Dziś mamy 29 maja 2020, piątek, imieniny obchodzą:

11 marca 2020

Dyktando dla szkół podstawowych. Niebawem poznamy Mistrza Ortografii

fot. Beata Tomaszewska

fot. Beata Tomaszewska

Mając na uwadze potrzebę dbałości o piękno polszczyzny, zwłaszcza w zakresie języka #pisanego, czyli poprawności ortograficznej i interpunkcyjnej, co jest wyrazem szacunku dla ojczystej mowy jako ważnego elementu tożsamości narodowej i świadomości kulturowej współczesnego człowieka, zespół polonistów z I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Krzywoustego w Nakle nad Notecią zaprosił do rywalizacji o tytuł Mistrza Ortografii uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych.

Od wielu lat mamy zaszczyt być organizatorem Konkursu Ortograficznego o Pióro Starosty Nakielskiego dla uczniów szkół średnich (w bieżącym roku odbędzie się już XVI edycja ), a w listopadzie 2018 roku z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w murach Krzywoustego miała miejsce wyjątkowa uroczystość - Dyktando o Tytuł Mistrza Ortografii Powiatu Nakielskiego pod patronatem ówczesnego Starosty Nakielskiego, pana Tomasza Miłowskiego – pomysłodawcy wydarzenia.

W tym roku postanowiliśmy rozszerzyć formułę konkursu dla młodszych uczestników, a być może niebawem uczniów naszego liceum. Jest to również nawiązanie do niedawno obchodzonego (21 lutego) Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, święta na stałe wpisanego w historię szeroko realizowanej edukacji humanistycznej w I LO, dotyczącej szczególnie klas o tymże profilu, które są organizatorami konkursu językowego „Pokaż język – byle polski!” skierowanego do uczniów klas pierwszych naszej szkoły.

Klasa humanistyczna to jedna z propozycji oferty edukacyjnej na rok szkolny 2020/2021 dla tegorocznych absolwentów klas ósmych szkół podstawowych, związana z nauką języka polskiego i wos-u jako przedmiotów realizowanych na poziomie rozszerzonym. Nowością jest, że w klasie IV będą do dyspozycji jeszcze dodatkowo dwie godziny edukacji polonistycznej, pozwalające na wszechstronny i wielokierunkowy rozwój zdolności oraz umiejętności humanistycznych. Ważnym elementem edukacji polonistycznej jest także systematycznie od lat prowadzona współpraca z Teatrem im. W. Horzycy w Toruniu. Każdego roku uczniowie wszystkich klas mają możność wyboru repertuaru spośród szerokiej oferty teatralnej, z której chętnie korzystają kolejne roczniki miłośników sztuki Melpomeny. Nasze zaangażowanie w edukację teatralną zostało zauważone i docenione przez toruński teatr, czego owocem była przyznana statuetka Wilama – nagroda dla instytucji, która w szczególny sposób włącza się w działalność i rozwój toruńskiej sceny dramatycznej.

27 uczestników – reprezentantów szkół podstawowych z powiatu nakielskiego, bydgoskiego i pilskiego (ZSP nr 3 i ZSP nr 4 w Nakle nad Notecią, SP w Łochowie, SP w Sadkach, ZSP w Ślesinie, SP w Wyrzysku, Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Anielinach ) zmierzyło się z tekstem naszpikowanym zawiłościami ortograficznymi i interpunkcyjnymi. Komisja konkursowa po wnikliwym sprawdzeniu prac ogłosi wyniki dyktanda i przyzna tytuł Mistrza Ortografii podczas Drzwi Otwartych w I LO, które odbędą się 21 marca 2020 roku o godz. 9.30 w szkolnej auli.

Serdecznie dziękujemy za tak liczny udział w inauguracyjnej edycji dyktanda i mamy nadzieję na kontynuowanie tradycji dbałości o piękno i poprawność języka polskiego przez uczniów i nauczycieli szkół podstawowych w murach Krzywoustego.

Materiał: Beata Tomaszewska

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Pielęgnacja włosów w czasie pandemii koronawirusa. O czym warto pamiętać?

Trwająca pandemia jest odczuwalna we wszystkich dziedzinach życia, szczególnie nasze zdrowie jest# obecnie pod specjalnym nadzorem. To czas, kiedy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kondycję całego swojego organizmu. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że aktualna sytuacja może również negatywnie wpłynąć na nasze włosy.

(czytaj więcej)