Dziś mamy 20 września 2019, piątek, imieniny obchodzą:

22 kwietnia 2016

Bóbr - wróg czy przyjaciel?

fot. Nadleśnictwo Szubin

fot. Nadleśnictwo Szubin

Od czasów średniowiecza bóbr w Polsce był zwierzęciem # bardzo rzadkim. Dopiero w latach 70 nastąpił wyraźny przyrost populacji bobrów.

Dziś populacje szacuje się na około 100 000 osobników. Zwiększenie liczebności tego gatunku początkowo wywoływało entuzjazm, zwłaszcza że wizerunek bobra, jako zwierzęcia zagrożonego wyginięciem i rzadkiego oraz „inżyniera" potrafiącego spiętrzać wodę był niezwykle pozytywny.

Powrót bobra kojarzono również z poprawą jakości wód, panował bowiem pogląd że bóbr żyje tylko w wodach krystalicznie czystych. Dalsze zwiększenie populacji bobra szczególnie w latach 90 spowodowało stopniową zmianę podejścia społeczeństwa. Bóbr zaczyna coraz dotkliwiej oddziaływać na gospodarkę człowieka, powodując konkretne, policzalne straty gospodarcze. W zakresie gospodarki leśnej w wyniku działalności bobrów spotyka się podtapianie gruntów leśnych w wyniku budowy tam, blokowanie przepustów, niszczenia grobli oraz uszkadzanie i zgryzanie drzew.

W naszym Nadleśnictwie zinwentaryzowano około 450 osobników. Szczególnie narażone na szkody są dwa leśnictwa leżące w pobliżu Noteci i jej dopływów tj. Borek i Glinki. W leśnictwach tych od lat notowane są coraz większe szkody, przekraczające niejednokrotnie opłacalność ekonomiczną prowadzonych prac z zakresu gospodarki leśnej na danej powierzchni.

Podejmujemy szereg działań minimalizujących problem szkód ze strony bobra europejskiego takich jak: grodzenie upraw czy naprawa istniejących ogrodzeń. Działania te nie zawsze są dostatecznie skuteczne. Poza zgryzaniem drzew dużym problemem są podtopienia. Skala tego zjawiska zagraża między innymi rezerwatowi leśnemu „Borek".

Koszty powstałe z tego tytułu są trudne do określenia. Obok wyłączenia powierzchni leśnej z użytkowania gospodarczego dużo większe znaczenie ma fakt zahamowania przemiany pokoleń na cennych siedliskach łęgowych. Jednym z zadań jakie czeka leśników jest znalezienie równowagi między szkodami a korzyściami związanymi z obecnością bobrów.

Należy sobie bowiem zdawać sprawę, że gatunek ten jak żadne inne zwierzę ma możliwość kształtowania środowiska, tym samym wpływa na zwiększanie różnorodności biologicznej i retencji.

materiał: Nadleśnictwo Szubin

Oceń artykuł: 56 57

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (8) Zgłoś naruszenie zasad

  • -1 (7)

  cna, w dniu 22-04-2016 21:52:07 napisał:

  zwierzęta są mądrzejsze od ludzi. Jeśli bobry budują spiętrzenia to maja ku temu powód. taka już natura człowieka że jest mądrzejszy od przyrody.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -1 (9)

  maczo, w dniu 23-04-2016 07:27:45 napisał:

  ale o jakie bobry chodzi ?

  odpowiedz

  • 3 (5)

  ktoś , w dniu 23-04-2016 09:03:31 napisał:

  Sporo ich w Noteci pływa. Fajny widok. Tylko w nocy można się nieźle wystraszyć jak z nienacka łupnie ogonem...

  odpowiedz

  • -1 (3)

  pozdro, w dniu 23-04-2016 12:12:59 napisał:

  w nas w Kcynce pływają :D :D ale nie widac ich tylko takie małe tamy porobione

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -1 (1)

  adam, w dniu 26-04-2016 19:19:44 napisał:

  Bobra powinni mieć w lesie do dprzew śćinania

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Produkty instax
od 37,90PLN
Sprawdzanie świateł
Meblościanka z oferty firmy FADOME
Meble systemowe w kolorze Biały Wysoki Połysk
Budowa magazynów
Fotoobrazy na płótnie
od 48,50PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
0

Pralka w kuchni? Dlaczego nie!

W polskich kuchniach zmywarki to już codzienność. Niemal każdy kuchenny projekt zakłada obecność tego rodzaju urządzenia z przyczyn praktycznych i ekonomicznych.

(czytaj więcej)
0

Kocioł gazowy alternatywą dla „kopciucha”. Dlaczego warto zdecydować się na wymianę źródła ciepła?

Jesień coraz bliżej i już niebawem będziemy uruchamiać ogrzewanie w naszych domach.# To ostatni dzwonek, by wymienić zasilane węglem, przestarzałe i nieefektywne „kopciuchy” na kotły gazowe, które umożliwią zaoszczędzenie energii oraz oddychanie czystszym powietrzem.

(czytaj więcej)
0

E-rewolucja. Cyfryzacja w służbie zdrowia

E-recepty w aplikacji mObywatel, profil zaufany potwierdzany w przychodni – to tylko kilka najnowszych ułatwień dla pacjentów#, które przygotowaliśmy wspólnie z Ministerstwem Zdrowia. W poniedziałek na briefingu w Siedlcach mówił o nich minister cyfryzacji Marek Zagórski.

(czytaj więcej)
0

Cukrzyca ciążowa. Jak sobie z nią radzić ?

Cukrzyca ciążowa to choroba dotycząca około 4-7% kobiet w ciąży.# Jest to jednostka chorobowa, na którą najczęściej zapadają przyszłe mamy. Ze względu na szerszy dostęp do diagnostyki, rozpoznawana jest ona u kobiet znacznie częściej niż kiedyś. Nieleczona cukrzyca ciążowa może stwarzać zagrożenie zarówno dla mamy jak i dla rozwijającego się płodu. Jak rozpoznać cukrzycę ciążową, jak ją leczyć, opisuje położna Alina Jedlińska – ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)