Dziś mamy 24 czerwca 2018, niedziela, imieniny obchodzą:
13 marca 2018

Drugi tydzień pobytu w Słowenii rozpoczęty. Odbyły się ciekawe zajęcia

fot. ZSP Samostrzel

fot. ZSP Samostrzel

Drugi tydzień pobytu w Słowenii rozpoczęliśmy ciekawymi zajęciami w szkole w Strahinju. #Grupa architektów razem z uczniami z Biotechnologicznego Centrum najpierw siała na rozsadnikach w przyszkolnych szklarniach sałatę i paprykę, potem zajęli się pielęgnacją wertykalnego ogrodu. Na koniec doskonalili swoje umiejętności florystyczne.

Z kolei uczniowie technikum weterynarii usłyszeli o chorobach występujących najczęściej u koni. Poznali też zasady pielęgnacji kopyt. Brali aktywny udział w mentalnym treningu koni. Rolnicy w warsztacie obróbki drewna wykonali metryczki na boksy koni oraz wzięli udział w prezentacji maszyn rolniczych.

Po południu wszyscy odwiedziliśmy urokliwy park w Brdo, który przez ponad 150 lat należał do rodziny Zois, a w czasach komunistycznych stał się rezydencją przywódcy Jugosławii Josipa Broz Tito. Współcześnie to miejsce odwiedzane jest przez wielkie osobistości z całego świata. Do tej pory gościli tu m. in. Elżbieta II, George W. Bush oraz Władymir Putin i my…, uczniowie ZSP w Samostrzelu.

Spacerowaliśmy parkowymi alejami pomiędzy dwoma sztucznymi, ręcznie wykopanymi jeziorami. Na jednym z nich znajduje się wyspa, którą zamieszkują liczne gatunki kaczek. Dotarliśmy także do willi, w której zapadały ważne dla Słowenii decyzje, dotyczące jej rozwoju. Na koniec udaliśmy się do stajni koni lipicańskich. Warto też dodać, że w parku Brdo popularnymi roślinami są bujne rododendrony. Ciekawostką jest to, że na terenie parku w Brdo można spotkać czarnego łabędzia przywiezionego z Australii.

materiał: Norbert Biernacki, Ines Werner

Autorzy nie wyrażają zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 1 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Wydatki, wysokość świadczeń i nie tylko. Emeryci i renciści w statystykach

W 2017 r. wzrosła względem roku 2016 liczba osób pobierających świadczenia emerytalno-#rentowe z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). W tym czasie zmniejszyła się natomiast liczba rolników indywidualnych pobierających emerytury i renty. Jednocześnie odnotowano wzrost zarówno wydatków na świadczenia społeczne, jak i wysokości emerytur i rent.

(czytaj więcej)
0

Zielone światło dla dokumentów w smartfonie i jednego loginu do e-usług

Rząd przyjął projekt tzw. ustawy węzłowej. Przewiduje ona wprowadzenie jednego, spójnego #loginu (login.gov.pl), który docelowo umożliwi korzystanie ze wszystkich cyfrowych usług administracji. Rząd przyjął również regulacje, które będą stanowiły podstawę prawną do funkcjonowania aplikacji mobilnej - „mDokumenty”.

(czytaj więcej)
0

Jak zrobić murowany grill?

Grillowanie to jeden z przyjemniejszych sposobów na plenerowy wypoczynek. Miły czas w gronie znajomych smakuje najlepiej, gdy stoły zastawione są pieczonymi na grillu mięsami, rybami i warzywami. Na rynku znajdziemy wiele przenośnych urządzeń do grillowania, ale miłośnicy takiej formy wypoczynku z pewnością powinni pomyśleć o czymś więcej – o zbudowaniu własnego grilla. Jak to zrobić i dlaczego warto?

(czytaj więcej)