Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

01 lipca 2015

Będzie gorąco! Nadchodzi fala upałów

fot. UM Nakło

fot. UM Nakło

Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego w Nakle nad Notecią przypomina jak zachować się podczas silnych upałów.

Ogranicz przebywanie na słońcu zwłaszcza w okresie najintensywniejszego działania promieni, zwłaszcza dzieci i osoby starsze.
Zamontuj zacienienia, zasłony/story lub żaluzje na okna, które są oświetlane przez poranne i popołudniowe słońce.
Oszczędzaj elektryczność. W czasie dużych upałów ludzie mają tendencje do znacznie większego zużycia energii elektrycznej na potrzeby klimatyzacyjne, co prowadzi do niedoboru mocy lub przerw w dopływie prądu.
Pamiętaj, że wentylatory elektryczne nie chłodzą powodują tylko ruch powietrza.
Przebywaj wewnątrz pomieszczeń tak długo, jak to możliwe. Jeśli jest brak klimatyzacji, przebywaj na najniższym poziomie budynku poza zasięgiem światła słonecznego.
Regularnie pij duże ilości wody/wody mineralne/. Osoby cierpiące na epilepsję oraz schorzenia serca, nerek lub wątroby, będące na nisko-wodnej diecie oraz mające problemy z utrzymaniem płynów, powinni skontaktować się z lekarzem przed zwiększonym przyjmowaniem płynów.
Ubieraj się w luźno, zakrywając możliwie największą powierzchnię skóry. Lekka, o jasnych kolorach odzież /nie z tworzyw sztucznych/, odbija ciepło i promieniowanie słońca oraz pomaga utrzymywać normalną temperaturę ciała.
Ogranicz przyjmowanie napojów alkoholowych. Mimo, że piwo i napoje alkoholowe zdają się zaspakajać pragnienie, to poprzez działanie moczopędne zazwyczaj powodują dalsze odwodnienie organizmu.
Pozwól swojemu organizmowi przystosować się do wysokich temperatur w ciągu pierwszych 2-ch, 3-ch dni fali upałów.
Chroń twarz i głowę poprzez noszenie nakryć głowy /najlepiej kapelusza z szerokim rondem/ oraz okularów przeciwsłonecznych.
Unikaj nasłonecznienia. Opalenizna spowalnia zdolność do samoczynnego chłodzenia się. Używaj kremów – filtrów przeciwsłonecznych /ważne zwłaszcza u nadwrażliwych na promienie słoneczne/.
Unikaj skrajnych zmian temperatur. Chłodny prysznic natychmiast po przebywaniu w upale, nagłe wchodzenie a zwłaszcza skoki do zimnej wody, wychodzenie z klimatyzowanego pomieszczenia na zewnątrz, może spowodować wystąpienie efektu hipotermii, zwłaszcza u starszych i bardzo młodych ludzi.
Unikaj dużych wysiłków fizycznych. Zwolnij tryb życia zredukuj, wykreśl lub przeorganizuj wyczerpujące zajęcia.
Osoby wysokiego ryzyka powinny przebywać w chłodnych miejscach. Korzystaj z wypoczynku, aby umożliwić działanie naturalnego systemu chłodzenia organizmu.
Zbyt intensywny wysiłek w czasie gorącego dnia, spędzanie zbyt długiego czasu na słońcu albo zbyt długie przebywanie w przegrzanym miejscu może spowodować uraz termiczny. Aby móc skutecznie zapobiegać podobnym przypadkom poznaj objawy i bądź gotów do udzielenia pierwszej pomocy w takich przypadkach. Uraz termiczny może przybrać postać oparzenia słonecznego lub przegrzania.
Skutki upałów:
• skutki ogólne: przegrzanie organizmu, odwodnienie,
• skutki zewnętrzne: oparzenia słoneczne,
• skutki wewnętrzne: nasilenie się objawów chorób krążenia, neurologicznych, nadciśnienia tętniczego, zmian zakrzepowych.

Objawy udaru słonecznego:
• bóle głowy, bóle karku,
• nudności, zawroty głowy,
• zaburzenia świadomości aż do utraty przytomności,
• twarz i skóra głowy zaczerwieniona przy normalnej temperaturze ciała,
• niekiedy napady drgawek,
• sztywność karku.
Objawy udaru cieplnego:
• bóle głowy, zawroty głowy, uczucie omdlenia,
• nudności, bóle brzucha, wymioty,
• zmęczenie, rozdrażnienie, stany splątania, napady drgawek,
• zaburzenia świadomości aż do utraty przytomności,
• skóra gorąca sucha, zaczerwieniona lub szara,
• przyspieszony oddech,
• ciepłota ciała 41-420 C
• obrzęk cieplny, zwłaszcza kończyn dolnych.
Pierwsza pomoc:
• połóż poszkodowaną osobę w chłodnym miejscu,
• uspokoić chorego, rozluźnić odzież,
• ochłodzić chorego za pomocą napływu powietrza,
• weź chłodny /nie lodowaty/ prysznic jeśli to możliwe,
• użyj zimnej mokrej tkaniny jako okładu do obniżenia temperatury ciała,
• podaj do picia wodę z solą jeśli wystąpią nudności odstaw wodę
• jeśli wystąpią wymioty, szukaj natychmiastowej pomocy medycznej.

materiał: Urząd Miasta i Gminy Nakło nad Notecią

Oceń artykuł: 98 35

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Fotoksiążka A4 28 stron
51,00PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Kubek biały ze zdjęciem
24,90PLN
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Ramka wodna na zdjęcie
25,90PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)