Dziś mamy 25 stycznia 2020, sobota, imieniny obchodzą:

09 grudnia 2019

Comiesięczne muzyczne spotkania. Czas na podsumowanie koncertów

fot. Monika Stachowska

fot. Monika Stachowska

Najmłodsi uczniowie Dwójki co miesiąc uczestniczą w spotkaniach z muzykami #Filharmonii Pomorskiej. W ubiegłym tygodniu odbył się ostatni koncert w tym roku kalendarzowym, pora więc na podsumowanie koncertów w poszczególnych miesiącach tego roku szkolnego.

We wrześniu dzieci uczestniczyły w koncercie "Jaka to melodia" i sprawdzały z jakich elementów składa się utwór muzyczny, „z czego tworzy się muzykę”. Podczas wrześniowego spotkania muzycy udowadniali, że nie tylko utwory melodyjne, ale również te, którym zarzuca się niemelodyjność, mają szansę na powodzenie oraz co sprawia, że utwór „wpada nam w ucho”.

W październikowym koncercie muzycy podzielili się "Garścią dźwięków, szczyptą ciszy, czyli rytmem" Uczniowie sprawdzali, że rytm jest wszędzie. Zaobserwować go można w przyrodzie i codziennym życiu – w następstwie pór roku, dnia i nocy, a także przy oddychaniu czy chodzeniu. Rytm z pewnością odnaleźć też można w muzyce. Jak ważną rolę pełni oraz jakie dźwięki uwięzione są w ciekawych instrumentach rytmicznych.

Podczas szczególnej, listopadowej audycji "Cudze chwalicie, swego nie znacie" muzycy zaprezentowali piękno muzyki polskiej. Wraz z uczniami sprawdzali, co ją wyróżnia i czym inspirowali się polscy kompozytorzy: Fryderyk Chopin, Michał Kleofas Ogiński, Mieczysław Karłowicz czy Ignacy Jan Paderewski. Wbrew melancholijnej listopadowej aurze zabrzmiały ogniste mazurki, skoczne krakowiaki i dostojne polonezy.

Grudniowa propozycja to "Bajkowa zima". Czy dźwiękiem można wyczarować zimowe pejzaże? Jak to zrobić? Jak o zimie pisali kompozytorzy? Czy w ogóle powstały muzyczne ilustracje? Na te i inne pytania odpowiedzieli artyści podczas grudniowego spotkania. Zimową porą zagrali, a także zaśpiewali rozmaite zimowe kompozycje. Nie zabrakło też znanych utworów świątecznych oraz kolęd, które wprowadziły nas w magiczną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.

 Następne muzyczne spotkanie w styczniu!

Materiał: Monika Stachowska

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Bydgoszcz walczy o tytuł Najlepszego Europejskiego Celu Podróży

Bydgoszcz to jedyne polskie miasto nominowane do udziału w prestiżowym konkursie #o tytuł -Najlepszy Europejski Cel Podróży 2020 (European Best Destination 2020), o który ubiegają się m.in. Praga, Madryt, Wiedeń czy Rzym.

(czytaj więcej)
0

Dzień bez opakowań foliowych. Dlaczego warto z nich zrezygnować?

Na całym świecie produkowane są gigantyczne ilości odpadów. Powstające każdego roku # wyroby z tworzyw sztucznych można liczyć w milionach ton.

(czytaj więcej)
0

Ciemieniucha u niemowlaka. Po czym ją poznać i jak się jej pozbyć?

Ciemieniucha jest jedną z najczęstszych przypadłości okresu niemowlęcego. #Najczęściej pojawia się w okolicy owłosionej skóry głowy i na brwiach. Wbrew obiegowym opiniom nie jest wynikiem niedbałości rodziców o higienę maluszka. Powoduje ją zbyt intensywna praca gruczołów łojowych, które ostatecznie ulegają zaczopowaniu, a zasychający łój tworzy grubą, łuskowatą skorupkę na skórze dziecka. Co warto wiedzieć i jak sobie radzić z ciemieniuchą odpowiada położna Renata Lustyk, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

2019 w CEPiKu. Czas na podsumowanie roku

Niemal trzy tysiące autobusów, ponad 60 tysięcy jednośladów i # 770 tysięcy osobówek. To tylko kilka liczb pokazujących, co nowego pojawiło się w Centralnej Ewidencji Pojazdów przez cały 2019 rok.

(czytaj więcej)