Dziś mamy 7 czerwca 2020, niedziela, imieniny obchodzą:

14 maja 2019

30-lecie święceń ks. Wojciecha Cierniaka. Kapłan otrzymał podziękowania

fot. Joanna Murawiec

fot. Joanna Murawiec

12 maja w Kościele Parafialnym w Mroczy świętowaliśmy jubileusz # 30-lecia święceń kapłańskich proboszcza parafii mroteckiej ks. Wojciecha Cierniaka.

W tym roku mija także 8 lat odkąd przybył on do Mroczy, aby sprawować tutaj posługę duszpasterską. Po mszy św. swoje podziękowania i gratulacje składały organizacje przykościelne oraz pozarządowe.

W imieniu władz samorządowych życzenia złożyli: Burmistrz Miasta i Gminy Mrocza- Leszek Klesiński oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Mroczy – Jarosław Odrobiński.

Następnie obecni goście przeszli na teren ogrodu parafialnego, gdzie pod namiotami przygotowany został słodki poczęstunek.

materiał: Ewelina Musiał

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 14 15

Czytaj również

udostępnij na FB
0

O Stowarzyszeniu Oficerów Więziennictwa. Czym się zamuje?

Przyglądamy się bliżej działalności Stowarzyszenia Oficerów Więziennictwa. Jaka jest jego #historia? Jakie stawia sobie cele? Do czego dąży w swoich działaniach?

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Środowiska. Ochrona zasobów wodnych to konieczność

Kwestia dostępności wody jest obecnie jednym z największych wyzwań #dotyczących zrównoważonego rozwoju. Nie tylko w odległych zakątkach świata, ale także w Polsce. Obchodzony 5 czerwca z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych Światowy Dzień Środowiska to dobry moment, by zastanowić się, co każdy z nas może zrobić w kontekście ochrony tego życiodajnego zasobu.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)