Dziś mamy 20 lutego 2020, czwartek, imieniny obchodzą:

08 lutego 2020

Fikcyjny obrót złomem i srebrem przyniósł milionowe straty dla budżetu

Wielowątkowe śledztwo prowadzone przez Wydział dw. z Przestępczością #Gospodarczą KWP, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy znalazło swój finał w sądzie. Łącznie w sprawie zarzuty przedstawiono 44 podejrzanym. Akt oskarżenia z grudnia 2019r., którym objęto 18 oskarżonych, liczył ponad 300 stron, a materiał dowodowy zawarto w 83 tomach akt.

Śledztwo gospodarcze dotyczyło działania na terenie Bydgoszczy i Gdyni zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej m.in. poświadczenia nieprawdy w dokumentach księgowych i podatkowych, a także prania brudnych pieniędzy, uzyskanych  ze sprzedaży złomu oraz  granulatu srebra. Trwające kilka lat wnikliwe śledztwo pozwoliło na rozwikłanie mechanizmu przestępstwa, ale także zgromadziło dowody świadczące o jego istnieniu.

Jak wynika z ustaleń śledczych, czterech „liderów”, nieformalnych pomysłodawców procederu, od początku założyło, że ich działania będą służyły popełnianiu przestępstw gospodarczych związanych z podatkami i sprowadzanym z Włoch złomem, głównie miedzi i  mosiądzu, a także granulatem srebra. W tym celu zrestrukturyzowano spółkę, która miała oddziały w Bydgoszczy, Osielsku i Brzozie, a siedzibę pod Olsztynem.

W celu obrotu złomem i srebrem założono ponad 30 fikcyjnych firm tzw. słupów, których właścicielami były osoby zwerbowane przez pomysłodawców. Osoby te były najczęściej w trudnej sytuacji życiowej, a także finansowej i z tego powodu godziły się na założenie działalności gospodarczej. Z ustaleń śledztwa wynika, że „firmy-słupy” nie prowadziły żadnej księgowości, nie odprowadzały także należnych podatków, a także sprzedawały złom, którego nigdy nie nabyły.

Sprowadzony przez „liderów” z Włoch złom trafiał z powrotem do nich jako zakupiony od „firm-słupów”. Ten nielegalny obrót spowodował straty podatkowe. Jedna z „firm-słupów”- swoisty  „rekordzista”- w krótkim czasie wystawiła ponad 160 faktur sprzedaży złomu na łączną kwotę 9 mln złotych.

Odrębnym wątkiem tego śledztwa było pozyskanie kredytu na zakup złota przez jedną z „firm-słupów”, gdzie straty banku wyniosły 3,5 mln złotych.

Łączny obrót wszystkich zaangażowanych w ten proceder podmiotów gospodarczych wyniósł, jak szacują śledczy, co najmniej 24,5 mln złotych, a straty spowodowane przez tą nielegalną działalność ponad 5,5 mln złotych.

W trakcie postępowania w areszcie przebywało czterech podejrzanych. Prokurator zabezpieczył mienie podejrzanych – m.in. ponad 32 tys. EURO, które to pieniądze przekazano organom skarbowym na poczet nieuiszczonych zobowiązań podatkowych.

Zebrany materiał dowody pozwolił na skierowanie przez Prokuraturę Okręgową w Bydgoszczy ostatniego aktu oskarżenia liczącego ponad 300 stron przeciwko 18 podejrzanym. Jeden z nich usłyszał zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, a czterej udziału w tej grupie, której zadaniem było tworzenie podmiotów gospodarczych przy wykorzystaniu podstawionych osób celem udziału w fikcyjnym obrocie złomem i granulatem srebra dla uzyskania korzyści finansowych z tytułu nieodprowadzonych podatków.

Pozostałe osoby -  założyciele fikcyjnych firm - usłyszeli zarzuty poświadczenia nieprawdy w dokumentach księgowych, prania „brudnych pieniędzy” oraz dokonywania przestępstw w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Oskarżonym w tej sprawie osobom grożą kary finansowe, a najpoważniejsze z nich to kary pozbawienia wolności nawet do 10 lat

materiał: mł. insp. Monika Chlebicz Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 14 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Meble łazienkowe
Zestaw wypoczynkowy na stelażu drewnianym
Krzesło młodzieżowe
Posnet Themo EJ
sugerowana cena producenta: 2950,77PLN
Terminale płatnicze
Szampon wiśniowy do włosów farbowanych Joanna 1l
15PLN
Kasy fiskalne Datecs mobilne z kopią elektroniczną
1350PLN PROMOCJAPLN
0

Pielęgnacyjne vademecum noworodka. Sprawdź, o czym warto pamiętać

Codzienna opieka nad dzieckiem dostarcza rodzicom wielu okazji do obserwacji oraz #stymulacji wielozmysłowej. Skóra noworodka choć wrażliwa i delikatna z chwilą narodzin jest już w zupełności gotowa do tego, żeby funkcjonować poza organizmem matki. O pielęgnacji, nie tylko w dbaniu o higienę, ale także wspaniałej okazji do bliskości i budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi mówi położna Jolanta Marat Ignaczak, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Najsłodszy dzień w roku. Sprawdź propozycje przepisów na tłusty czwartek!

Pączki ziemniaczano-dyniowe, ruchańce drożdżowe, amoniaczki, pierniczki na różne #sposoby a może ciasto marchewkowe? Na naszej regionalnej Liście Produktów Tradycyjnych znajduje się już 18 wyrobów piekarniczych i cukierniczych. W tłusty czwartek warto sięgnąć do tradycyjnych przepisów i przygotować niektóre z tych słodkości.

(czytaj więcej)
0

Pierwsze zabiegi tuż po narodzeniu dziecka. Co warto o nich wiedzieć?

Zaraz po urodzeniu należy umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką „skóra do #skóry”. Trwa on zazwyczaj około dwóch godzin i traktujemy go jako naturalne zakończenie aktywnych okresów porodu i rozpoczęcie adaptacji noworodka do nowych warunków życia pozamacicznego. Kontakt „skóra do skóry” powinien też być inicjacją do pierwszego przystawienia dziecka do piersi matki. Moment ten przez wielu nazywany jest złotym standardem przynoszącym korzyści zarówno dziecku, jak i matce w sferze emocjonalnej. Położna, Anna Jedlińska, ambasadorka kampanii „Położna na medal” radzi, co trzeba wiedzieć o pierwszych zabiegach dziecka, tuż po jego urodzeniu.

(czytaj więcej)
0

Opieka położnych w czasie ciąży, porodu i połogu. Wyniki przeprowadzonej ankiety

Wsparcie w trakcie porodu, pomoc w przystawieniu do piersi, umożliwienie kontaktu skóra do skóry, a# może opieka prywatna? – wyniki ankiety internetowej dotyczącej porodu i opieki położniczej i przeprowadzonej wśród mam internautek.

(czytaj więcej)