Dziś mamy 3 czerwca 2020, środa, imieniny obchodzą:

02 października 2019

Dzień Chłopaka w "Donaldzie". Niezwykły gość w przedszkolu

fot. mgr Justyna Szatlach

fot. mgr Justyna Szatlach

Dnia 30.09 obchodzony jest Dzień Chłopaka. Z tej okazji dzieci z # Przedszkola Niepublicznego "Donald” wzięły udział w uroczystym świętowaniu.

Zarówno dziewczynki jak i Panie zaśpiewały wszystkim chłopcom uroczyste "100 lat”, po których wręczono naszym małym mężczyznom upominki w postaci odznak, kolorowych much, krawatów z napisem "Super chłopak”, a także słodkości w postaci lizaków. Dziewczynki samodzielnie wykonały piękne laurki, które wręczyły chłopcom ze swojej grupy.

W tym dniu Przedszkole "Donald” odwiedziła także Pani opiekun wraz ze swoim podopiecznym zwierzakiem alpakiem o imieniu Jive. Alpak okazał się bardzo sympatycznym i spokojnym zwierzakiem, potrafiącym grzecznie zachowywać się na sali (gdyż pogoda tego dnia nie dopisała).

Pani opiekun przybliżyła dzieciom jego charakterystykę opisując pochodzenie zwierzęcia, cechy, wygląd. Okazało się, iż alpaki należą do rodziny wielbłądowatych i są parzystokopytne oraz mają 3 żołądki. Ich futro jest cieplejsze i bardziej delikatne od wełny, a z niego wytwarza się hipoalergiczne tkaniny.

Przedszkolaki zadawały także pytania, odnoszące się przeważnie do tego co alpak lubi i może jeść, jak się zachowuje, czego się boi, a czego nie. Na zakończenie spotkania każde dziecko mogło poczęstować zwierzątko marchewką, pogłaskać, a nawet przytulić.

materiał: mgr Justyna Szatlach

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 3 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)