Dziś mamy 3 sierpnia 2020, poniedziałek, imieniny obchodzą:

14 lutego 2020

Ekomuzeum Doliny Noteci. Uczestnicy zmierzyli się z ogromną stertą pierza!

fot. Monika Żydek

fot. Monika Żydek

W czwartek 13.02.2020 r. członkowie oraz sympatycy Ekomuzeum Doliny Noteci spotkali się,# by omówić bieżące sprawy związane z funkcjonowaniem sieci oraz odnowić staropolski zwyczaj darcia pierza na pierzyny i poduchy.

Ponad 20 osób pod przewodnictwem p. Lusi Mrówczyńskiej – lokalnego hodowcy gęsi – mierzyło się z ogromną stertą gęsiego pierza, przy okazji zdobywając wiedzę nt. rodzajów gęsich piór i ich zastosowań, choćby w domowych porządkach przy wymiataniu kurzu. Nie zabrakło także historii rodzinnych oraz anegdot związanych z dawnymi pracami kobiet na wsi. Darcie pierza umilały również wspólne śpiewy przy akompaniamencie p. Haliny Janiek. Co odważniejsi decydowali się na solowe popisy, zgodnie zresztą z wielowiekową tradycją. Ku pokrzepieniu pracujących, członkinie Koła Gospodyń w Michalinie przygotowały poczęstunek, bazujący oczywiście na potrawach z gęsiny. Była więc czernina z kluskami, pasztet z gęsi i gęsie klopsiki. Był również smalec z gęsi i gęsi rosół.

W świetlicy wiejskiej w Michalinie, gdzie w pocie czoła powstawały poduszki wypełnione gęsim pierzem, pojawiła się również ekipa TVP3 Bydgoszcz, która nagrała kilka ujęć z „pierzoka”, by uchwycić powrót lokalnej społeczności do tradycji wspólnego spędzania czasu na pracy.

Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” we współpracy z KGW w Michalinie, a jego celem integrowanie środowisk zainteresowanych rozwijaniem i upowszechnianiem zasobów lokalnego dziedzictwa Krajny i Pałuk.

Kolejne spotkanie Ekomuzeum Doliny Noteci już w następnym kwartale. Wszystkich mieszkańców powiatu nakielskiego, działających w sferze kultury i turystyki, Partnerstwo dla Krajny i Pałuk zaprasza do włączenia się w tę inicjatywę. Udział w spotkaniach Ekomuzeum jest bezpłatny.

Materiał: Monika Żydek

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 6 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Meksyk na talerzu. Poznaj tajniki wyrazistej kuchni meksykańskiej

Meksyk to kraj o bardzo bogatej historii, kulturze, a jego barwny folklor jest rozpoznawalny #na całym świecie. Wszystkie te cechy można również przypisać meksykańskiej kuchni, która w 2010 roku została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Decyzja o tym zapadła nie tylko na podstawie wyjątkowych receptur, lecz także ze względu na tradycyjne obrzędy i całą kulturę jedzenia, która powoduje, że każdy meksykański posiłek może zamienić się w huczną uroczystość. Sprawdźcie, co sprawia, że lokalne przepisy stały się światowym fenomenem.

(czytaj więcej)
0

Gry i aplikacje Bezpieczny Przejazd. Sprawdź swoją wiedzę

Wakacyjne podróże ciekawe i bezpieczne z grami i aplikacjami Bezpieczny Przejazd. Dostęp #do informacji demaskujących fake newsy na temat zachowania na przejazdach. Tak PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zachęcają dzieci, młodzież i dorosłych do rozszerzania wiedzy, która zapewni bezpieczne korzystanie z przejazdów kolejowo-drogowych. Działania prowadzone są w ramach kampanii społecznej Bezpieczny Przejazd.

(czytaj więcej)