Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

29 maja 2015

Bieg zmienny z BiegamBoLubię

fot. pow.

fot. pow.

Metoda zmienna polega głównie na stosowaniu odcinków o różnej długości lub czasie trwania i różnej intensywności.

Czas trwania treningu może wynosić od kilkunastu minut do nawet kilkudziesięciu. Wszystko zależy od intensywności, długości i miejsca, gdzie wykonuje się taki trening. Bieg zmienny można wykonywać na stadionie, w terenie urozmaiconym, pagórkowatym, na asfalcie. Bieg w terenie może sam wymuszać zmienne tempo. Podbiegi i zbiegi powodują zmianę prędkości biegu.

Prosta zasada tej metody to ciągłe delikatne narastanie zmęczenia podczas trwania treningu. Wypływa on znakomicie na rozwój wytrzymałości. Różnorodność zastosowań biegu ciągłego sprawia, że ten środek treningowy jest znakomitą drogą rozwoju zarówno dla maratończyków, jak i biegaczy na dużo krótszych dystansach, choćby w biegu na 3 lub 5 kilometrów.  

W jaki sposób można wykonać i sterować treningiem zmiennym? Oprócz standardowego podejścia, czyli zmieniania intensywności odcinków, można modyfikować następujące parametry: skracać i wydłużać czas przerwy. Skracać i wydłużać czas trwania odcinków,  wykonywać trening w terenie krosowym.

Bieg zmienny: Przykładowy trening

Bieganie odcinków czasowych o zmiennej długości przybierającej formę piramidy. Zaczynamy od 1 minuty kolejne odcinki będą o minutę dłuższe, czyli 2 min, 3 min, 4 min, 5 min,  następnie odcinki będą malały, kolejno 4 min, 3 min, 2 min, 1 min, pomiędzy każdym odcinkiem będzie 2 minuty przerwy w bardzo spokojnym truchcie.

Odcinki szybsze trzeba przebiec prędkościami nie większymi niż potencjalna prędkość wyścigu danej osoby na 10 km(np. 5 min na kilometr). Oczywiście trening poprzedzamy solidną rozgrzewką i kończymy rozciąganiem. Osoby początkujące traktują odcinki szybsze jako normalny bieg, a odcinki wolne mogą pokonywać w marszu.

BBL Szubin serdecznie zaprasza wszystkich amatorów, jak i zaawansowanych biegaczy na zajęcia,  które odbywają się w każdą niedzielę o godz. 9.30 na stadionie miejskim w Szubinie. Podczas rozgrzewki będą ćwiczenia z ulubionymi płotkami.

Materiał: powierzony

Oceń artykuł: 28 30

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Fotoksiążka A4 28 stron
51,00PLN
Kalendarz A3 12-miesięczny
42,00PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)