Dziś mamy 21 kwietnia 2019, niedziela, imieniny obchodzą:

08 listopada 2018

Fałszywe banknoty. Uczniowie wiedzą jak je rozpoznać

fot. Aneta Sikora

fot. Aneta Sikora

7 listopada 2018 roku uczniowie Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej byli z wizytą w # bydgoskim oddziale NBP.

Celem wyjazdu była realizacja podstawy programowej z podstaw przedsiębiorczości dotycząca systemu bankowego. Z pewnością każdy uczestnik spotkania potrafi wymienić i opisać podstawowe funkcje NBP. Ponadto wskaże różnice między bankami komercyjnymi a bankiem centralnym.

Największym zainteresowaniem cieszyły się sposoby zabezpieczenia banknotów przed ich fałszowaniem (odpowiedni gatunek papieru z bawełną, znaki wodne w postaci portretu czy znaków, nitki zabezpieczające, dopasowanie dwóch obrazków umieszczonych na obu stronach banknotu, mikrotekst, ukryty obraz czyli kipp efekt, hologramy, kinegramy, ultrafiolet). Wymienione rodzaje zabezpieczeń nie wyczerpują pełnego asortymentu stosowanych środków. Metalowy pył pokrywający banknoty, numery seryjne, wypukły druk, promienie podczerwone - to kolejne sposoby na utrudnienie pracy fałszerzom.

Mam nadzieję, iż zdobyta wiedza przyda się uczniom w codziennym życiu. Z pewnością pozwoli im ustrzec się przed przyjęciem fałszywego banknotu, gdyż nie będą mieli problemu z oceną ich autentyczności. Wiedzą, że mogą banknot porównać z innym, udać się do banku komercyjnego lub zgłosić się na policję, która skontaktuje się z centralą NBP w celu weryfikacji autentyczności banknotu lub jej zaprzeczenia. Nie będą zdziwieni, że taki banknot zostanie zatrzymany i to bez prawa zwrotu równowartości, jeśli nie będzie autentyczny. Są świadomi, że nie można fałszywych pieniędzy wprowadzać do obiegu, bo jest to wtedy czyn karalny, zagrożony karami od grzywny przez ograniczenie wolności.

materiał: Aneta Sikora

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 20 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Jak zrobić murowany grill?

Grillowanie to jeden z przyjemniejszych sposobów na plenerowy wypoczynek. Miły czas w gronie znajomych smakuje najlepiej, gdy stoły zastawione są pieczonymi na grillu mięsami, rybami i warzywami. Na rynku znajdziemy wiele przenośnych urządzeń do grillowania, ale miłośnicy takiej formy wypoczynku z pewnością powinni pomyśleć o czymś więcej – o zbudowaniu własnego grilla. Jak to zrobić i dlaczego warto?

(czytaj więcej)