Dziś mamy 13 grudnia 2018, czwartek, imieniny obchodzą:

06 grudnia 2017

Gminie "się upiekło". Kontenerów socjalnych na razie nie będzie

fot. LK

fot. LK

5 grudnia 2017 roku w świetlicy wiejskiej w Malicach odbyło się dość istotne dla mieszkańców # zebranie sołeckie. Dotyczyło ono planów postawienia dwóch kontenerów socjalnych we wsi. Mieszkańcy już wcześniej napisali w tej sprawie petycję, nie zgadzając się na propozycję gminy.

Temat ujrzał światło dzienne na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Kcyni, kiedy radny i sołtys Malic Mateusz Stachowiak wraz z delegacją mieszkańców złożyli na ręce włodarzy petycję podpisaną przez 127 osób. Czytamy w niej: „My, niżej podpisani mieszkańcy sołectwa Malice, stanowczo protestujemy przeciwko planom posadowienia przez gminę Kcynia kontenerów mieszkań socjalnych na terenie wsi Malice. Umiejscowienie kontenerów socjalnych na działce nr 18/3 lub 18/1 w bezpośrednim sąsiedztwie domów jednorodzinnych, w ścisłym centrum wsi Malice oraz w odległości niespełna 30 metrów od placu zabaw i działki, na której znajduje się świetlica wiejska, bez wątpienia niekorzystnie wpłynęłoby na życie mieszkańców. Nasze sołectwo jest miejscem spokojnym i bezpiecznym, w którym wszyscy mieszkańcy znają się od pokoleń i wspólnie egzystują. Posadowienie kontenerów socjalnych wraz z lokatorami wiąże się ze sporymi obawami i niepewnością oraz zakłóceniem spokoju międzysąsiedzkiego. W naszym lokalnym środowisku mieszkańcy darzą się zaufaniem i nie dochodzi do żadnych patologicznych sytuacji czy aktów wandalizmu. Mamy uzasadnione obawy oraz realne przykłady, że wśród przesiedlanych lokatorów mogą znaleźć się osoby, które nadmiernie i z premedytacją wykorzystują opiekę socjalną gminy lub niejednokrotnie tworzą konflikt z prawem. Rozwiązywanie problemu doboru lokalizacji kontenerów socjalnych na terenie gminy Kcynia poprzez przerzucenie odpowiedzialności na mieszkańców sołectwa Malice, których fizycznie ten problem nie dotyka, nie jest ani słusznym, ani sprawiedliwym rozwiązaniem. Wyrażamy ogromny żal, że zostaliśmy zmuszeni do czynnej obrony naszego sołectwa. Czujemy się pokrzywdzeni w całej tej sytuacji i w związku z powyższym, stanowczo sprzeciwiamy się planowanej lokalizacji kontenerów socjalnych w naszym sołectwie. Podkreślamy, że w 2014 roku sołtys Malic w porozumieniu z mieszkańcami składał wniosek do Urzędu Miejskiego w Kcyni o zablokowanie działki nr 18/1, aby w przyszłości zagospodarować ją na cele związane z potrzebami sołeckimi. Domagamy się przeprowadzenia rzeczywistych, a nie pozorowanych konsultacji z mieszkańcami Malic. Nie chcemy i nie możemy biernie przyglądać się sytuacji, której decyzje najważniejsze dla nas samych, są podejmowane bez naszej zgody i akceptacji.”

W kontenerach miałyby zamieszkać osoby poszkodowane w wyniku sierpniowej nawałnicy, ponadto mają one zakaz mieszkania w swoich domach. Jeden kontener – domek holenderski – gmina otrzymała od bydgoskiego oddziału Caritas na rok. Drugi jest własnością gminy. - Przyjechaliśmy do Malic, sprawdziliśmy warunki techniczne naszej działki gminnej w sołectwie. Okazało się, że wszystkie media są podłączone do działki i można tutaj postawić kontenery – wyjaśniła mieszkańcom wiceburmistrz Kcyni Bogna Adamska.

Ci, którzy przyszli na zebranie stwierdzili, że na pewno są inne, lepsze lokalizacje na postawienie takich kontenerów – np. w mieście, gdzie jest dostęp do sklepów, kultury, itp. - Dziwimy się, że o nawałnicy, która była w sierpniu, rozmawiamy w grudniu. Ten temat powinien być wyjaśniony już dawno. To już 4 miesiące – powiedziała jedna z kobiet. Mało tego, mieszkańcy Malic dobrze wiedzą, że jedna z mieszkanek, która rzekomo miała zamieszkać w kontenerze, dostała od gminy mieszkanie najpierw w Kowalewku (tu kobieta odmówiła), następnie mieszkanie w Kcyni, które teraz powoli sobie remontuje. Druga z kobiet mieszka teraz u syna i czeka na wiosnę, by rozpocząć odbudowę swojego domu.

Dopiero, gdy zaczęło robić się nerwowo, mieszkańcy zaczęli dociekać, dlaczego kontenery nie mogłyby stanąć obok zniszczonych domów lokatorek, dlaczego trwa to tak długo, dlaczego mówi się, że w kontenerach zamieszkają poszkodowani w nawałnicy, skoro okazuje się, że poradzili sobie sami, Marek Szaruga oświadczył, że na dzień dzisiejszy sprawa została rozwiązana. - Pani, która odmówiła mieszkania w Kowalewku ma już mieszkanie w Kcyni, druga kobieta wyjeżdża za granicę do dzieci. Temat kontenerów jest rozwiązany – powiedział. - W tej chwili nie ma żadnych planów na zagospodarowanie działki gminnej, ale może być różnie – dodała Adamska. I to wywołało mały niepokój, bo nie jest powiedziane, że jeśli kontenery nie staną teraz, to nie staną za jakiś czas, np. w następnej kadencji, gdy gminą może rządzić już ktoś inny. Tym bardziej, że jest to jedyna nadająca się do takiego celu działka gminna.

Tym razem udało się mieszkańców Malic uspokoić, bo problem gminy rozwiązał się sam. Gdyby mieszkanki gminy nie znalazły innego mieszkania czy nie wzięłyby ich dzieci, to włodarze, prędzej czy później, musieliby ulokować panie w kontenerach. A te najprawdopodobniej stanęłyby w Malicach... I byłby szum.

 

Oceń artykuł: 4 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • 1 (5)

  Alekasander, w dniu 07-12-2017 09:08:35 napisał:

  No i Brawo Wy!

  odpowiedz

  • 2 (2)

  ss, w dniu 07-12-2017 12:44:45 napisał:

  Są ludzie , którzy na wskutek niedbalstwa pozapuszczali swoje obejscia, domy, a kiedy przyszła nawałnica , to wtedy wszystko na nią przypisali . nie ma co im zazdrościć, po za kilka lat tacy znowu to rozpier,,,lą To już taki typ człowieka, albo nie człowieka...

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Meble łazienkowe
Kanapa
Terminale płatnicze
Fotokubek z łyżeczką i kolorowym wnętrzem
34,90PLN
Elzab Zeta
sugerowana cena producenta: 2816,70PLN
Mikrodermabrazja
Nowoczesny styl
Fotoobrazy na płótnie
od 48,50PLN
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Jak zrobić murowany grill?

Grillowanie to jeden z przyjemniejszych sposobów na plenerowy wypoczynek. Miły czas w gronie znajomych smakuje najlepiej, gdy stoły zastawione są pieczonymi na grillu mięsami, rybami i warzywami. Na rynku znajdziemy wiele przenośnych urządzeń do grillowania, ale miłośnicy takiej formy wypoczynku z pewnością powinni pomyśleć o czymś więcej – o zbudowaniu własnego grilla. Jak to zrobić i dlaczego warto?

(czytaj więcej)