Dziś mamy 29 marca 2020, niedziela, imieniny obchodzą:

17 lutego 2020

Burzliwie na zebraniu w Stalówce. "Trzeba ratować to co jest"

fot. TD

fot. TD

W czwartek, 13 lutego odbyło się zebranie mieszkańców sołectwa Karmelita. #Głównym problemem była sprawa ścieków w tej miejscowości. Po burzliwej dyskusji udało się dojść do kompromisu.

Problem mieszkańców Stalówki znany jest od lat. Znajdujący się w tej miejscowości zbiornik, który pełni funkcję szamba co jakiś czas się przepełnia. Przez to, woda z nieczystościami "przelatuje" dalej do rowu przez łąki i pola. Zalewane są także posesje, dochodzi do zapadania się drogi. Mieszkańcy mają dość takiej sytuacji. W związku z tym, w ubiegły czwartek zwołano zebranie, aby porozmawiać i podjąć jakieś decyzje.

Spotkanie otworzył sołtys tej miejscowości Tomasz Czopek. W zebraniu uczestniczył także burmistrz Marek Szaruga oraz prezes kcyńskich wodociągów Henryk Grobelny i kilkudziesięciu mieszkańców zainteresowanych tematem. Mieszkańcy mają pretensje o to, że od kilkudziesięciu lat płacili za ścieki, a szambo nie było oczyszczane. – Czy jest jakaś szansa żeby to szambo udrożnić? Bo jak to nie będzie oczyszczone to kanalizacja będzie się zapychać – stwierdził mieszkaniec.

Zaistniałą sytuację wyjaśnił prezes ZGKiM w Kcyni – Do tematu trzeba podejść historycznie. Były POM i sobie "radosną twórczość" robił i z wodą i z odprowadzeniem ścieków. Było ambitnie, był zbiornik, który miał służyć jako biologiczna oczyszczalnia ścieków z przelewem do urządzeń melioracyjnych. Skończyło się na budowie zbiornika, a wnętrza jego nie zbudowano. Jak naprawdę przebiegają instalacje i sieci kanalizacyjne tego nikt nie wie bo nie ma dokumentu, który by pokazywał jak to wygląda. Nie ma żadnej dokumentacji. W czasie przejmowania tego przez gminę również takiej dokumentacji nie przekazano. Nie wiadomo, co jest pod ziemią. Kilka lat temu zrobiliśmy koncepcję rozwiązania tego tematu, który polegał na tym, że jest możliwość zbudowania kanalizacji spławnej do Karmelity, zrobienia tam przepompowni i kanalizacją tłoczną można podejść do ulicy Wyrzyskiej. To jest odległość ponad kilometra. Koszt wtedy wynosił 950 tysięcy złotych, dzisiaj to będzie dwa razy tyle. Powinno to być robione w ramach kanalizowania gminy, ale przy tej sytuacji finansowej gminy jaka jest, to nawet w tych perspektywicznych planach czegoś takiego jak budowa kanalizacji dla Karmelity i Stalówki nie jest przewidziana – wyjaśnił Henryk Grobelny.

Dyskusja było wyjątkowo burzliwa. Po przedstawieniu argumentów jednej i drugiej strony uczestnicy doszli do wniosku, że trzeba coś zrobić, nawet jeżeli będzie się to wiązało z kosztami. Ostatecznie stanęło na tym, że mieszkańcy mają założyć konto i "składać" się na nim na oczyszczanie zbiornika. Podobnie mieszkańcy zsolidaryzowali się w Chwaliszewie i ten wypracowany przez nich system tam działa. – Trzeba ratować to co jest. Jestem piąty rok i z roku na rok na gminę spada coraz więcej obowiązków – przyznał burmistrz Szaruga.

Oceń artykuł: 0 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

  • 4 (6)

  Stary Wiarus., w dniu 17-02-2020 12:40:19 napisał:

  s w banie płacą za kanalize komunalce, to komunalki problem, aby zabrać ścieki, a nie mieszkańców. Tylko tuczyć się na czyimś potrafią.

  odpowiedz

  • 4 (4)

  Kcynianka , w dniu 17-02-2020 20:20:15 napisał:

  Nie płacili od lat za ścieki, za darmo s*ali do rowu, 3 bloki, firmy i inne budynki mieszkalne w pobliżu podłączone do jednego szamba. Chore... Wywożone raz na kilka miesięcy, ale lepiej jest dla miesta jak to wszystko leci do rowu. Ekologia fest, oszczędności jeszcze lepsze. Niech płacą ścieki jak płacili kiedyś obędzie za co wywozić a nie jakieś konta zakładać, będą się niedługo kłócić kto za ile g*wna ile ma płacić

  odpowiedz

  • -1 (5)

  Heniu, w dniu 18-02-2020 10:03:41 napisał:

  Oczywiście Burmistrz nic nie może, wszystko Rada a czy on kiedyś coś mógł zastanawiam się kto tak na prawdę rządzi tą Kcynią,

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Konstrukcje stalowe
Drukarki fiskalne Innova
2200PLN PROMOCJAPLN
Fotokoszulka z nadrukiem
35,00PLN
Kasy fiskalne Datecs mobilne z kopią elektroniczną
999PLN PROMOCJAPLN
MEBLE PIOTR PASIEKA
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Zestaw wypoczynkowy na stelażu drewnianym
Meble systemowe Dąb Sonoma/ Biały Połysk
0

Chodź, pomaluj swój świat… na zielono. Apetyczne przepisy na Dzień Szpinaku

Świętować można z różnych okazji. Boże Narodzenie jednoznacznie kojarzy się z #czerwonym barszczem i zupą grzybową, a Wielkanoc to świetny pretekst do zajadania się żurem i jajkami na tysiąc sposobów. Kalendarz jest jednak wypełniony wieloma innymi, smakowitymi datami. Wiedzieliście, że 26 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Szpinaku? Najwyższa pora dać temu liściastemu specjałowi zielone światło w kuchni!

(czytaj więcej)
0

Co robić z dziećmi w domu? Wspólnie pieczmy słodkości!

Co robić z dzieciakami, które więcej czasu spędzają w domu? Istnieje wiele pomysłów na to, #jak w prosty i przyjemny sposób zorganizować czas, angażując także najmłodszych. Jedną z przyjemniejszych aktywności, która pozwoli nam na działanie zespołowe, jest wspólne pieczenie słodkości – a efekty, och, będą pyszne! Oto garść inspiracji na proste w przygotowaniu i smaczne wypieki, które możemy przyrządzić wspólnie z najmłodszymi.

(czytaj więcej)
0

"Odkażanie" koronawirusa po polsku. W izolacji coraz częściej sięgamy po alkohol

Butelka wódki, kilka piw i ze dwa wina – to dla żony. Będzie na zapas” – mówi, stojąc w kolejce #w monopolowym. Ale robi to także następnego dnia… Pandemia koronawirusa i związana z nią kwarantanna staje się dla wielu Polaków pułapką. W wyniku izolacji częściej sięgają po alkohol i piją znacznie większe jego ilości. Podczas gdy np. władze departamentu Aisne w północno-wschodniej Francji wydają zakaz sprzedaży alkoholu w związku z epidemią Covid-19, w Polsce sklepy monopolowe pospiesznie i na bieżąco uzupełniają braki w asortymencie.

(czytaj więcej)
0

Co robić w czasie kwarantanny? Mamy dla Was kilka propozycji

Minęło już kilka tygodni odkąd ogłoszono w Polsce stan zagrożenia epidemicznego. W tym# czasie wielu z nas pozostaje w domach. Co robić żeby nie zwariować? Jak wypełnić sobie czas w przysłowiowych "czterech ścianach"?

(czytaj więcej)