Dziś mamy 6 czerwca 2020, sobota, imieniny obchodzą:

15 czerwca 2019

Biedronki z wizytą w szkole. Już po wakacjach przekroczą jej próg

fot.pow

fot.pow

12 czerwca dzieci z grupy „Biedronki” z nakielskiego Słoneczka wybrały się na wycieczkę do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4.

Celem wizyty było poznanie bliżej szkoły do której po wakacjach będzie uczęszczać większość z nich.  Przedszkolaki zostały bardzo ciepło przyjęte przez panią Beatę Tofil i uczniów klasy I, którzy pełnili rolę przewodnika. Spacer po szkole rozpoczęliśmy od sali lekcyjnej, gdzie dzieci miały okazję usiąść w ławce i przez chwilę poczuć się uczniem. Następnie przedszkolaki odwiedziły gabinet dyrektora, salę gimnastyczną, świetlicę, a także bibliotekę i stołówkę. Dużą atrakcją okazało się spotkanie przedszkolaków z koleżankami  i kolegami, którzy opuścili już mury naszego przedszkola. Wizyta w szkole była bardzo miła i przyjemna. Mamy nadzieję, że po wakacjach bez stresu i z uśmiechem na twarzach przekroczą próg szkoły.

Serdecznie dziękujemy za możliwość zwiedzenia szkoły.

materiał: Agnieszka Mróz – Niepubliczne Przedszkole „Słoneczko”

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

 

 

 

Oceń artykuł: 2 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

O Stowarzyszeniu Oficerów Więziennictwa. Czym się zamuje?

Przyglądamy się bliżej działalności Stowarzyszenia Oficerów Więziennictwa. Jaka jest jego #historia? Jakie stawia sobie cele? Do czego dąży w swoich działaniach?

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Środowiska. Ochrona zasobów wodnych to konieczność

Kwestia dostępności wody jest obecnie jednym z największych wyzwań #dotyczących zrównoważonego rozwoju. Nie tylko w odległych zakątkach świata, ale także w Polsce. Obchodzony 5 czerwca z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych Światowy Dzień Środowiska to dobry moment, by zastanowić się, co każdy z nas może zrobić w kontekście ochrony tego życiodajnego zasobu.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)