Dziś mamy 19 marca 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

19 listopada 2019

Czujka stężenia gazu. Gwarancja naszego bezpieczeństwa

fot. archiwum

fot. archiwum

Często słyszy się o wyciekach gazu ziemnego z sieci czy propanu-butanu z # butli i o tragicznych skutkach jakie tego rodzaju wyciek niesie.

W odróżnieniu od tlenku węgla, substancje te posiadają specyficzny zapach, dzięki czemu możemy poczuć ulatniający się gaz. Jednak w zamkniętych pomieszczeniach, np. kotłowni, piwnicy czy garażu, w których przebywamy raczej dość krótko, nie mamy na to szansy.

Również w godzinach nocnych, kiedy śpimy, trudno jest wyczuć ulatniający się gaz. A tak niewiele trzeba, by doszło do wybuchu.

W trosce o własne bezpieczeństwo apelujemy o rozważenie zamontowania w domu czujek stężenia gazu.

Koszt wyposażenia mieszkania w takie czujki jest niewspółmiernie niski do korzyści, jakie daje ich zastosowanie. Pamiętajmy – czujka może uratować Nam i Naszym bliskim życie! Pamiętać należy także o tym, aby w żadnym wypadku nie zasłaniać kratek wentylacyjnych w naszych mieszkaniach, ponieważ to one dbają o prawidłową wentylację w pomieszczeniach.

materiał: Władysław Gajewski/Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Nakle

Oceń artykuł: 13 14

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (6)

    Palacz, w dniu 19-11-2019 15:57:40 napisał:

    Proponuję gaz zastępować tanim opałem jakim jest drewno, którego nie musimy importować , jest na miejscu - emisja porównywalna ze spalaniem gazu. Jest to paliwo odnawialne oraz stosunkowo bezpieczne.

    odpowiedz

    • 3 (3)

    Uwaga, w dniu 20-11-2019 09:14:39 napisał:

    niestety kupisz niedrogą czujkę to będzie Ci pikać na wszytko. Na każdy spray czy smog zza okna gdy je uchylisz. Poważnie, wiem bo mam. Nie polecam tanich czujek, gdyż w chwili obecnej, gdy tylko mi zapika zamiast myśleć czy to gaz bądź czad zastanawiam się co tym razem, czy żona użyła perfum czy może coś przypaliłem na patelni... Tanie czujki mogą tylko uśpić naszą czujność zamiast ostrzegać. Lepiej zainwestować w jakiś czujnik wielogazu, ale to wydatek od 400 zł, a nie 75,

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Józek, w dniu 20-11-2019 16:18:56 napisał:

    Korzystam z ogrzewania gazowego 11 lat. Przy tzw. kotle gazowym zainstalowany jest fabryczny czujnik gazu. Wyłącza dopływ gazu kiedy zbyt wysokie ciśnienie atmosferyczne np.1030 Hpa, zapala się czerwona dioda. Należy wyczyścić z kurzu i nie potrzeba dodatkowych czujników. Podobnie reaguje kiedy bezpośrednio spryskam sprajem. Należy otworzyć okno i zrobić przewiew mieszkania.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Budowa hal
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Konstrukcje stalowe
Zadaj pytanie
20PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
0

Jak prawidłowo stosować antybiotyki? Nie przerywaj kuracji

Czy wiesz, jak prawidłowo stosować antybiotyki? Zapobieganie infekcjom i odpowiednie ich# leczenie pomogą zachować skuteczność leków i zapobiegać antybiotykoodporności.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia policjantów i straży granicznej. Wspólne działania

Policjanci, wspólnie ze strażą graniczną, wzięli udział# w ćwiczeniach na terenie Portu Lotniczego w Bydgoszczy. Miały one na celu sprawdzenie i utrwalenie działań służb w odpowiedzi na realne zagrożenia, które mogą wystąpić podczas codziennej działalności lotniska.

(czytaj więcej)
0

Terytorialsi na kolejnym szkoleniu. Kurs SERE był bardzo wymagający

Ucieczka, unikanie przeciwnika, przetrwanie w terenie to tylko niektóre #zagadnienia kursu SERE poziomu B, który w minionym tygodniu zrealizowało Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. W 5-dniowym kursie udział wzięło kilkunastu Terytorialsów z całego kraju, a zajęcia realizowane były m.in. na terenie borów Tucholskich.

(czytaj więcej)
0

Co nam mówi kod kreskowy? Czy prefiks 590 = Polska?

Kto odpowiada za kody kreskowe#? GS1 to międzynarodowa organizacja zajmująca się zarządzaniem systemem znakowania produktów kodami kreskowymi.

(czytaj więcej)