Dziś mamy 27 lutego 2020, czwartek, imieniny obchodzą:

22 kwietnia 2016

Bóbr - wróg czy przyjaciel?

fot. Nadleśnictwo Szubin

fot. Nadleśnictwo Szubin

Od czasów średniowiecza bóbr w Polsce był zwierzęciem # bardzo rzadkim. Dopiero w latach 70 nastąpił wyraźny przyrost populacji bobrów.

Dziś populacje szacuje się na około 100 000 osobników. Zwiększenie liczebności tego gatunku początkowo wywoływało entuzjazm, zwłaszcza że wizerunek bobra, jako zwierzęcia zagrożonego wyginięciem i rzadkiego oraz „inżyniera" potrafiącego spiętrzać wodę był niezwykle pozytywny.

Powrót bobra kojarzono również z poprawą jakości wód, panował bowiem pogląd że bóbr żyje tylko w wodach krystalicznie czystych. Dalsze zwiększenie populacji bobra szczególnie w latach 90 spowodowało stopniową zmianę podejścia społeczeństwa. Bóbr zaczyna coraz dotkliwiej oddziaływać na gospodarkę człowieka, powodując konkretne, policzalne straty gospodarcze. W zakresie gospodarki leśnej w wyniku działalności bobrów spotyka się podtapianie gruntów leśnych w wyniku budowy tam, blokowanie przepustów, niszczenia grobli oraz uszkadzanie i zgryzanie drzew.

W naszym Nadleśnictwie zinwentaryzowano około 450 osobników. Szczególnie narażone na szkody są dwa leśnictwa leżące w pobliżu Noteci i jej dopływów tj. Borek i Glinki. W leśnictwach tych od lat notowane są coraz większe szkody, przekraczające niejednokrotnie opłacalność ekonomiczną prowadzonych prac z zakresu gospodarki leśnej na danej powierzchni.

Podejmujemy szereg działań minimalizujących problem szkód ze strony bobra europejskiego takich jak: grodzenie upraw czy naprawa istniejących ogrodzeń. Działania te nie zawsze są dostatecznie skuteczne. Poza zgryzaniem drzew dużym problemem są podtopienia. Skala tego zjawiska zagraża między innymi rezerwatowi leśnemu „Borek".

Koszty powstałe z tego tytułu są trudne do określenia. Obok wyłączenia powierzchni leśnej z użytkowania gospodarczego dużo większe znaczenie ma fakt zahamowania przemiany pokoleń na cennych siedliskach łęgowych. Jednym z zadań jakie czeka leśników jest znalezienie równowagi między szkodami a korzyściami związanymi z obecnością bobrów.

Należy sobie bowiem zdawać sprawę, że gatunek ten jak żadne inne zwierzę ma możliwość kształtowania środowiska, tym samym wpływa na zwiększanie różnorodności biologicznej i retencji.

materiał: Nadleśnictwo Szubin

Oceń artykuł: 56 57

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (8) Zgłoś naruszenie zasad

  • -1 (7)

  cna, w dniu 22-04-2016 21:52:07 napisał:

  zwierzęta są mądrzejsze od ludzi. Jeśli bobry budują spiętrzenia to maja ku temu powód. taka już natura człowieka że jest mądrzejszy od przyrody.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -1 (9)

  maczo, w dniu 23-04-2016 07:27:45 napisał:

  ale o jakie bobry chodzi ?

  odpowiedz

  • 3 (5)

  ktoś , w dniu 23-04-2016 09:03:31 napisał:

  Sporo ich w Noteci pływa. Fajny widok. Tylko w nocy można się nieźle wystraszyć jak z nienacka łupnie ogonem...

  odpowiedz

  • -1 (3)

  pozdro, w dniu 23-04-2016 12:12:59 napisał:

  w nas w Kcynce pływają :D :D ale nie widac ich tylko takie małe tamy porobione

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -1 (1)

  adam, w dniu 26-04-2016 19:19:44 napisał:

  Bobra powinni mieć w lesie do dprzew śćinania

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Fale radiowe - przeciwzmarszczkowe
Posnet Ergo
sugerowana cena producenta: 1537,50PLN
Meble pokojowe
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Novitus Deon E
sugerowana cena producenta: 2816,70PLN
Stoły i krzesła - różne wzory i kolory
Pokój dzienny / jadalnia/ pokój młodzieżowy
Krzesło młodzieżowe
0

Pielęgnacyjne vademecum noworodka. Sprawdź, o czym warto pamiętać

Codzienna opieka nad dzieckiem dostarcza rodzicom wielu okazji do obserwacji oraz #stymulacji wielozmysłowej. Skóra noworodka choć wrażliwa i delikatna z chwilą narodzin jest już w zupełności gotowa do tego, żeby funkcjonować poza organizmem matki. O pielęgnacji, nie tylko w dbaniu o higienę, ale także wspaniałej okazji do bliskości i budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi mówi położna Jolanta Marat Ignaczak, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Jak przechowywać owoce i warzywa? Koniecznie poznaj 5 zasad

Każdemu z nas zdarzyło się kiedyś przesadzić z ilością zakupów spożywczych, a w efekcie #wyrzucić część jedzenia do kosza. Statystyki mówią, że pozbywamy się jedzenia zwykle z powodu jego zepsucia, a trzecią co do wielkości grupą produktów najczęściej trafiających na śmietnik są – po pieczywie i wędlinach – świeże owoce Tymczasem istnieje prosty i tani sposób na przedłużenie trwałości owoców i warzyw: właściwe przechowywanie. Poznajmy 5 zasad, które pomogą nam dłużej cieszyć się ich smakiem i świeżością.

(czytaj więcej)
0

Pierwsze zabiegi tuż po narodzeniu dziecka. Co warto o nich wiedzieć?

Zaraz po urodzeniu należy umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką „skóra do #skóry”. Trwa on zazwyczaj około dwóch godzin i traktujemy go jako naturalne zakończenie aktywnych okresów porodu i rozpoczęcie adaptacji noworodka do nowych warunków życia pozamacicznego. Kontakt „skóra do skóry” powinien też być inicjacją do pierwszego przystawienia dziecka do piersi matki. Moment ten przez wielu nazywany jest złotym standardem przynoszącym korzyści zarówno dziecku, jak i matce w sferze emocjonalnej. Położna, Anna Jedlińska, ambasadorka kampanii „Położna na medal” radzi, co trzeba wiedzieć o pierwszych zabiegach dziecka, tuż po jego urodzeniu.

(czytaj więcej)
0

Twój nastolatek i długie godziny w sieci. Zastanawiałeś się nad przyczyną?

Coraz więcej młodych ludzi coraz więcej czasu spędza w internecie. Potwierdzi to każdy rodzic. Zastanawialiście się# kiedyś, dlaczego tak jest?

(czytaj więcej)