Dziś mamy 25 kwietnia 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

17 stycznia 2020

Ciemieniucha u niemowlaka. Po czym ją poznać i jak się jej pozbyć?

Ciemieniucha jest jedną z najczęstszych przypadłości okresu niemowlęcego. #Najczęściej pojawia się w okolicy owłosionej skóry głowy i na brwiach. Wbrew obiegowym opiniom nie jest wynikiem niedbałości rodziców o higienę maluszka. Powoduje ją zbyt intensywna praca gruczołów łojowych, które ostatecznie ulegają zaczopowaniu, a zasychający łój tworzy grubą, łuskowatą skorupkę na skórze dziecka. Co warto wiedzieć i jak sobie radzić z ciemieniuchą odpowiada położna Renata Lustyk, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

Ciemieniucha – po czym ją rozpoznać?

W pierwszej fazie widoczna jest w formie niewielkich, białych łusek, nieco przypominających łupież. Z czasem przybiera postać tłustych, żółtych, grubych łusek, które systematycznie rozprzestrzeniają się tworząc trudną do usunięcia skorupę. Warto zaznaczyć, że ciemieniucha spędzająca sen z powiek wielu rodzicom, nie boli i nie swędzi maluszka. Wygląda jednak dość nieestetycznie i utrudnia prawidłowe oddychanie skóry zaburzając jej funkcjonowanie.

Skuteczne leczenie ciemieniuchy

Usuwanie ciemieniuchy wymaga cierpliwości i systematyczności w działaniu. Zabiegi pielęgnacyjne w walce z tą dolegliwością polegają głównie na „odmaczaniu” łusek i wyczesywaniu ich miękką szczotką.

Rozmiękczanie łusek. Jakich preparatów używać?

Niezwykle delikatna skóra niemowlaka wymaga systematyczności i dużej dokładności podczas zabiegów kosmetycznych, które na celu mają rozmiękczanie łusek. Absolutnie zakazane jest wyczesywanie ich na sucho czy zdrapywanie i intensywne szorowanie. Takie działania mogą uszkodzić delikatną skórę dziecka. Prawidłowe postępowanie polega na rozmiękczeniu łusek przy użyciu oliwki dla dzieci. Na około 1 godzinę przed kąpielą, miejsca, w których na głowie pojawia się ciemieniucha, należy natłuścić oliwką, a następnie założyć bawełnianą czapeczkę.

Usuwanie łusek

W trakcie kąpieli zaleca się umycie główki delikatnym, nawilżającym szamponem, co dodatkowo sprzyja odrywaniu się łusek. Po kąpieli należy wyczesać łuski ruchem „pod włos” miękką szczotką lub delikatnym, gęstym grzebieniem. W większości przypadków w trakcie pojedynczego zabiegu usunięta zostaje jedynie część łusek. Zabiegi należy powtarzać w kolejnych dniach, do ustąpienia objawów. W zależności od stopnia nasilenia, ciemieniucha znika po około 2 tygodniach.

W przypadku ciemieniuchy występującej na brwiach, oliwkę nakłada się za pomocą patyczków higienicznych. Pozwalają one na precyzyjne dozowanie preparatu. Kolejny krok polega na delikatnym zmyciu oliwki wacikiem kosmetycznym. Żeby usunąć zmiękczone łuski, po starciu oliwki należy czesać brwi pod włos przy pomocy malutkiej, miękkiej szczoteczki np. do zębów.

W sytuacji, gdy dolegliwości powstałe na brwiach i głowie dziecka nie oddzielają się od skóry pomimo stosowania zabiegów z użyciem oliwki, należy sięgnąć po specjalistyczne preparat na ciemieniuchę. Nie tylko zmiękczają one łuski i ułatwiają ich usunięcie, ale też nawilżają skórę i łagodzą podrażnienia.

Konsekwencje nieleczonej ciemieniuchy

Bagatelizowanie problemu i brak działań eliminujących tę przypadłość może doprowadzić do poważniejszych problemów. W zaniedbanej, mocno nasilonej ciemieniusze mogą rozmnażać się bakterie i grzyby. Powodują one zakażenia grzybicze, jak również poprzez osłabienie cebulek włosów, mogą prowadzić do nadmiernego ich wypadania.

Ciemieniucha u niemowlaka. Kiedy udać się do lekarza?

Walka z ciemieniuchą wymaga systematyczności i cierpliwości, ale w większości przypadków kończy się sukcesem. Jeżeli jednak, pomimo regularnej pielęgnacji objętych chorobą miejsc, przez około 2 tygodnie skorupa nie znika, należy udać się z dzieckiem do pediatry. Z pewnością pomoże dobrać odpowiedni sposób leczenia.

Materiał: Monika Majcher

Oceń artykuł: 21 28

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (2)

    buhaha, w dniu 17-01-2020 20:43:06 napisał:

    zapraszam władze Kcyni na spacer ulicami, powstańców, asnyka, libelta, ogrodową i oddychanie pełną piersią

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Konstrukcje stalowe
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Szkolenie z HACCP
59PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
0

Najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto jeść śniadanie?

Śniadanie to najważniejszy posiłek# w ciągu dnia. Dzięki niemu dostarczamy organizmowi węglowodany, które są źródłem energii.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Kwiecień plecień. Poranne opady śniegu zaskoczyły mieszkańców

W kcyńskiej gminie dziś rano #padał śnieg z deszczem i to dość intensywnie. Za oknem przez kilkanaście minut panowała iście zimowa aura.

(czytaj więcej)