Dziś mamy 22 sierpnia 2019, czwartek, imieniny obchodzą:

23 kwietnia 2019

8 Profitów Terytorialsa. 8K-PBOT silna jakością wyszkolenia

fot. arch

fot. arch

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, w ramach utworzonych Wojsk Obrony Terytorialnej #(WOT) sformowana została 8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo”.

Jej Stałym Rejonem Odpowiedzialności (SRO) są powiaty: toruński, aleksandrowski, włocławski, radziejowski, lipnowski, rypiński, golubsko-dobrzyński, brodnicki, wąbrzeski, grudziądzki, chełmiński, świecki, tucholski, sępoleński, bydgoski, nakielski, żniński, mogileński, inowrocławski.

8K-PBOT realizuje zadania formacji, do których należy utrzymanie powszechnej gotowości do obrony terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ochrona ludności przed skutkami klęsk żywiołowych, likwidacja ich skutków, ochrona mienia, akcje poszukiwawcze oraz ratowanie lub ochrona zdrowia i życia ludzkiego, a także udział w realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego. Współpraca z elementami podsystemu pozamilitarnego państwa (w tym szczególnie z samorządami terytorialnymi, policją, itp.) oraz kształtowanie w społeczeństwie postaw i wartości patriotyczno-obywatelskich.

Główne zalety bycia Terytorialsem to szerokie możliwości kształcenia, szkolenia i bezpośredniego działania w stałym rejonie odpowiedzialności.

Profity Terytorialsa

1. Ulga w transporcie kolejowym - żołnierzowi WOT, który zamieszkuje poza miejscem pełnienia służby przysługuje prawo do zwrotu kosztów dojazdu na szkolenie wojskowe – w obie strony. Dodatkowo żołnierz TSW jest uprawniony do ulgi przy dojazdach środkami publicznego transportu kolejowego – ulga 78%.

2. Udzielanie urlopu – żołnierzowi WOT pełniącemu TSW rotacyjnie, pracodawca udziela na okres trwania tej służby urlopu bezpłatnego. Udzielony urlop bezpłatny przez pracodawcę w związku ze służbą jest wliczony do okresu pracy,  od którego zależą uprawnienia pracownicze. Cały proces szkolenia został zaprogramowany w taki sposób, aby możliwe było pogodzenie służby wojskowej z życiem zawodowym i osobistym.

3. Zalety finansowe- w zależności od stopnia wojskowego, żołnierzom wypłacany jest raz w miesiącu dodatek za gotowość bojową (365zł) oraz za każdy dzień

4. Kursy dla terytorialsów – nowe możliwości – podwójne korzyści. Kursy uprawniające do obsługi maszyn inżynieryjnych, kursy prawa jazdy na uprawnienia dla kierowców pojazdów wszystkich kategorii, kursy kwalifikowanej pierwszej pomocy (KPP) dający tytuł ratownika oraz kurs ratownictwa pola walki (TC3), który może być przydatny w działaniach WOT w przypadku zdarzeń kryzysowych, kursy dowódcze w zakresie dowodzenia i zarządzania, organizowane na wojskowych uczelniach wyższych.

5. Możliwość rejestracji poprzez platformę internetową e-PUAP, jak również odbycia kursów podoficerskich i oficerskich.

6. Ubezpieczenie zdrowotne – każdy żołnierz TSW rotacyjnie podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu. Każdy żołnierz pełniący TSW zobowiązany jest poinformować dowódcę (w sposób pisemny) o tym, że jest bądź nie jest objęty ubezpieczeniem zdrowotnym.

W takich przypadkach składkę na ubezpieczenie zdrowotne opłaca jednostka wojskowa. W przypadku ochotników objętych ubezpieczeniem zdrowotnym składkę opłacają dotychczasowi płatnicy (pracodawca, zleceniodawca, uczelnia, zakład pracy, etc.).

7. Żołnierz pełniący TSW może zostać powołany do służby kandydackiej lub zostać żołnierzem zawodowym, na zasadach pierwszeństwa, jeśli pełnił TSW przez okres co najmniej 3 lata.

8. Żołnierz pełniący TSW może zostać skierowany w podróż służbową, którą rozlicza delegująca go jednostka wojskowa. Żołnierzowi przysługuje zwrot kosztów za przejazd, noclegi, diety oraz zwrot innych niezbędnych kosztów poniesionych w związku z podróżą służbową.

Misją WOT jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. Żołnierze WOT są silnie związani

z ludnością i rejonem działań, w którym będą zabezpieczać obywateli i infrastrukturę. W czasie wojny będą wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią stanowić siłę wiodącą.

Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej służy już ponad 19,5 tys. żołnierzy, w tym ponad 16,5 tys. żołnierzy OT oraz 3 tys. żołnierzy zawodowych. Plany rozwoju formacji przewidują, że do końca 2019 roku w WOT będzie służyło 26 tys. żołnierzy. W styczniu 2019 roku formacja rozpoczęła trzeci rok funkcjonowania.

por. dr Diana Warchocka

rzecznik prasowy 8 KPBOT

Oceń artykuł: 10 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (15) Zgłoś naruszenie zasad

  • 3 (15)

  ........................................................................................................................................................................................................, w dniu 23-04-2019 21:26:40 napisał:

  śmiech na sali, zabawa w wojsko i wojnę

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (13)

  eee, w dniu 24-04-2019 07:52:31 napisał:

  Brawo WOT bardzo słuszna inicjatywa i w pełni popieram!

  odpowiedz

  • 2 (10)

  ja, w dniu 24-04-2019 08:17:35 napisał:

  Jak miałem 10 lat to też biegałem po parku i bawiliśmy się w strzelanki i bunkry.Ale to towarzystwo to mnie rozbraja.Do wykopków jak znalazł!!

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 2 (12)

  eeee, w dniu 24-04-2019 09:38:46 napisał:

  w prawie wszystkich krajach na świecie jest albo gwardia narodowa albo siły rezerwowe, które to funkcjonuję na bardzo wysokim poziomie nie ustępując wyszkoleniem regularnym jednostką wojskowym. W krajach skandynawskich nawet koła gospodyń prowadzą strzelania taktyczne i bojowe. Także hejt na naszą obronę terytorialną jest prowadzony przez ludzi którzy nie mają pojęcia i pochodzą z PZPR

  odpowiedz

  • 4 (12)

  Znawca, w dniu 24-04-2019 10:25:54 napisał:

  W Szwajcarii, każdy mężczyzna ma w domu mundur w szafie,i broń, na wypadek wojny, u nas to jeszcze nie realne ale dobrze że są ludzie co chcą coś robić, bo takie wojsko terytorialne ma sens, w razie konfliktu wspomaga regularnie armię zawodową, ale później dalej jest na swoim terenie, armia ma trochę inne zadania,kto ma wiedzę ten rozumie

  odpowiedz

  • 6 (12)

  a, w dniu 24-04-2019 14:20:15 napisał:

  Nie widziałam żadnego terytorialsa sprzątającego lasy po nawałnicy. Drzewa leżą do dziś, można już zacząć działania.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • -4 (6)

  Alek, w dniu 24-04-2019 14:51:53 napisał:

  Nosem bym was wciangnol buraki. Przyjedzta tylko na majdyny to zara bez zymbuf wyjdzieta. Buraki z miodem w uszach

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -2 (6)

  gosc, w dniu 24-04-2019 20:43:54 napisał:

  wszystko przeszkadza niektórym ....bo roni to PiS ot cała filozofia hejtu

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Narożnik z funkcją spania, 6 kolorów do wyboru
Narożniki
Kanapa
Szczotka elektryczna z jonizacją Fox Red Hot
175PLN 140PLN
Nowoczesny styl
Zabieg parafinowy
Klasyka w nowym wydaniu w kolorze Orzech Koniakowym
0

Okres grzewczy coraz bliżej. Jak zadbać o modernizację źródła ciepła?

We wrześniu rozpoczyna się kolejny sezon grzewczy. Coraz chłodniejsze dni i # noce oznaczają konieczność uruchomienia centralnego ogrzewania w naszych domach.

(czytaj więcej)
0

Nieudana podróż samolotem. Kiedy można ubiegać się o odszkodowanie?

Sezon urlopowy to czas wzmożonego ruchu lotniczego. To właśnie w tym okresie # notowanych jest najwięcej opóźnień samolotów, odwoływane są loty i zgłaszane zagubienia bagażu.

(czytaj więcej)
0

Wytwarzamy zbyt dużo CO2. Już możemy odczuć zmiany klimatu

Dwutlenek węgla (CO2) to jeden z gazów cieplarnianych, którego nadmierna emisja # przyczynia się do niepożądanych zmian klimatycznych na świecie.

(czytaj więcej)
0

Jak pielęgnować oczy noworodka? Co powinniśmy zrobić?

Tuż po urodzeniu dzieci często borykają się z zaczerwienionymi białkami oczu, podrażnionymi # spojówkami i opuchniętymi powiekami.

(czytaj więcej)