Dziś mamy 6 lipca 2020, poniedziałek, imieniny obchodzą:

18 maja 2019

Europejka Noc Muzeów. Terytorialsi włączyli się do akcji

fot. pow.

fot. pow.

Noc Muzeów to wyjątkowe wydarzenie umożliwiające powszechny # dostęp do wnętrz wielu Muzeów w całej Polsce.

Po raz pierwszy Wojska Obrony Terytorialnej zaangażowały się w to wydarzenie 19 maja 2018 roku zarówno Dowództwo WOT jak i Brygady wezmą aktywny udział w organizowanych w całej Polsce wydarzeniach promocyjnych towarzyszących zwiedzaniu Muzeów. Terytorialsów będzie można spotkać w Bydgoszczy, Toruniu, Warszawie, Rzeszowie, Białymstoku, Gdańsku, etc.

Noc muzeów to czas, w którym muzea w całej Polsce umożliwiają oglądającym dostęp do swych wnętrz. Często dostęp ten jest bezpłatny lub odbywa się za niewielką opłatą. Celem tego wydarzenia jest promocja polskiej tradycji i kultury. Jednym z głównych filarów WOT jest właśnie tradycja, dlatego też podczas tego wydarzenia nie mogło zabraknąć aktywnego uczestnictwa WOT.

Dowództwo 8K-PBOT aktywnie wspierając akcję Nocy Muzeów przygotowało dla zwiedzających liczne atrakcje, np. prezentację sprzętu i uzbrojenia batalionów, czy też możliwość sprawdzenia „kondycji” swojego ciała za pomocom analizatora składu ciała.

Dodatkowo będzie można tego wieczoru porozmawiać z żołnierzami TSW oraz obejrzeć ich wyposażenie, w tym karabinki „GROT”. Dostępne tego wieczora będą też osoby odpowiadające za rekrutację do WOT, które będą gotowe rozwiązać wszelkie wątpliwości wiążące się z procesem rekrutacji. Dodatkowo nie zapomniano również o dzieciach, przygotowując z myślą o nich atrakcję jaką jest malowanie twarzy taktycznymi farbami maskującymi. To będzie wyjątkowa noc!

Udział w Nocy Muzeów jest dla WOT formą wspierania rozwoju kultury i tradycji. Aktywne uczestnictwo w tym wydarzeniu pokazuje jak ważnym jest aspekt lokalny i uczestnictwo w ważnych wydarzeniach kulturalnych.

Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy zaprasza wszystkich do odwiedzin. Każdy, kto w sobotę pojawi się w muzeum, będzie miał okazję do spotkania terytorialsów z 8K-PBOT ale również do obejrzenia ekspozycji „Wojska Lądowe. Od Cedyni do Karbali” oraz wystawy „O niepodległość, całość i wolność Ojczyzny naszej! Prosimy Cię, Panie...”. Będzie także można wejść do czołgu T-72, haubicy samobieżnej Goździk, czy przymierzyć się do karabinka AK.

Oprócz tego Stowarzyszenie Hobbystów „Magma” zaprezentuje wystawę modelarską, a „Retro Traktor” – zabytkowe ciągniki rolnicze. Muzeum przygotowało też konkurs historyczny z atrakcyjnymi nagrodami.

Obecnie w WOT służbę pełni już ponad 20 000 żołnierzy, w tym 17 000 ochotników oraz ponad 3 000 żołnierzy zawodowych.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

materiał: por. dr Diana Warchocka

Oceń artykuł: 12 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

  • 0 (6)

  Emeryt, w dniu 19-05-2019 09:27:20 napisał:

  To wojsko królowej Jadwigi tylko do tego się nadaje. Żal patrzeć,słuchać i czytać. Mam nadzieje że po zmianie władzy i dowodztwa WP rozwiążą to towarzystwo szuwarowo-bagiennych harcerzya pieniadze przeznaczą na dozbrojenie prawdziwej armii.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -1 (1)

  czytelnik, w dniu 19-05-2019 20:34:20 napisał:

  Jak na razie klęski żywiołowe i zdarzenie losowe realizują strażacy!!! Ile lat jeszcze potrwa,żeby PO wróciło do szkół i uczelni.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  darek, w dniu 20-05-2019 10:51:26 napisał:

  A dlaczego w Muzeum Ziemi Krajeńskiej nie odbyła się Noc Muzeów?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Szafy przesuwne
Mikrodermabrazja
Sprawdzanie świateł
Nowe stylizacje
Lakiernictwo
MEBLE PIOTR PASIEKA
Sypialnia Orzech Włoski/ Czarny lub Dąb Denver
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Kto stawia kropkę nad i? Wprost czy między wierszami?

Każdego dnia komunikujemy się z innymi ludźmi. Na kształt wiadomości wpływ# ma nie tylko mówiący, ale również słuchacz. To, co słyszy adresat, ale przede wszystkim to, jak odbiera on daną wypowiedź, oddziałuje znacznie na jego reakcję. Jak zatem mówić, by zostać właściwie zrozumianym?

(czytaj więcej)
0

Kolorowo na talerzu. Siła warzyw w codziennej diecie

Istotna rola warzyw w codziennej diecie nie wydaje się nowym i zaskakującym #tematem. Świadomość to jedno, ale co z praktyką?

(czytaj więcej)