Dziś mamy 20 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

20 stycznia 2017
Poradnik fizjoterapeuty - Ból kręgosłupa cz.1

Chcesz uniknąć tych dolegliwości? Po prostu się ruszaj!

fot. glisic_albina

fot. glisic_albina

W moim gabinecie bardzo często spotykam się z dolegliwością określaną przez pacjentów jako „ból kręgosłupa”. Statystyki pokazują, że przynajmniej 84% z nas przynajmniej raz w życiu go odczuje.

Rentgen prawdę Ci powie?

Panuje ogólne przekonanie, że badanie radiologiczne (RTG, rezonans magnetyczny) precyzyjnie identyfikuje przyczynę bólu kręgosłupa. Problem z badaniem RTG jest taki, że praktycznie u każdego wykaże jakieś zmiany! Prowadzono badania naukowe u ludzi nie mających dolegliwości bólowych kręgosłupa.

Badania wykazały, że 30% dwudziestolatków (!) i ponad 80% osiemdziesięciolatków ma wypuklinę dysku. Prawie 40% dwudziestolatków i ponad 90% osiemdziesięciolatków degenerację dysku kręgowego. W przypadku wysunięcia dysku, czy też zwyrodnień kręgosłupa badania wypadały podobnie. Nasuwa się więc wniosek: takie zmiany są normalne, postępują z wiekiem, często nie są niebezpieczne i nie dają dolegliwości bólowych. Jeśli posiadasz opis badania wskazujący na jedno z powyższych schorzeń, bądź świadom, że bardzo prawdopodobnie przyczyna bólu leży w zupełnie innym miejscu.

Kręgosłup nie jest taki delikatny

Niestety, dużo osób cierpiących na ból kręgosłupa sądzi, że tak jest i niepotrzebnie chroni, unieruchamia i unika aktywności fizycznej, prowadząc do niepełnosprawności. Słyszy się stwierdzenia, że ‘wypadł mi dysk’ albo ‘krąg jest nie na miejscu’. Niektórzy lekarze/terapeuci wmawiają swoim pacjentom, że dzięki ich zabiegom struktury ‘wskoczą’ na swoje miejsce, jednak częściowa, zazwyczaj chwilowa poprawa jest bardziej efektem zmian w układzie nerwowym i rozluźnienia mięśni, niż zmianą położenia kręgu, dysku czy stawu.

Po prostu się ruszaj!

Aktywność fizyczna w profilaktyce i w  samej terapii to bardzo ważny element. Ostatnio bardzo popularne stały się ćwiczenia mające na celu wzmacnianie gorsetu mięśniowego. Wielu cierpiących na ból pleców jest przekonanych, że to właśnie jest remedium na ich dolegliwości. Jednak tego typu aktywność może być  i z doświadczenia wiem, że jest niebezpieczna. Tak popularne ćwiczenia jak planki czyli deski czy też brzuszki są często wykonywane niepoprawnie i nadmiernie. Przetrenowuje się mięśnie brzucha, kręgosłup lędźwiowy wystawia się na duże przeciążenia a w efekcie plecy bolą mocniej niż przed ćwiczeniami. Zamiast tego typu ćwiczeń lepiej jest wybrać spokojną aktywność fizyczną, chociażby spacery. Nie dość, że łatwe i przyjemne to bardziej efektywne w zwalczaniu bólu.

Kręgosłup jest stworzony do zginania się i dźwigania. Trzeba tylko wiedzieć jak prawidłowo go używać by go nie przeciążać. Trzeba pamiętać również o zachowaniu prawidłowej (nie idealnej, nie ma takiej) postawy ciała. Ale o tym i paru innych rzeczach dotyczących bólu kręgosłupa w następnej części.

STOMED I Naklo, ul. Pocztowa 17 I tel. 52 385 38 41

Materiał reklamowy / Artykuł sponsorowany: Jan Karczewski, fizjoterapeuta

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)