Dziś mamy 29 września 2020, wtorek, imieniny obchodzą:

08 lutego 2020

Fikcyjny obrót złomem i srebrem przyniósł milionowe straty dla budżetu

Wielowątkowe śledztwo prowadzone przez Wydział dw. z Przestępczością #Gospodarczą KWP, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy znalazło swój finał w sądzie. Łącznie w sprawie zarzuty przedstawiono 44 podejrzanym. Akt oskarżenia z grudnia 2019r., którym objęto 18 oskarżonych, liczył ponad 300 stron, a materiał dowodowy zawarto w 83 tomach akt.

Śledztwo gospodarcze dotyczyło działania na terenie Bydgoszczy i Gdyni zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej m.in. poświadczenia nieprawdy w dokumentach księgowych i podatkowych, a także prania brudnych pieniędzy, uzyskanych  ze sprzedaży złomu oraz  granulatu srebra. Trwające kilka lat wnikliwe śledztwo pozwoliło na rozwikłanie mechanizmu przestępstwa, ale także zgromadziło dowody świadczące o jego istnieniu.

Jak wynika z ustaleń śledczych, czterech „liderów”, nieformalnych pomysłodawców procederu, od początku założyło, że ich działania będą służyły popełnianiu przestępstw gospodarczych związanych z podatkami i sprowadzanym z Włoch złomem, głównie miedzi i  mosiądzu, a także granulatem srebra. W tym celu zrestrukturyzowano spółkę, która miała oddziały w Bydgoszczy, Osielsku i Brzozie, a siedzibę pod Olsztynem.

W celu obrotu złomem i srebrem założono ponad 30 fikcyjnych firm tzw. słupów, których właścicielami były osoby zwerbowane przez pomysłodawców. Osoby te były najczęściej w trudnej sytuacji życiowej, a także finansowej i z tego powodu godziły się na założenie działalności gospodarczej. Z ustaleń śledztwa wynika, że „firmy-słupy” nie prowadziły żadnej księgowości, nie odprowadzały także należnych podatków, a także sprzedawały złom, którego nigdy nie nabyły.

Sprowadzony przez „liderów” z Włoch złom trafiał z powrotem do nich jako zakupiony od „firm-słupów”. Ten nielegalny obrót spowodował straty podatkowe. Jedna z „firm-słupów”- swoisty  „rekordzista”- w krótkim czasie wystawiła ponad 160 faktur sprzedaży złomu na łączną kwotę 9 mln złotych.

Odrębnym wątkiem tego śledztwa było pozyskanie kredytu na zakup złota przez jedną z „firm-słupów”, gdzie straty banku wyniosły 3,5 mln złotych.

Łączny obrót wszystkich zaangażowanych w ten proceder podmiotów gospodarczych wyniósł, jak szacują śledczy, co najmniej 24,5 mln złotych, a straty spowodowane przez tą nielegalną działalność ponad 5,5 mln złotych.

W trakcie postępowania w areszcie przebywało czterech podejrzanych. Prokurator zabezpieczył mienie podejrzanych – m.in. ponad 32 tys. EURO, które to pieniądze przekazano organom skarbowym na poczet nieuiszczonych zobowiązań podatkowych.

Zebrany materiał dowody pozwolił na skierowanie przez Prokuraturę Okręgową w Bydgoszczy ostatniego aktu oskarżenia liczącego ponad 300 stron przeciwko 18 podejrzanym. Jeden z nich usłyszał zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, a czterej udziału w tej grupie, której zadaniem było tworzenie podmiotów gospodarczych przy wykorzystaniu podstawionych osób celem udziału w fikcyjnym obrocie złomem i granulatem srebra dla uzyskania korzyści finansowych z tytułu nieodprowadzonych podatków.

Pozostałe osoby -  założyciele fikcyjnych firm - usłyszeli zarzuty poświadczenia nieprawdy w dokumentach księgowych, prania „brudnych pieniędzy” oraz dokonywania przestępstw w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Oskarżonym w tej sprawie osobom grożą kary finansowe, a najpoważniejsze z nich to kary pozbawienia wolności nawet do 10 lat

materiał: mł. insp. Monika Chlebicz Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 23 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Fotokubek klasyczny
19,90PLN
Fotokoszulka z nadrukiem
35,00PLN
Elzab Delta Max E
sugerowana cena producenta: 2950,70PLN
Narożnik z funkcją spania, możliwość wyboru tkanin
Meble kuchenne
Sprawdzanie skuteczności hamowania
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
0

Światowy Dzień bez Samochodu. Zamiast auta wybierz rower!

W dniu dzisiejszym obchodzimy Światowy# Dzień bez Samochodu. Jest to idealny czas, aby do pracy zamiast samochodem pojechać rowerem albo autobusem.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)
0

Sezon na grzyby w pełni. Poznajcie przepisy z tymi smakołykami

Początek jesieni nie musi oznaczać pożegnania z lokalnymi specjałami i sezonowymi #przysmakami. To pora idealna dla wszystkich miłośników grzybów. Zamiast zerkać w stronę warzywnych grządek, warto skupić się na darach prosto z lasu. Kurki, borowiki, podgrzybki, kanie, rydze, maślaki… Kulinarna wyobraźnia zaczyna pracować na najwyższych obrotach! Zastanawiacie się, jak wykorzystać te aromatyczne i pełne smaku skarby? Skorzystajcie z porad szefa kuchni Knorr i pozwólcie sobie na niezrównaną grzybową ucztę.

(czytaj więcej)