Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

16 lipca 2019

Bransoletki życia dla potrzebujących. Rozszerzenie projektu dla seniorów

fot. Andrzej Goiński/UMWKP

fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Już 95 gmin w całym województwie zadeklarowało przystąpienie do rozszerzenia # marszałkowskiego programu teleopieki domowej, opartego na bransoletkach życia, czyli noszonych na nadgarstku mobilnych urządzeniach do przywoływania pomocy.

To najbardziej spektakularny i budzący największe zainteresowanie element samorządowej wojewódzkiej polityki senioralnej. Czekamy na zgłoszenia pozostałych samorządów. 

Nasz system opiekuńczo-ratunkowy składa się z nadajników/odbiorników umożliwiających szybkie wezwanie pomocy w sytuacji zagrażającej zdrowiu lub życiu (np. upadku) oraz centrum operacyjnego, w którym odbierane są sygnały alarmowe od podopiecznych 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę.

Gromadzone w systemie dane medyczne o podopiecznych – informacje o przebytych i przewlekłych chorobach oraz przyjmowanych lekach - mogą być pomocne lekarzom i ratownikom, niosącym im pomoc w sytuacjach nagłego pogorszenia się stanu zdrowia. Po wciśnięciu przez osobę wzywającą pomocy przycisku alarmowego kontaktuje się z nią dyspozytor z centrum operacyjnego, który ustala, co się stało, porozumiewa z rodziną, a w razie potrzeby wzywa pomoc medyczną lub służby ratunkowe. Bransoletki wyposażone są w geolokalizację, licznik kroków, mierzą też tętno noszącej je osoby.

- Program adresowany jest do mieszkających samotnie osób starszych. Obecnie obejmujemy nim 210 osób. Marszałkowski Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej prowadzi zaawansowane prace, które pozwolą na uruchomienie wkrótce dużego programu teleopiekuńczego. Zakładamy, że obejmiemy nim praktycznie wszystkich potrzebujących. By było to możliwe, niezbędne jest partnerstwo samorządów gminnych  – podkreśla marszałek woj. kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

ROPS zwrócił się z propozycją udziału w programie do wszystkich miast i gmin w regionie. Decyzję o przystąpieniu podjęło już 95 samorządów. Wciąż czekamy na deklaracje pozostałych 49.

Zakładamy, że - kierując się kluczem proporcjonalności w odniesieniu do liczby mieszkańców - rozdysponujemy na początek 3 tysiące bransoletek. Trafią do podopiecznych w przyszłym roku. To gminy będą odpowiadać za rekrutację uczestników, będę też ponosić część kosztów (15 złotych miesięcznie za jednego uczestnika). Jeśli któraś z nich uzna, że potrzeba jej więcej opasek, będzie mogła dokupić kolejne i podłączyć je do naszego systemu.

System ten będzie działał w oparciu o nasze własne regionalne centrum operacyjne, utworzone przez Kujawsko-Pomorską Sieć Informacyjną. Uruchomimy też dedykowany teleopiece wolontariat osób młodych, oparty o harcerzy Kujawsko-Pomorskiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego. Będą pomagać starszym paniom i panom w kwestiach związanych z obsługą sprzętu.

Jako uzupełnienie programu uruchamiamy wsparcie sąsiedzkie – pakiet usług pomocowych dla seniorów, świadczonych  przez osoby mieszkające w najbliższym sąsiedztwie. Takie osoby będą pomagać starszym państwu w robieniu zakupów, robieniu porządków w domu, przygotowywaniu posiłków, płaceniu rachunków, dotarciu do lekarza, załatwianiu spraw urzędowych; mogą im też towarzyszyć na spacerach albo poczytać książkę w domu.

Będzie to praca odpłatna (16 złotych za godzinę brutto), wyłącznie dla osób znanych danemu seniorowi, godnych zaufania, cieszących się zaufaniem w środowisku sąsiedzkim. Kandydaci do jej podjęcia będą też weryfikowani pod kątem osobowościowym.

materiał: Beata Krzemińska/rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu

Oceń artykuł: 19 7
Pliki do pobrania
MAPA_11.07.19.pdf

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (2)

    janusz, w dniu 16-07-2019 15:09:51 napisał:

    Dlaczego bransoletki tylko dla seniorów-mieszkam sam,mam 51 lat ,choruję na cukrzycę,jestem po zawale-to czy mogę wezwać pomoc czy nie?

    odpowiedz

    • 7 (7)

    Magda, w dniu 16-07-2019 15:27:27 napisał:

    Szkoda ze redakcja nie zrobila edycji i nie dodala od siebie czy gminy z naszego powiatu przystapily do programu. Bo po co nam artykul bez takich informacji.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 1 (1)

    Polski niemiec, w dniu 16-07-2019 21:26:14 napisał:

    Ctr+c i ctr+v. Poszło

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Zaproszenia
4,00 zł PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Szkolenie z HACCP
59PLN
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)