Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

04 listopada 2017

"40 lat minęło...". Zespół Pieśni i Tańca Krajna hucznie świętował jubileusz

fot. KM

fot. KM

W sobotnie popołudnie w Nakielskim Ośrodku Kultury odbył się wyjątkowy koncert jubileuszowy # z okazji 40-lecia istnienia Zespołu Pieśni i Tańca "Krajna".

 Uroczyste obchody jubileuszu otworzył polonez w wykonaniu ZPiT "Krajna". Po nim nastąpiło oficjalne otwarcie obchodów jubileuszu 40-lecia założenia zespołu.

Uroczystość prowadziła Joanna Nowicka, która powitała zebranych i w skrócie przedstawiła historię zespołu.

Na scenie gościło dzisiaj wiele zespołów ludowych z naszego powiatu i regionu. Na początku "Młoda Krajna" zatańczyła polkę oraz krakowiaka. Wystąpił także Dziecięcy Zespół Folklorystyczny "Chabry" z Olszewki, "Sadkowianie" z Sadek zespół "Pałuki" z Kcyni. Podczas dzisiejszych obchodów „Krajna” zaprezentowała folklor krajeński, lubelski oraz łowicki.

Członkowie "Krajny" długo przygotowywali się do tego jubileuszu, na dzisiejsze huczne świętowanie przyszło mnóstwo osób. Sala kinowa NOK-u pękała w szwach.

ZPiT "Krajna" powstał w 1977 roku i został założony przez Zygmunta Kornaszewskiego, wybitnego działacza kultury. Swój debiut "Krajna" miała 21 stycznia 1978 roku podczas uroczystej akademii z okazji rocznicy wyzwolenia Nakła spod okupacji hitlerowskiej. Wówczas zaprezentował polskie tańce ludowe oraz tańce krajeńskie. Tamtejsza "Krajna" składała się z kapeli ludowej, grupy śpiewaczej oraz zespołu tanecznego. Kierownikiem artystycznym i choreografem zespołu przez wiele lat była przez wiele lat Elżbieta Kornaszewska, która swoją obecnością zaszczyciła dzisiejszy jubileusz. 10 października 1987 roku odbył się wielki koncert ZPiT "Krajna" dedykowany mieszkańcom Nakła z okazji 10-lecia istnienia formacji. Równie uroczyście obchodzono jubileusz 20-lecia, koncert jubileuszowy odbył się 30 maja 1997 roku. Od czasu powstania "Krajna" prezentuje tańce ludowe z wielu regionów Polski. Od 2012 roku zespół skupia się na tym, aby ocalić od zapomnienia i promować kulturę lokalną. Tancerze występują w codziennych strojach krajniaków wzorowanych na tych z końca XIX-wieku. Ważnym elementem utrwalania lokalnej kultury i odzyskiwania tożsamości Krajny było ułożenie przez Monikę Kochanowską suity krajeńskiej, w której można odnaleźć fragmenty takich tańców jak wiwat czy polka krajeńska.

ZPiT "Krajna" od 1977 roku uczestniczył m.in. w Jarmarku Dominikańskim w Gdańsku, Ogólnopolskim Święcie Młodości w Kielcach. W długoletniej historii zespołu nie brakowało wyjazdów zagranicznych m.in. do byłego ZSRR, na Ukrainę, do Grecji, Węgier, Rumunii, Turcji czy Wielkiej Brytanii. Bardzo ważnym wydarzeniem dla zespołu jak i poszczególnych jego członków była wizyta u papieża Jana Pawła II.

Zespół przez pewien czas zawiesił działalność, aby w 2012 roku nastąpiła jego reaktywacja. Od tego czasu "Krajna" promuje Polską kulturę na wielu międzynarodowych festiwalach. Niewątpliwym sukcesem było wydanie w ubiegłym roku płyty z pieśniami, tańcami i muzyką z regionu historycznej Krajny.

Dzisiejsza Krajna to zespół wielopokoleniowy, rodzinny jego członkami są rodzeństwa, małżeństwa, rodzice z dziećmi.

Na uroczystości głos zabrali wiceburmistrz Piotr Kalamon, starosta nakielski Tomasz Miłowski i przewodniczący Rady Miejskiej Jan Światłowski, którzy pogratulowali zespołowi i wręczyli okolicznościowe adresy. Na scenę zostały także zaproszone wszystkie osoby, które w ciągu działania zespołu angażowali się w jego funkcjonowanie.

Po występach wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek do sali konferencyjnej .

Jubileusz stanowi doskonałą okazję, aby zaprezentować członków zespołu. Obecnymi członkami ZPiT "Krajna" są:

Tancerki: Daria Andrzejewska, Katarzyna Bondziul, Dominika Dubiela, Klaudia Gajewska, Agnieszka Grajek, Julia Krawczyk, Ewelina Łasińska, Patrycja Rynkiewicz, Katarzyna Sukacz, Joanna Tracz, Anna Żydek (solistka), Monika Żydek.

Tancerze: Andrzej Andrzejewski, Krzysztof Bednarek, Mateusz Bednarek, Krzysztof Fac, Piotr Gumul, Piotr Januszewski, Kamil Maciejewski (solista), Hubert Mirosławskim, Adam Murawski, Tomasz Tracz.

Soliści: Aleksanda Agata Migda (p.o. choreografa), Maria Fac, Danuta Jaskólska, Aleksandra Tracz, Amadeusz Andrzejewski

Kapela: Tomasz Metryka (kapelmistrz), Natalia Kalina, Ada Bochat, Klaudia Szustka, Martyna Grędzicka

Choreograf: Wioletta Metryka

Członkowie zespołu "Młoda Krajna": Julia Aleksandrzak, Anastazja Charczyńska, Anna Wegner, Agata Sołdan, Wiktoria Kubińska, Julia Walczak, Klarita Walczak, Oliwia Ulatowska, Alicja Borowicz, Pedro Kryger Da Silva, Fabian Kryger Da Silva, Gabriela Gródkowska, Julia Kmieć, Jakub Kmieć, Wiktoria Dominiak, Matylda Sułkowska

Kapela: Daria Rogalińska, Janusz Redlak

Choreograf: Agnieszka Misiorek-Franków

Relacje filmowe z jubileuszu dostępne są tutaj.

Oceń artykuł: 837 19

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (35) Zgłoś naruszenie zasad

    • 5 (13)

    sympatyk, w dniu 04-11-2017 20:53:35 napisał:

    pięć lat temu było tak http://www.naklo24.pl/Galeria_Dali_z_siebie_wszystko,2242.html

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (4)
    • 19 (23)

    TO, w dniu 04-11-2017 22:42:00 napisał:

    Koncert świetny. Wysoki poziom artystyczny zespołów stanowił nie lada gratkę dla miłośników folkloru. Doskonale spędzone ponad 3 godziny pełne muzyki, tańca i ferii barw strojów tancerzy. Dziękujemy!

    odpowiedz

    • 14 (18)

    Widz , w dniu 04-11-2017 23:30:27 napisał:

    Było bardzo fajnie, chodź odrobinę długo i bez przerwy. Gratuluję wszystkim wykonawca a w szczególności dzieciom i ich Panią bo przygotować najmłodszych jest o wiele trudniej niż dorosłych. Brawo Krajna i większe brawa dla młodej Krajny.

    odpowiedz

    • -9 (17)

    Olo, w dniu 05-11-2017 06:21:14 napisał:

    Brawo Mała Krajna. Szkoła, że Was tak omijają....

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (3)
    • 14 (16)

    sadkowianka, w dniu 05-11-2017 12:25:25 napisał:

    serdeczne gratulacje dla Jubilatów! Wszytko dopracowane do perfekcji, oglądało to się z zachwytem i uśmiechem na twarzy.

    odpowiedz

    • 1 (7)

    555, w dniu 05-11-2017 13:23:18 napisał:

    Małą Krajna pozostawia duuużo do zyczenia

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 8 (8)

    baśka, w dniu 05-11-2017 13:41:23 napisał:

    Gumiś też nieźle w zespole wymiatał.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 9 (13)

    1538439, w dniu 05-11-2017 17:40:19 napisał:

    Koncert świetny, Krajna przepięknie zatańczyła. Szkoda tylko, że tak niedoceniana jest w Nakle i tak mało koncertów tutaj mają bo właśnie jest to taki zespół, którym powinniśmy się chwalić.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 9 (9)

    Paterczanka, w dniu 05-11-2017 19:45:49 napisał:

    Przepiękny koncert.

    odpowiedz

    • -9 (9)

    krajan z lat świetności, w dniu 05-11-2017 21:50:20 napisał:

    wiele do życzenia widowisko ładne. śpiew ................

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • -1 (13)

    nakielanka, w dniu 05-11-2017 22:42:01 napisał:

    Rosiewicz szacun, tego chłopaka wszędzie pełno!

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • -9 (11)

    Yyyy, w dniu 06-11-2017 05:09:55 napisał:

    O matko, co to za koncert! Kto to wymyślił? Dłużyzna i ta muzyka raz z płyty, raz nie wiadomo co jest grane... szok

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 12 (12)

    Buba, w dniu 06-11-2017 14:13:35 napisał:

    gratulacje i z okazji jubileuszu wszystkim działającym w zespole pieśni i tańca krajna! koncert piękny, zatańczony wspaniale, słowa uznania dla prezesa stowarzyszenia pana A.Andrzejewskiego, to dzięki jego zaangażowaniu tyle pozytywnego się dzieje! Takich ludzi więcej to i naszym mieście działo by się dużo ciekawego. Nakielskim malkontentom który jest sporo nikt nie dogodzi!!! Cokolwiek organizuję się w Nakle spotyka się falą krytyki. nie przejmujcie się tym hejtem róbcie dalej to co robicie!!

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Budowa hal
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Kubek biały ze zdjęciem
24,90PLN
Kolaż ze zdjęć 30x40
16,00PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)