Dziś mamy 25 stycznia 2020, sobota, imieniny obchodzą:

20 sierpnia 2019

Alkohol w miejscach publicznych. Problem znają wszyscy

fot. archiwum

fot. archiwum

Osoby pijące alkohol poza miejscami do tego wyznaczonymi można spotkać niemal w # każdej miejscowości. W jednej jest ich więcej, w drugiej mniej. Szubin nie jest odosobniony, jednak kilka kwestii zastanawia. Podczas ostatniej sesji szubińskiej Rady Miejskiej temat ten poruszyła radna Katarzyna Twardowska.

Radna zwróciła uwagę na dwa zbliżone problemy, mianowicie spożywanie alkoholu, a co za tym idzie niszczenie infrastruktury w parku przy ulicy Nakielskiej oraz temat bezdomnych przy butikach na ulicy Dąbrowskiego. – Problem spożywania alkoholu dotyczy również placu zabaw na Osiedlu Bydgoskim w Szubinie. Sprzęty są niszczone, śmieci jest sporo – podkreśliła radna Twardowska i poprosiła o częstsze patrole policji w tych miejscach. A co na to policja? 

– Od początku maja br. policja w Szubinie odnotowała 3 interwencje dotyczące spożywania alkoholu w parku przy ul. Nakielskiej. Dwie z nich były niepotwierdzone. Ostatnia dotyczyła nietrzeźwej nieletniej, która została przekazana mamie, a o podjętej wobec niej interwencji policjanci powiadomili sąd rodzinny i nieletnich. Prócz interwencji zgłaszanych przez obywateli miejscowi policjanci podejmują także interwencje własne w przypadku ujawnienia podczas kontroli parku osób spożywających alkohol. Osoby popełniające wykroczenia karane są mandatami, jednak ilość nałożonych mandatów w zakresie konkretnego wykroczenia popełnionego na każdej ulicy nie podlega statystyce i nie jestem w stanie określić, ile mandatów za spożywanie alkoholu w szubińskim parku zostało nałożonych. Jeśli chodzi o akty wandalizmu w parku przy ul. Nakielskiej w Szubinie, to aktualnie miejscowi policjanci prowadzą jedno postępowanie dotyczące zniszczenia lamp w parku. Postępowanie to jest w toku, a sprawca zniszczenia został przez funkcjonariuszy ustalony i sprawa po zakończeniu zostanie skierowana do sądu – powiedziała Justyna Andrzejewska. – Policjanci z miejscowego komisariatu znają również problem osób bezdomnych przebywających w rejonie butików na ul. Dąbrowskiego w Szubinie. Jednak bezdomność w myśl polskiego prawa nie jest zabroniona. Osoba, która najczęściej przebywa w rejonie butików wielokrotnie była informowana o placówkach pomocowych zapewniających dach nad głową, jednak z oferowanej pomocy nigdy nie chciała korzystać. Działania w tej sprawie podejmowali także pracownicy Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szubinie. Kiedy dyżurny szubińskiego komisariatu przyjmuje zgłoszenie o spożywaniu alkoholu czy zakłócaniu ładu i porządku publicznego w rejonie butików, za każdym razem na miejsce kierowani są policjanci, którzy podejmują stosowne kroki prawne wobec sprawców wykroczeń. Warto zaznaczyć, że aby sprawca zakłócenia poniósł jakiekolwiek konsekwencje, choćby mógł być ukarany mandatem, osoba, która taką interwencję zgłasza, musi przedstawić się z imienia i nazwiska. Interwencje zgłaszane anonimowo powodują, że policjanci nie mają prawnej możliwości ukarania sprawcy takiego wykroczenia. Kontrola ul. Dąbrowskiego w Szubinie, jak i parku na Nakielskiej wpisane są w zadania stałe policjantów pełniących służbę na terenie miasta i miejsca te są sprawdzane przez funkcjonariuszy. Nie ma jednak możliwości, aby w tych miejscach patrol pełnił służbę całodobowo – dodała.

Problem znają niemal wszyscy. W okolicach butików nie ma chyba osoby, która by nie zwracała na to uwagi. Dochodzi do tego jeszcze jeden aspekt, a mianowicie sąsiadujące ze sklepem z alkoholem przedszkole. Rada Miejska w Szubinie w sierpniu ubiegłego roku podjęła wprawdzie uchwałę w sprawie ustalenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych dla poszczególnych rodzajów, maksymalnej liczby zezwoleń przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży, jak i poza miejscem sprzedaży oraz zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na terenie gminy Szubin.

Czytamy w niej, że miejsce sprzedaży i podawania napojów alkoholowych może być usytuowane w odległości nie mniejszej niż 30 metrów od obiektów chronionych, którymi są między innymi przedszkola i szkoły. I wydawałoby się, że po kłopocie, bo sklep od terenu przedszkola dzieli z pewnością mniej. Ale nic z tych rzeczy.

Jak czytamy dalej, pomiaru odległości dokonuje się najkrótszą drogą komunikacyjną oznaczoną dla ruchu pieszego, od wejścia do punktu sprzedaży napojów alkoholowych do najbliższego ogólnodostępnego wejścia do obiektu chronionego, a w przypadku, gdy obiekty chronione znajdują się na terenie ogrodzonym, przez wejście należy rozumieć najbliższe ogólnodostępne wejście, znajdujące się w ogrodzeniu tego terenu. I tu temat się zamyka, bo wejście do przedszkola jest z innej strony. 

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (8) Zgłoś naruszenie zasad

  • 7 (13)

  Lotek, w dniu 20-08-2019 16:05:29 napisał:

  Przecież ten sklep prowadzi szubinski radny..... Wszystko na ten temat

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 2 (2)

  Jola, w dniu 20-08-2019 16:21:32 napisał:

  Sposób mierzenia;od budynku do budynku, albo od działki do działki. Tyle interpretacji ile urzędników....

  odpowiedz

  • 1 (1)

  JS, w dniu 21-08-2019 07:41:30 napisał:

  Przerażające, jeśli widzę bójkę i ktoś będzie poważnie ranny a ja zgłoszę anonimowo (bo przecież nie będę się narażać na wyciek informacji - wszędzie są kolesie) to co winni nie bedą ukarani przecież to absurd, przestępstwo jest przestępstwem....

  odpowiedz

  • 2 (4)

  Mieszkaniec, w dniu 21-08-2019 10:49:24 napisał:

  Tak powiem jak mówiła jedna pani która startowała na burmistrza powinny być kamery i karać mandatu dodam od siebie zero tolerancji mamy słaba policję i tyle

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Rumek, w dniu 21-08-2019 22:54:09 napisał:

  Policji nie mamy bo śpią na parkingu przy parafii sw marcina

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Lotek, w dniu 22-08-2019 11:27:03 napisał:

  Skoro rada miejska podjęła taką uchwałę /a problem znany jest od wielu lat/ to można mieć tylko pretensje do rady miejskiej.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szczotka elektryczna z jonizacją Fox Red Hot
175PLN 140PLN
Odchudzanie
Fotopoduszka Jasiek
30,00PLN
Meble łazienkowe
Lakiernictwo
Meble w kolorze Dąb Szary Sonoma / Brązowy Połysk
Elewacje
Stół z blatem szklanym + krzesła
0

Bydgoszcz walczy o tytuł Najlepszego Europejskiego Celu Podróży

Bydgoszcz to jedyne polskie miasto nominowane do udziału w prestiżowym konkursie #o tytuł -Najlepszy Europejski Cel Podróży 2020 (European Best Destination 2020), o który ubiegają się m.in. Praga, Madryt, Wiedeń czy Rzym.

(czytaj więcej)
0

Dzień bez opakowań foliowych. Dlaczego warto z nich zrezygnować?

Na całym świecie produkowane są gigantyczne ilości odpadów. Powstające każdego roku # wyroby z tworzyw sztucznych można liczyć w milionach ton.

(czytaj więcej)
0

Ciemieniucha u niemowlaka. Po czym ją poznać i jak się jej pozbyć?

Ciemieniucha jest jedną z najczęstszych przypadłości okresu niemowlęcego. #Najczęściej pojawia się w okolicy owłosionej skóry głowy i na brwiach. Wbrew obiegowym opiniom nie jest wynikiem niedbałości rodziców o higienę maluszka. Powoduje ją zbyt intensywna praca gruczołów łojowych, które ostatecznie ulegają zaczopowaniu, a zasychający łój tworzy grubą, łuskowatą skorupkę na skórze dziecka. Co warto wiedzieć i jak sobie radzić z ciemieniuchą odpowiada położna Renata Lustyk, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

2019 w CEPiKu. Czas na podsumowanie roku

Niemal trzy tysiące autobusów, ponad 60 tysięcy jednośladów i # 770 tysięcy osobówek. To tylko kilka liczb pokazujących, co nowego pojawiło się w Centralnej Ewidencji Pojazdów przez cały 2019 rok.

(czytaj więcej)