Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

02 lipca 2020

Czas podsumowań minionego roku szkolnego. Czy jesteś zadowolony ze szkoły swojego dziecka?

fot. pow.

fot. pow.

Koniec roku szkolnego już za nami. To dobry moment, by# podsumować działalność szkoły, do której uczęszcza dziecko i zastanowić się, czy dalsza edukacja w tej placówce będzie dla niego i jego przyszłości dobrą decyzją. Co zrobić jednak, gdy zdecydujemy się, by wraz z początkiem września, przenieść dziecko do innej szkoły? Należy wziąć pod uwagę kilka czynników.

Decyzja o zmianie szkoły jest niezwykle trudna – zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Powinna zostać podjęta w sposób odpowiedzialny, a wszystkie jej konsekwencje starannie przemyślane. Warto jednak zdecydować się na ten krok, gdy wiemy, że dziecko nie czuje się dobrze w danej placówce, a jego umiejętności i pasje nie są rozwijane.

Choć decyzję o przeniesieniu do innej szkoły w konsekwencji podejmują rodzice, warto porozmawiać na ten temat z dzieckiem i poznać jego punkt widzenia w tym aspekcie. Gdy początki takiej rozmowy okażą się trudne do zrozumienia dla młodego człowieka, należy przede wszystkim przedstawić mu korzyści takiej zmiany i dać do zrozumienia, że na każdym jej etapie rodzice będą w pobliżu, by pomóc, wesprzeć i dodać otuchy. Dla dziecka taka całkowita zmiana otoczenia może okazać się bardzo ciężkim przeżyciem. Dlatego rola rodzica polega właśnie na tym, by ocenić, czy ich dziecko jest na tyle otwarte na nowe znajomości i ustabilizowane emocjonalne, że bez problemu poradzi sobie z nową sytuacją. Nie bez powodu zatem ze zmianą szkoły nie należy zwlekać. Im później rodzice podejmą tę decyzję, tym z trudniejszymi konsekwencjami przyjdzie im się zmierzyć.

Coraz częściej rodzice decydują się na przeniesienie dziecka ze szkoły publicznej do szkoły prywatnej lub społecznej. Te ostatnie wyróżniają się tym, że są zakładane przez fundacje lub stowarzyszenia, a fundusze pozyskiwane z czesnego przeznaczane są zwykle na rozwój danej placówki, inwestowane w rozwój nauczycieli i dodatkowe zajęcia pozalekcyjne. To właśnie te placówki otrzymują coraz więcej wniosków z prośbą o przeniesienie. – Wraz z końcem roku szkolnego otrzymujemy wiele wniosków z prośbą o przeniesienie dziecka do naszej szkoły. Okazuje się bowiem, że rodzice coraz częściej zauważają ogromny potencjał w takich szkołach, jak nasza. Dysponujemy nowoczesnym budynkiem, wyposażonym w sale dydaktyczne z najnowszymi pomocami naukowymi. Dzieci czują się u nas komfortowo, a to nie tylko przez wzgląd na otoczenie sprzyjające dobremu samopoczuciu, ale także na kadrę nauczycielską, która stale podnosi swoje kwalifikacje. Stawiamy na rozwijanie u dzieci tych umiejętności, które sprawiają im najwięcej przyjemności i w których widać potencjał. Czesne w naszej szkole jest niewielkie, a zapewnia uczniom szereg dodatkowych zajęć pozalekcyjnych, za które rodzice nie muszą już płacić. Mam na myśli np. język angielski, który płatny dodatkowo mógłby być sporym obciążeniem dla portfela rodziców. Cieszymy się, że szkoły takie jak nasza są coraz częściej doceniane przez rodziców za wkład w kształcenie i wychowywanie młodych ludzi – mówi Anna Przybyło, Dyrektor Społecznej Szkoły Podstawowej im. Astrid Lindgren w Miliczu.

Początek wakacji to dobry moment, by pomyśleć nad przyszłością swojego dziecka. Wiele placówek, szczególnie tych prywatnych lub społecznych, posiada otwartą rekrutację przez cały rok szkolny. Należy jednak pamiętać, że ze względu na zachowanie ciągłości nauki i kształcenia programowego danego ucznia, takie decyzje należy podejmować zwykle z początkiem nowego roku szkolnego.

Materiał: Dominika Dróżdż

Oceń artykuł: 11 16

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Pamiątka A4
20,00 zł PLN
Budowa magazynów
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Szkolenie z HACCP
59PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
0

Podstawowe szkolenie łączników i zwiadowców. Zajęcia w Kowalewku

W ramach rocznego planu pracy zatwierdzonego przez #Komendę Jednostki w Kowalewku trwają zajęcia z zakresu budowy i obsługi motocykli typu Honda 125 SL, a także qadów Yamaha Grizzly 550.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Chorych na Hemofilię. Zaburzenia krzepnięcia krwi

Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień# Chorych na Hemofilię.

(czytaj więcej)
0

Ochrona przed niechcianymi wiadomościami. Nowe zabezpieczenia

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni świadczący #usługi SMS podłączyli się do systemu telegraf.cert.pl, służącego do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS. Dzięki czemu blokowane będą oszukańcze wiadomości SMS, które są zgodne z przygotowanymi przez CSIRT NASK wzorcami.

(czytaj więcej)
0

Wskoczył do rzeki, by ratować nastolatkę. Ryzykował własnym życiem (film)

Starszy aspirant Łukasz Grabowski z Komendy #Miejskiej Policji w Toruniu, ryzykując własne życie, uratował młodą kobietę. Nie zważając na silne prądy i niską temperaturę wody, funkcjonariusz ruszył na pomoc 16-latce, która tonęła w nurcie Wisły.

(czytaj więcej)