Dziś mamy 3 grudnia 2023, niedziela, imieniny obchodzą:

20 listopada 2023

"Ci odlatują, ci zostają". Spacer ornitologiczny z Dawidem Kilonem

fot. Justyna Makarewicz, Iwona Hernet, Joanna Zaworska

fot. Justyna Makarewicz, Iwona Hernet, Joanna Zaworska

W sobotnie przedpołudnie 18 listopada br. udaliśmy się# do Ślesina, gdzie czekał już na nas Dawid Kilon - ornitolog, edukator i rysownik. Już w lipcu tego roku, gdy potężna burza uniemożliwiła nam spacer po Kcyni, umówiliśmy się na tą wyprawę. Spacer ornitologiczny pt. "Ci odlatują, ci zostają" był zamiejscową "Ciekawością świata". Uczestniczyło w nim 20 osób. Udział w spacerze był bezpłatny. Transport sfinansowała gmina Kcynia.

Od początku naszej wyprawy towarzyszyło nam wyjątkowe szczęście - dopisała pogoda i po kilku dniach opadów wyszło piękne słońce, ozłacając stoki okolicznych wzgórz i srebrząc wodę w stawach. Zobaczyliśmy mnóstwo ptactwa: eleganckie bernikle białolice, które pochodzą ze Skandynawii, kolorowego zimorodka, kołujące nad nami kilkadziesiąt żurawi i wreszcie majestatycznego orła bielika. Tego doświadczenia próżno porównywać z czymkolwiek innym. Orzeł kołował wysoko, dopiero później dotarło do nas, co to znaczy, że rozpiętość jego skrzydeł sięga 2,5 metra. Dawid Kilon pokazał nam wycięty z filcu obrys Pan Dawid bardzo ciekawie opowiadał o zwyczajach ptaków, posiłkował się także dopiero co wydaną książką swojego autorstwa pt. Ptaki Kilona. Każdy rysunek wykonany w tej książce wyszedł spod ręki Dawida Kilona.

Przechodząc pomiędzy stawami hodowlanymi podziwialiśmy jeszcze łabędzia krzykliwego, kanię rudą, siewki złote, które przycupnęły sobie na stawie, biegusy zmienne i myszołowy. Było bardzo ciekawie i wesoło, bo opowieściom towarzyszyło wiele humorystycznych anegdot. Pan Dawid w miejscach, w których spodziewał się zobaczyć ciekawe okazy rozstawiał lunetę i każdy miał okazję podziwiać w zbliżeniu poszczególne gatunki ptaków. A już moment, gdy nad nami krzyczały kołujące żurawie, każdy zapamięta na długo.

Dziękujemy bardzo Urzędowi Miejskiemu w Kcyni za sfinansowanie wyjazdu na spacer ornitologiczny. Już teraz informujemy, że pan Dawid Kilon będzie w styczniu 2024 roku gościem "Ciekawości świata".

Materiał: Justyna Makarewicz/Dźwiękowe Archiwum Kcyni

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 2 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).

(czytaj więcej)
0

Fałszywy obraz szopa. Inwazyjny gatunek obcy

Szop pracz należy do inwazyjnych gatunków obcych (IGO), które stanowią jedno z największych #zagrożeń dla rodzimej różnorodności biologicznej. Jednak brak wiedzy w tym zakresie i pozornie przyjazny wizerunek zwierzęcia sprawia, że we współczesnej kulturze masowej traktowany jest jak maskotka. A to fałszywy obraz szopa.

(czytaj więcej)
0

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

(czytaj więcej)
0

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa. Podsumowanie wsparcia

Program Operacyjny #Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ), współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (Fund for European Aid to the Most Deprived – FEAD) to łącznie 9 Podprogramów realizowanych w latach 2014-2023.

(czytaj więcej)