nowego pojawiło się w Centralnej Ewidencji Pojazdów przez cały 2019 rok.

(czytaj więcej)