Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

19 października 2019

Fatalny stan dróg. Czy da się coś z tym zrobić?

fot. LZ

fot. LZ

Mieszkańcy Retkowa często podkreślają, że o ich miejscowości przez ostatnie # 30-40 lat zapominały wszystkie władze. Potrzebny jest chodnik, a drogi muszą zostać wyremontowane. Czy są na to jakiekolwiek szanse?

„Nie możemy się doczekać budowy chodnika i napraw dróg, co jest podstawą do funkcjonowania. To miejscowość, gdzie mieszkają głównie rolnicy, miejscowość, z której spływają bardzo duże podatki, bo są tu bardzo dobre gleby. Jesteśmy prawdopodobnie jedyną miejscowością w gminie Szubin, gdzie nie ma ani jednego metra chodnika we wsi. Jak długo jeszcze mamy czekać na chodnik, który jest podstawą, żeby się poruszać pieszo po drodze? Myślimy, że w czasie, kiedy należymy do Unii Europejskiej, chodnik na wsi jest podstawą do bezpiecznego poruszania się – pieszo bądź rowerem.” - pisali w kwietniowej petycji.

Rzeczywiście, drogi w Retkowie są w złym stanie technicznym – to przełomy, garby, głębokie dziury, liczne uszkodzenia i nierówności. Taki stan dróg naraża mieszkańców nie tylko na kosztowne naprawy samochodów i ciągników, ale stanowi realne zagrożenie dla pieszych i kierowców. Zawnioskowali oni o doprowadzenie nawierzchni do odpowiedniego stanu technicznego. Petycja trafiła nie tylko do władz powiatu, ale także do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, marszałka województwa i burmistrza Szubina.

Powiatowi radni, po przeanalizowaniu petycji, stwierdzili, że jest zasadna i odzwierciedla potrzeby mieszkańców. Uznano wówczas, że celowe jest skomunikowanie w pierwszej kolejności miejscowości Ciężkowo, Smarzykowo, Retkowo i Górki Dąbskie poprzez przebudowę odcinka drogi powiatowej o nawierzchni gruntowej na odcinku Ciężkowo-Słupy i połączenia ich z budowaną drogą ekspresową S5. Dopiero po zakończeniu tej inwestycji, powinny zostać zrealizowane postulaty zawarte w petycji mieszkańców.
A jak sprawa wygląda w rzeczywistości? Kiedy mieszkańcy południowej części powiatu nakielskiego mogą liczyć na jakiekolwiek remonty drogowe? W kwietniu dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Bartosz Lamprecht przyznał, że nie ma żadnej dokumentacji dla Retkowa, stąd nie można nic powiedzieć o kosztach. Jest za to dokumentacja i pozwolenie na budowę drogi relacji Ciężkowo-Słupy. To około dwukilometrowy odcinek, który będzie kosztował blisko 5 mln zł. Oprócz kompleksowej przebudowy gruntowej drogi, trzeba będzie poprawić też asfalt od Słupów do skrzyżowania. Kiedy inwestycja miałaby ruszyć? Tego nie wiadomo. Dyrektor Lamprecht mówi jednak otwarcie, że jedno jest pewne – bez dofinansowania ta droga nie będzie przebudowana. Droga z Ciężkowa do Słupów byłaby doskonałym połączeniem okolicznych wiosek z węzłem „Pałuki”. Mogłoby to nieco ożywić ten rejon powiatu.

Temat dróg w rejonie Ciężkowa i Retkowa powrócił na sierpniowej sesji Rady Powiatu, kiedy to szeroko omawiana była kwestia potrzeb drogowych. - Już 2 lata temu usłyszałam o drodze Słupy-Ciężkowo i ona uciekła, zginęła. Było mówione, że będzie robiona. Jeżeli to była tylko pomyłka, to dobrze. Ale myślę, że ona jednak jest do zrobienia. Także nasza petycja jest uznana za zasadną. Proszę, żebyście o tym nie zapomnieli. My nie mamy nic, nie mamy nawet oświetlenia na głównej ulicy. Dzieci o 6.50 idą rano o ciemku na szkolny autobus. Chciałabym, żeby nie zapomnieć o chodnikach i drodze przy nich. Nie wymagamy wiele. Jak klasyfikuje się Retkowo? Czy coś nam się należy? Nie mówmy, że tylko w Kcyni są katastrofalne drogi. W Szubinie też są braki – zwróciła się do radnych Danuta Pilarska z Retkowa.

Bartosz Lamprecht doskonale zdaje sobie sprawę ze stanu dróg we wsi. - Jeżeli chodzi o odcinek drogi na Brzyskorzystew, to jej ostatni kilometr jest w katastrofalnym stanie i powinien być od razu wyremontowany. Fragment drogi, który łączy Retkowo z Ciężkowem też jest w fatalnym stanie technicznym i też kwalifikuje się do przebudowy i wzmocnienia. Mogę potwierdzić, że odcinki wskazane w petycji nadają się do przebudowy. Ale kwestia tego, czy zostaną przebudowane, należy do Zarządu Powiatu – odpowiedział mieszkance.


Całkiem niedawno mieszkańcy Retkowa spotkali się na zebraniu sołeckim, by podzielić fundusz sołecki. Do dyspozycji mieli 17 tys. 830 zł. Chcieli zrezygnować z tych pieniędzy, po to, aby gmina przekazała je, w drodze stosownego porozumienia, samorządowi powiatowemu. Pieniądze miały oczywiście być „cegiełką” do stworzenia dokumentacji, a potem przebudowy dróg. Starosta nakielski na spotkaniu z delegacją mieszkańców wyraził chęć podpisania takiego porozumienia z gminą Szubin, jednak do tego nie dojdzie. Dlaczego? Delegacja mieszkańców Retkowa spotkała się także z burmistrzem Szubina Mariuszem Piotrkowskim, jednak ma on inną wizję na wykorzystanie funduszu sołeckiego. - Fundusz sołecki jest dla mieszkańców sołectwa, w którym jest tyle potrzeb i większych, i mniejszych, że wolałbym, aby te pieniądze były przeznaczone na bieżące potrzeby sołectwa – powiedział włodarz. - Ponadto, fundusz sołecki musi być przeznaczony na zadania własne gminy, o czym mówi ustawa. Budowa drogi powiatowej to zadanie własne powiatu – dodał. Mariusz Piotrkowski podkreśla, że sporządzenie projektu na budowę drogi nie pochłania aż tak dużo pieniędzy, żeby nie udźwignął tego budżet powiatu. - Jeżeli byłaby taka wola i powiat nakielski wystąpi do mnie z wnioskiem, że nie jest w stanie zrobić dokumentacji, to wówczas rozważę to w dużym budżecie, ale nie w funduszu sołeckim, oczywiście, o ile zdecydują się na to radni. Gmina Szubin ma do zrobienia bardzo wiele projektów i remontów własnych dróg. Mogę tu wymienić praktycznie każde z 38 sołectw – zakończył burmistrz Szubina.

 

Oceń artykuł: 1 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (10) Zgłoś naruszenie zasad

    • 3 (3)

    Kierowca, w dniu 19-10-2019 17:39:52 napisał:

    Zapraszamy na ul Norwida na bydgoskim osiedlu dziura na dziurze, przejechać nie można.

    odpowiedz

    • 1 (5)

    Ktos, w dniu 19-10-2019 18:13:16 napisał:

    Czytajac ten artykuł ciśnienie mi sie podosi na maxa !!!! W urzedzie gminy i powiatu widocznie pracuja niekompetentne osoby ktore nie widza albo nie chca widziec problemow mieszkańców. I to nie chodzi tylko o obecnych rzadzacych ale rowniez o poprzednie rzady. W. Szubinie wykonuje sie inwestycje ktore na obecna chwile moglby by poczekac. Droga 1000 lecie oraz palucka czy tez Lesna. Tymi drogsmi da sie jezdzic normalnie jest asfalt. Jest wiele drog do zrobienia ważniejszych ktore asfaltu nie maja. Mieszkancy monituja do wladz gminy ale oczywiscie slysza tylko narzekanie na brak srodkow. Czekaja na zbawienie z uni europejskiej moze dadzaa a moze nie. Jezeli jest bardzo dobry gospodarz w gminie to dba o jej wizerunek jak rowniez o mieszkańców. Zapraszam do. Sepolna. Krajeńskiego ludxie domy buduja na nowo powstalym osiedlu a gmina juz kanalizacje robi i i drogi z kostki robi. A w. Szubinie ludzie bez wody żyją drogi sa w stanie krytycznym. I tylko biadolenie ze brak pieniedzy. Oczywiscie beda sie szczycic ostatnia wyremontowana droga miedzy kcynska a winnica zaledwie 150 m. A co z reszta drog w gminie szanowny panie burmistrzu ??? Niech Pan wsiadzie w auto swoje i objedzie gmine i zobaczy problemy mieszkancow bo z za biurka tego nie widac a porzadny gospodarz najpierw obchodzi swoje gospodarstwo a pozniej kawe pije.

    odpowiedz

    • 0 (4)

    patałachy, w dniu 19-10-2019 18:53:28 napisał:

    Porządny gospodarz zajmuje się ......... ,a nie pcha się na stanowisko gdzie praca lekka łatwa i przyjemna. kiedyś na stanowisku wiceburmistrza się spodobało, grzech było nie spróbować, a teraz możecie mu cmoknąć, nie ma żadnej odpowiedzialności, a jakoś się przepęka do wyborów. W ogóle ludzie, którzy aplikują o stanowiska urzędnicze, rządowe poselskie itp. z racji wykonywania pozornej pracy nie mogą być gospodarzami. Pięć lat dobrej pensyjki, a co za tym idzie później emerytury - odpowiedzialności 0. Taki ustrój został wymyślony i tak działa - idealny nie jest, ale poprzedni też nie był, więc co?? pytam. Mentalność ploskiego narodu to pikuś do japoni, niemca czy skandynawa ale 50 lat poprzedniego systemu zrobiło z ludźmi co zrobiło. Wiosek, które nie mają asfaltu jest dużo w gminie szubin, inna kwestia to jakość wykonanych budów. Proszę mi wskazać człowieka w gminie lub w powiecie, który jest budowlańcem z krwi i kości, mało tego żeby na swoim stanowisku nie ugiął się pod naciskiem układów i układzików i twardą ręką przypilnował inwestycji od fazy projektu do ukończenia. Pierdolną 5m szeroki asfalt o grubości 5cm na podsypce 5cm i po 5 latach - do generalnego remontu. SITWA

    odpowiedz

    • 3 (3)

    jadwinia, w dniu 19-10-2019 19:52:13 napisał:

    PiS rządzi i nie wykonał remontu drogi w Retkowie.

    odpowiedz

    • -2 (2)

    Szubin, w dniu 19-10-2019 20:48:13 napisał:

    A czy pis rzadzi od 30 czy 40 lat ??? Tu rzadzi unia i to ona rozdaje pieniadze na budowe lub remonty drog. Ale jak sie jest malo aktywnym burmistrzem to pieniedzy nie ma

    odpowiedz

    • 0 (8)

    Józef, w dniu 19-10-2019 21:41:49 napisał:

    Uczciwie powiedziawszy to za Piotrkowskiego zaczyna się coś robić z naszymi drogami i ulicami. Mało aktywnym burmistrzem to był Michalak. Ten to tylko siedział za biurkiem i spijał kawki. Piotrkowski bierze udział w zebraniach wiejskich, a i kilka kilometrów dróg wykonał np. do Kornelina, Brzózek.

    odpowiedz

    • 3 (7)

    Wera, w dniu 19-10-2019 22:06:01 napisał:

    Najwiecej drog wykonal Pan Michalak ul.browarna.ul.powst.wlkp.i całe osiedle bydgoskie.park przy cmentarzu i wiele innych.p proszę oceniać sprawiedliwie.p

    odpowiedz

    • 1 (3)

    hm, w dniu 21-10-2019 10:24:17 napisał:

    Czy Wy wszyscy umiecie czytać? To drogi powiatowe, a nie gminne! Do powiatu pretensje! Włodarz gminy ma dbać o drogi gminne, a nie powiatowe.

    odpowiedz

    • 1 (3)

    mamy radnych , w dniu 21-10-2019 12:25:03 napisał:

    Jeśli to jest droga powiatowa to mamy w Radzie Powiatu Nakielskiego przecież swoich radnych. Petycje poparli, ale jednocześnie zagłosowali za budżetem Powiatu, w którym nie przewidziano środków na remont. Czyli byli za, a nawet przeciw. Takich mamy radnych w powiecie.... Papier wiele przyjmie stąd poparcie petycji

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zadaj pytanie
20PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
159PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Kubek biały ze zdjęciem
24,90PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)