Dziś mamy 3 czerwca 2020, środa, imieniny obchodzą:

01 października 2019

Filary planu daltońskiego. Przedszkolaki badają świat

fot. Jolanta Storzyńska

fot. Jolanta Storzyńska

Samodzielność, współpraca, odpowiedzialność, refleksja to filary planu # daltońskiego.

Dzieci z Samorządowego Przedszkola nr 2 w Szubinie w grupie Promyczków na macie do kodowania odczytują współrzędne i układają kolorowe kartoniki (odpowiedzialność i współpraca). Lider zespołu nadzoruje i kontroluje wykonane zadanie (samodzielność).

Podczas gry zespołowej, liderzy dokonali wyboru dwóch drużyn. Każdy z uczestników kulał kostką i poruszał się pionkiem "kubeczkiem" po wybranych polach, aby dojść do celu "mety". Po drodze można było napotkać przeszkody: "czerwone pole" i wówczas należało wrócić na start, albo na niebieskim polu należało odpowiedzieć na pytania dotyczące np. tematycznie swojego miejsca zamieszkania (współpraca).

Ozobot umożliwił dzieciom takie zakodowanie drogi odpowiednimi kolorami, aby mógł objechać trasę (samodzielność). Dzieci rozumieją znaczenie wybranych sekwencji kolorów.

Refleksją po zakończonej zabawie była wypowiedź dzieci na temat swoich spostrzeżeń, oczekiwań, oceny, opinii, wyrażenia tego, co im najbardziej się podobało i dlaczego?

Dzieci uczą się właściwych rozwiązań, poszukują i badają świat, wyciągają wnioski. Podczas zabaw wszystkie mają poczucie sprawstwa i spełnienia na wykonanym zadaniu. Nauczyciel natomiast wykorzystuje każdą umiejętność dziecka.

materiał: Jolanta Storzyńska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 6 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)