Dziś mamy 3 czerwca 2020, środa, imieniny obchodzą:

08 października 2019

Bezpieczne przedszkolaki ze Ślesina. Dzieci poznały zasady ruchu drogowego

fot. podkom. Justyna Andrzejewska

fot. podkom. Justyna Andrzejewska

Nakielscy policjanci przeprowadzili bardzo pożyteczną lekcję na temat # bezpieczeństwa dla przedszkolaków ze Ślesina. Dzieci usłyszały wiele rad jak bezpiecznie korzystać z dróg i nie tylko. Miały też możliwość poznać policyjnego czworonoga i zobaczyć oznakowane radiowozy.

Dzieci ze ślesińskiego przedszkola gościły u siebie nakielskich policjantów. Mundurowi pojechali do placówki, aby porozmawiać z maluchami o przepisach drogowych i przybliżyć im swoją pracę. Zajęcia dla 3,4 i 5-latków współprowadzili: dzielnicowy mł. asp. Marek Mokrzycki, przewodnik policyjnego psa st. asp. Łukasz Król oraz mł. asp. Zofia Wrzeszcz z zespołu ds. profilaktyki społecznej, nieletnich i patologii.

Maluchy dowiedziały się wiele o przepisach drogowych i usłyszały rady jak korzystać z dróg. Policjanci uczyli prawidłowego przechodzenia przez jezdnię i przestrzegali przed niebezpieczeństwami związanymi z łamaniem przepisów prawa o ruchu drogowym.

Dzieci bardzo chętnie ćwiczyły poznane przepisy i zadawały wiele pytań. Nagrodą za aktywność na zajęciach była możliwość wejścia do policyjnego pojazdu służbowego oraz obejrzenia sprzętu jaki na wyposażeniu mają mundurowi.

Najwięcej radości przysporzył maluchom policyjny pies, który przyjechał do przedszkola ze swoim przewodnikiem. St. asp. Król opowiadał o swojej pracy, prezentował umiejętności czworonożnego podopiecznego i uczył jak należy zachować się kiedy dziecko zostanie zaatakowane przez obce zwierzę.

Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały odblaski ufundowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z Nakła.

materiał: podkom. Justyna Andrzejewska

Oceń artykuł: 8 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Oczyszczanie twarzy
Makijaż na każdą okazję
Pokój dzienny/ jadalnia/ sypialnia/ biuro
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Elzab Zeta
sugerowana cena producenta: 2816,70PLN
Meble łazienkowe
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Remonty mieszkań
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)