Dziś mamy 17 lutego 2020, poniedziałek, imieniny obchodzą:

14 lutego 2020

Ekomuzeum Doliny Noteci. Uczestnicy zmierzyli się z ogromną stertą pierza!

fot. Monika Żydek

fot. Monika Żydek

W czwartek 13.02.2020 r. członkowie oraz sympatycy Ekomuzeum Doliny Noteci spotkali się,# by omówić bieżące sprawy związane z funkcjonowaniem sieci oraz odnowić staropolski zwyczaj darcia pierza na pierzyny i poduchy.

Ponad 20 osób pod przewodnictwem p. Lusi Mrówczyńskiej – lokalnego hodowcy gęsi – mierzyło się z ogromną stertą gęsiego pierza, przy okazji zdobywając wiedzę nt. rodzajów gęsich piór i ich zastosowań, choćby w domowych porządkach przy wymiataniu kurzu. Nie zabrakło także historii rodzinnych oraz anegdot związanych z dawnymi pracami kobiet na wsi. Darcie pierza umilały również wspólne śpiewy przy akompaniamencie p. Haliny Janiek. Co odważniejsi decydowali się na solowe popisy, zgodnie zresztą z wielowiekową tradycją. Ku pokrzepieniu pracujących, członkinie Koła Gospodyń w Michalinie przygotowały poczęstunek, bazujący oczywiście na potrawach z gęsiny. Była więc czernina z kluskami, pasztet z gęsi i gęsie klopsiki. Był również smalec z gęsi i gęsi rosół.

W świetlicy wiejskiej w Michalinie, gdzie w pocie czoła powstawały poduszki wypełnione gęsim pierzem, pojawiła się również ekipa TVP3 Bydgoszcz, która nagrała kilka ujęć z „pierzoka”, by uchwycić powrót lokalnej społeczności do tradycji wspólnego spędzania czasu na pracy.

Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” we współpracy z KGW w Michalinie, a jego celem integrowanie środowisk zainteresowanych rozwijaniem i upowszechnianiem zasobów lokalnego dziedzictwa Krajny i Pałuk.

Kolejne spotkanie Ekomuzeum Doliny Noteci już w następnym kwartale. Wszystkich mieszkańców powiatu nakielskiego, działających w sferze kultury i turystyki, Partnerstwo dla Krajny i Pałuk zaprasza do włączenia się w tę inicjatywę. Udział w spotkaniach Ekomuzeum jest bezpłatny.

Materiał: Monika Żydek

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 6 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Pielęgnacyjne vademecum noworodka. Sprawdź, o czym warto pamiętać

Codzienna opieka nad dzieckiem dostarcza rodzicom wielu okazji do obserwacji oraz #stymulacji wielozmysłowej. Skóra noworodka choć wrażliwa i delikatna z chwilą narodzin jest już w zupełności gotowa do tego, żeby funkcjonować poza organizmem matki. O pielęgnacji, nie tylko w dbaniu o higienę, ale także wspaniałej okazji do bliskości i budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi mówi położna Jolanta Marat Ignaczak, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Masz sprawdzony przepis na pyszną pizzę? Podziel się nim z nami!

W ciągu całego roku pojawia się wiele świąt i okazji, podczas których na stołach lądują #różnorodne przysmaki. Każde przyjęcie, mniejsze i większe, wymaga odpowiedniej oprawy kulinarnej. 9 lutego to jednak data szczególna, zwłaszcza dla wszystkich pasjonatów włoskich kulinariów - Międzynarodowy Dzień Pizzy.

(czytaj więcej)
0

Pierwsze zabiegi tuż po narodzeniu dziecka. Co warto o nich wiedzieć?

Zaraz po urodzeniu należy umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką „skóra do #skóry”. Trwa on zazwyczaj około dwóch godzin i traktujemy go jako naturalne zakończenie aktywnych okresów porodu i rozpoczęcie adaptacji noworodka do nowych warunków życia pozamacicznego. Kontakt „skóra do skóry” powinien też być inicjacją do pierwszego przystawienia dziecka do piersi matki. Moment ten przez wielu nazywany jest złotym standardem przynoszącym korzyści zarówno dziecku, jak i matce w sferze emocjonalnej. Położna, Anna Jedlińska, ambasadorka kampanii „Położna na medal” radzi, co trzeba wiedzieć o pierwszych zabiegach dziecka, tuż po jego urodzeniu.

(czytaj więcej)
0

Opieka położnych w czasie ciąży, porodu i połogu. Wyniki przeprowadzonej ankiety

Wsparcie w trakcie porodu, pomoc w przystawieniu do piersi, umożliwienie kontaktu skóra do skóry, a# może opieka prywatna? – wyniki ankiety internetowej dotyczącej porodu i opieki położniczej i przeprowadzonej wśród mam internautek.

(czytaj więcej)