Dziś mamy 5 lipca 2020, niedziela, imieniny obchodzą:

14 sierpnia 2019

Fermy drobiu w gminie Mrocza. Radni też przeciwni

fot. archiwum

fot. archiwum

Sprawa planowanej budowy kurzych ferm na terenie gminy Mrocza budzi # wyraźny sprzeciw zdecydowanej większości mieszkańców. Radni mroteckiej Rady Miejskiej wydali swoje stanowisko w tej sprawie.

Procedura wydawania decyzji środowiskowych dla budowy ferm drobiu na terenie gminy trwa. Planowane inwestycje budzą sprzeciw mieszkańców. Jak się okazuje, radni Rady Miejskiej w Mroczy także są przeciwni ich powstaniu.

Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Mroczy, która odbyła się 8 sierpnia przedstawiono stanowisko Rady Miejskiej. Radni wspólnie ustalili, że są przeciwni temu, aby na terenie gminy wybudowano fermy do przemysłowego chowu drobiu. Swoje stanowisko radni argumentują tym, że budowa ferm kłóci się ze strategią rozwoju gminy, która zakłada rozwój turystyki, budownictwa mieszkaniowego, a także ochronę środowiska naturalnego.

Zdaniem radnych, inwestycje polegające na budowie ferm stworzą tylko uciązliwości dla mieszkańców, a także zahamuje napływ nowych mieszkańców na teren gminy. Radni przyznają w swoim stanowisku, że biorą pod uwagę sprzeciw mieszkańców i chcą chronić ich interesy. Zwracają jednak uwagę, że polskie prawo niestety umożliwia budowę ferm w bliskim sąsiedztwie zabudowy mieszkaniowej. Mimo tego radni podkreślili, że nie zamierzają dążyć do tego, aby budować wielkotowarowe fermy drobiu w sąsiedztwie takiej zabudowy.

Na koniec zaprezentowanego stanowiska radni zwrócili się do burmistrza Mroczy, aby podczas wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach kierował się tzw. zasadą zrównoważonego rozwoju i chronił interes społeczności mieszkańców gminy, a nie pojedynczego inwestora.

Co Państwo sądzą o budowie ferm drobiu w gminie Mrocza? Zapraszamy do udziału w naszej sondzie oraz do wyrażenia swojej opinii w komentarzach. 

Ankieta

Co sądzisz o powstaniu ferm drobiu w gminie Mrocza?

 • Jestem za
 • Jestem przeciw
 • Nie mam zdaniaOceń artykuł: 3 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (34) Zgłoś naruszenie zasad

  • 9 (13)

  Radas, w dniu 14-08-2019 11:01:35 napisał:

  Nie chcemy tu żadnej fermy itp. Wystarczy że w Konstantowie jest wielka produkcja smrodu. Za rozwój turystyki niech się zabiorą. Mamy piękne jeziora a nie ma na nich nic oprócz przystani w Rosciminie. No plaża w Mroczy to już wogole jakas paranoja. Plaża jest oznaczenie jest a pod spodem nastepne oznaczenie ZAKAZ KAPIELI.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 9 (11)

  Xp312, w dniu 14-08-2019 13:12:17 napisał:

  Teraz radni się obudzili czy nikt o niczym nie wiedział oprocz burmistrza Mroczy? Czy tylko ten człowiek decyduje o wszystkim co się dzieje w Mroczy bo skoro tak to po co nam radni?

  odpowiedz

  • 9 (13)

  Marta, w dniu 14-08-2019 14:38:10 napisał:

  burmistrz musi odejść, trzeba zrobić referendum. Tematy ukryte przez niego najpierw fermy, potem biogazownia

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 7 (9)

  Jl, w dniu 14-08-2019 16:18:36 napisał:

  Mamy dosyć smrodu z Konstantowa i Orla ciekawe ile mrotecka Straż Miejska przeprowadziła kontroli tych miejsc niech pokażą efekty tych kontroli

  odpowiedz

  • -3 (7)

  Mig, w dniu 14-08-2019 17:06:32 napisał:

  Wiatraki przeszkadzają, biogazownia też a smród spalin samochodowych i kominów nie przeszkadza? Odnośnie ferm zjeść każdy chce a gdzie oni maja hodować na księżycu jak już na głębokiej wsi nie można?

  odpowiedz

  • 0 (8)

  brojler, w dniu 14-08-2019 20:13:33 napisał:

  Na zachodzie maja fermy na wioskach i jest dobrze i nic nikomu nie przeszkadza tylko w polsce wszystkim wszystko przeszkadza i nic sie nie oplaca

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 0 (4)

  Ja, w dniu 14-08-2019 20:30:42 napisał:

  Jak ma się opłacać jak dostaja pieniądze za darmo.Wymagac i nic nie robić . Kiedyś rodziny były wielodzietne i matka umiała wychować dzieci na ludzi,każdy chodził do pracy ,kombinowal szukał pracy odżywczej,a teraz rząd tak rozbestwil ludzi,że tylko wymagają i wszystko przeszkadza.Wies jest po to aby produkować żywność ,od zarania tak było jest i musi być,Jak się nie podoba to zawsze można zmienić miejsce zamieszkania.

  odpowiedz

  • 1 (5)

  strazak, w dniu 15-08-2019 00:15:25 napisał:

  kiedys w Mroczy kazdy trzymal swinie byki krowy kury a dzis wszystkim wszystko przeszkasza jak pan doktor przeprowadzil sie z bloku na osiedle to pewien pan musial zlikwidowac gospodarstwo i isc do pracy bo kogut mu pial za wczesnie

  odpowiedz

  • 1 (3)

  konsument, w dniu 15-08-2019 10:19:59 napisał:

  Społeczeństwo roszczeniowe pomijając smród który wg mnie jest mniej szkodliwy niż palenie w piecach byle czym, spaliny samochodów z niemieckich szrotów oraz chemia w rolnictwie bez umiaru. Za to nikomu nie przeszkadza to co sprzedają w marketach. Tam jest tyle chemii co w całej tablicy Mendelejewa a ludzie kupują te trucizny bez umiaru bo ładnie wygląda i smakuje a później się dziwią że chorują na raka i inne choroby. Kiedyś za tzw. komuny może niczego nie było ale ludzie byli zdrowsi i przygotowywali posiłki w domu zdrowe i świeże a nie to badziewie co teraz kupują gotowe w marketach. Naprawdę nawet ten smród z Konstantowa choćby nie wiem jak uciążliwy jest w porównaniu z całą chemią w żywności nieznaczącym procentem.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 4 (4)

  Zawiedziony mieszkaniec Drzewianowa, w dniu 15-08-2019 12:08:53 napisał:

  Ferma kur to nie to co trzymanie inwentarza ludzie opamiętajcie się bo nie wiecie o czym mówicie. Taka ferma to skażone wody zagadki bakterie choroby degradacja środowiska o proszę nie wspomnę dziękuję radnym że są przeciwni wstyd mi za burmistrza na którego już nigdy nie zagłosuje jak miał plan zagospodarowania przestrzennego to nawet o takiej propozycji nie było by mowy ...

  odpowiedz

  • 3 (3)

  Przeciwnik kur, w dniu 15-08-2019 12:16:13 napisał:

  Nigdy nie będzie zgody na farmę kur burmistrza nie ma przyzwoitości mieszka gdzie indziej i za nic ma losy mieszkańców wsi. Kiedyś myślałem że burmistrza z poza miejsca zamieszkania to atut DZISIAJ już tak nie uważam nie leży mu na sercu dobro LUDZI dzieci wszyscy będą uciekać z Drzewianowa trzeba zawczasu sprzedawać domy bo za chwilę nie będą nic warte burmistrz chce u nas zrobić drugie Konstantynów a nawet znacznie gorzej nie potrafi postąpić ja włodarz Więcborka który wie co jest ważne dla miasta i mieszkańców wsi. Ogóle nie powinniśmy iść na dożynki gminne i adorować takiego burmistrza !

  odpowiedz

  • 3 (5)

  Magda, w dniu 15-08-2019 13:15:34 napisał:

  Brawo radni dzięki wam i stowarzyszeniu mam nadzieję że tych inwestycji rujnąjących nasze środowisko nigdy nie będzie .Wstyd za takiego burmistrza który chyba jako jedyny od razu się nie sprzeciwił takim inwestycją po co ma radcę prawnego urzędników?

  odpowiedz

  • -1 (1)

  Mieszkaniec Mroczy, w dniu 15-08-2019 14:24:00 napisał:

  Wszyscy chcieli by tanią energię elektryczną ale są przeciwni budowy siłowni wiatrowych!!!!!!! każdy pewnie lubi drób a szczegulnie schabowego ale fermy drobiowej już nie, niestety trzeba wybierać taniej płacić za prąd i stawiac siłownie wiatrowe czy płacić drożej! tak samo jest z fermami chowu drobiu czy jeść zdrowszy Polski drób czy gorszej jakości Chińskiej! warto się zastanowić.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (3)
  • -1 (1)

  Obecny, w dniu 15-08-2019 14:31:01 napisał:

  Widać jak jedna dwie osoby nakręcają atmosferę przeciwko burmistrzowi. To im pasuje. Radni podjęli uchwale o zmianie zagospodarowania już na czerwcowej sesji właśnie z inicjatywy burmistrza a na ostatniej ja uchylili i przyjęli nowa i dodatkowa nic nieznacząca uchwale dla czystego sumienia ze są przeciwni. Wniosek inwestora i tak musza rozpatrzyć urzędnicy a na końcu podpisuje burmistrz który jasno na zebraniu powiedział ze jest przeciw. Wiec robienie dymu to tylko próba jego oczerniania nie mająca wpływu na to czy inwestor pojawił się w Drzewianowie bo jutro może być w Draznie Krukowku Matyldzinie ....

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Witek, w dniu 15-08-2019 18:33:04 napisał:

  Burmistrz ma zasadniczy wpływ i dawno wiedział o planowanych inwestycjach. Wykazał się niekompetencją, nie znajomoscią tematu, brakiem wrażliwosci na losy mieszkańców. Jestesmy po to by patrzeć władzy na ręce. Nie zamierzamy być bierni w tej kwestii i czekać aż podzielimy los Konstatynowa... Nie pozwolimy zrobić z naszej wioski bomby ekologicznej, chcemy by tu budowały się nasze dzieci. Fermy kur na zachodzi odchodzą do lamusa - liczy się ekologia i ochrona srodowiska i wód naturalnych. Brawo radni burmistrz niech się wstydzi za swoją bierną postawę i nie udolnych urzędasów...

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (1)

  ????, w dniu 15-08-2019 20:17:30 napisał:

  Aby żyć ekologicznie w Drzewianowie i zablokować skutecznie kurniki na zebraniu burmistrz zaproponował wystąpienie o zwiększenie obszaru tworzącego się rezerwatu jezior Byszewskich. Wszyscy byli za teraz słyszę ze już większa czesc mieszkańców jest przeciw to jest dopiero ciekawy objaw

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (2)

  mieszkaniec, w dniu 15-08-2019 22:43:59 napisał:

  Kto rozpuszcza plotki w Drzewianowie, że kurników nie będzie? Inwestor? Jego ludzie? Otóż sprawa jest w toku i groźba kurników nadal istnieje.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szampon wiśniowy do włosów farbowanych Joanna 1l
15PLN
Kasa fiskalna ONLINE Datecs WP500
1399PLN PROMOCJAPLN
Meble pokojowe
Siłownia
Rolki termiczne
0,69PLN 0,49PLN
Szczotka elektryczna z jonizacją Fox Red Hot
175PLN 140PLN
Fotopoduszka w kształcie serca
30,00PLN
Makijaż ślubny
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Kto stawia kropkę nad i? Wprost czy między wierszami?

Każdego dnia komunikujemy się z innymi ludźmi. Na kształt wiadomości wpływ# ma nie tylko mówiący, ale również słuchacz. To, co słyszy adresat, ale przede wszystkim to, jak odbiera on daną wypowiedź, oddziałuje znacznie na jego reakcję. Jak zatem mówić, by zostać właściwie zrozumianym?

(czytaj więcej)
0

Kolorowo na talerzu. Siła warzyw w codziennej diecie

Istotna rola warzyw w codziennej diecie nie wydaje się nowym i zaskakującym #tematem. Świadomość to jedno, ale co z praktyką?

(czytaj więcej)