Dziś mamy 3 czerwca 2020, środa, imieniny obchodzą:

03 kwietnia 2020

Coś dla ciała, coś dla ducha. Terytorialsi dostarczają seniorom także książki

fot. 8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej

fot. 8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej

Terytorialsi z 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej rozwożą nie tylko ciepłe #posiłki dla seniorów w województwie kujawsko-pomorskim ale również…książki. Projekt ma na celu ułatwienie osobom starszym, które są najbardziej narażone na ciężki przebieg choroby, dostęp do literatury w momencie zamknięcia bibliotek oraz znacznych ograniczeń przemieszczania się.

„Coś dla ciała, coś dla ducha” – komentuje szer. Marcin Swaczyna. „Zdajemy sobie sprawę z tego, iż Ci starsi ludzie potrzebują nie tylko jedzenia ale również, a może i przede wszystkim rozmowy i zajęcia. W tym trudnym czasie gdzie tak naprawdę nie mogą wychodzić na zewnątrz, doszliśmy do wniosku, że musimy coś wymyśleć dla nich. Wpadliśmy na pomysł, żeby zawozić im również książki i albumy”.

„Cała ta inicjatywa nie mogłaby się odbyć gdyby nie bezpośrednie wsparcie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego”- podkreśla szer. Justyna Janicka. „To stamtąd otrzymaliśmy liczne kolorowe albumy i książki dla seniorów”.

Publikacje można zostawić w specjalnych oznakowanych kartonach między innymi przed gmachem Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu oraz przy wejściu do hali OSIR w Inowrocławiu. By zachować maksymalne bezpieczeństwo odbiorców przekazane książki będą naświetlane promieniowaniem ultrafioletowym.

Specjalnie oznakowane kartony przeznaczone do przynoszenia książek dla seniorów znajdują się przed gmachem Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu przy placu Teatralnym 2 oraz przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 73, jak również przed przedstawicielstwami:

 • w Bydgoszczy przy ulicy Jagiellońskiej 9,
 • we Włocławku przy ulicy Bechiego 2,
 • w Inowrocławiu przy Alei Niepodległości 4,
 • w Grudziądzu przy ulicy Waryńskiego 4. 

Książki można przekazać także poza godzinami pracy przedstawicielstw, wówczas prosimy o zostawianie ich w torbach i umieszczenie na bramce wejściowej.

Należy przypomnieć, iż Terytorialsi z 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej realizują zadania rozwożenia ciepłych posiłków (teraz już i książek) od 16 marca br. Na początku udzielali bezpośredniego wsparcia i pomocy seniorom z Dziennych Domów Opieki Społecznej, teraz jednak ich działalność się zwiększyła.

W obliczu epidemii szczególną troską trzeba otoczyć seniorów 65+. Dlaczego jest to tak ważne? Dlatego, że ta właśnie grupa docelowa jest najbardziej narażona na konsekwencje zarażenia wirusem COVID-19. Seniorzy 65+ powinni bezwzględnie pozostawać w domach.

8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej angażuje się w wiele obszarów pomocy. Jednak jednym z głównych jej zadań są działania polegające na monitoringu i zabezpieczeniu podstawowych potrzeb weteranów i osób starszych, w szczególności 65+.

Materiał: kpt. dr Diana Warchocka oficer prasowy 8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo”

Oceń artykuł: 4 10

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (12) Zgłoś naruszenie zasad

  • -1 (5)

  A-Z , w dniu 03-04-2020 16:33:50 napisał:

  Tobie trzeba natychmiast wizytę u lekarza psychiatry szybko załatwić!

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -1 (3)

  A-Z, w dniu 03-04-2020 17:02:46 napisał:

  Jak jest usunięty wpis to proszę też teraz usunąć odpowiec na ten wpis,bo teraz nie wiadomo oco chodzi

  odpowiedz

  • 4 (8)

  D., w dniu 03-04-2020 17:06:23 napisał:

  To jeste ta armia co wrazie wojny ma chronić granic RP. Dajcie święty spokuju.

  odpowiedz

  • 4 (6)

  szczepanisko, w dniu 03-04-2020 17:42:00 napisał:

  @D tak przestaną być bibliotekarkami i będą strzelać ale chyba do siebie na wzajem

  odpowiedz

  • 5 (11)

  roolf, w dniu 03-04-2020 18:46:08 napisał:

  Kolejna żenada, to jest armia? armia czego? Piszce codziennie o niesamowitych dokonaniach tej formacji, to naprawdę fascynujące, nikt nie robi tyle co terytorialsi, gdyby nie oni byłoby po nas...

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -4 (10)

  Policemann, w dniu 03-04-2020 18:58:22 napisał:

  Są widać promowani medialnie żeby przekonać społeczeństwo, że są potrzebni itp. Nie zmienia to jednak faktu, że idea ich istnienia jest odmienna od bronienia granic RP jak to już jakiś zjeb tu napisał. Terytorialsi to taka gwardia narodowa w USA. Oni właśnie mają być blisko ludzi, mają być właśnie lokalną armią. Takie są ich założenia a krytykować zawsze buce jakieś będą.

  odpowiedz

  • 0 (6)

  Kierowca , w dniu 03-04-2020 19:22:54 napisał:

  Skoda tylko kasy na paliwo. Postacie ich na punktach granicznych miast bo nikogo nie widać można przejechać Polskie wzdłuż i szez bez problemu. Dziś wracałem z delegacji 150 km żadnego patrolu.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 2 (2)

  norma, w dniu 04-04-2020 08:29:54 napisał:

  jak kogoś trzeba przekonywać że jest potrzebny to super...jak się utrwali że są potrzebni to tacy będą...super, istnienie bo to aby utrwalać i informować o potrzebie istnienia

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Czytamduzo, w dniu 04-04-2020 23:42:49 napisał:

  Ja akurat kupuje książki w tym czasie na www.takczytam.com cala rodzina zadowolona a książki za grosze

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Klasyka w nowym wydaniu w kolorze Orzech Koniakowym
Drukarki kodów kreskowych
899PLN 499PLN
Lakiernictwo
Nadanie modnej linii
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Gabinet / jadalnia / pokój dzienny
Elzab Zeta
sugerowana cena producenta: 2816,70PLN
Fotokubek klasyczny
19,90PLN
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)