Dziś mamy 3 czerwca 2020, środa, imieniny obchodzą:

27 marca 2020

180 mln zł na laptopy dla uczniów i nauczycieli. Jest wniosek, jest wypłata

Szybka ścieżka, minimum formalności, maksimum elastyczności – wszystko po to, by #uczniowie i nauczyciele jak najszybciej dostali sprzęt do zdalnej nauki. Już w przyszłym tygodniu samorządy będą mogły wnioskować o pieniądze. Jeśli nie chcą czekać, już teraz mogą kupować sprzęt. Oddamy im pieniądze.

Komisja Europejska poparła pomysł Ministerstwa Cyfryzacji, by zaoszczędzone do tej pory - w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa - środki przekazać na zakup sprzętu dla szkół. A oszczędności jest sporo – ponad 180 milionów złotych. Nie chcemy czekać. Dlatego od najbliższej środy (1 kwietnia) samorządy będą mogły wnioskować o pieniądze na laptopy, tablety – a jeśli jest taka potrzeba - także na mobilny dostęp do internetu.

Jest wniosek, jest wypłata

- Zależy nam na czasie. Dlatego zdecydowaliśmy się na najszybszy i najprostszy tryb. Nasz cel to możliwie najmniej formalności i jak najszybsze wypłaty – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Jeśli któryś z samorządów już dziś wie, że jego nauczyciele lub uczniowie potrzebują sprzętu lub dostępu do internetu, już teraz może je kupować. Zwrócimy pieniądze za te zakupy – dodaje szef MC.

Jak będzie wyglądała procedura? Szybki, elektroniczny wniosek do Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC). Ekspresowa procedura wnioskowania i wypłata środków. O pieniądze może wnioskować każda gmina.

Na jakie kwoty można liczyć? To zależy od gminy – już dziś wiemy, że będzie to nie mniej niż 40 tysięcy złotych na gminę.

Co więc powinni zrobić teraz włodarze gmin i powiatów? Przede wszystkim oszacować potrzeby.

Drugi krok - rozpocząć zakupy. Wydatki można już ponosić, wnioski zaczniemy przyjmować od 1 kwietnia. Nie wskazujemy parametrów sprzętu, zależy nam na tym, by gminy zmaksymalizowały efekty wsparcia, działając w oparciu o potrzeby mieszkańców i maksymalizując liczbę zakupionego sprzętu. Chodzi o to, by trafił do jak największej grupy potrzebujących uczniów.

Kolejny krok - to wniosek do CPPC.

Nie potrzeba wkładu własnego. Złożenie wniosku to gwarancja wypłaty.

Akcja - edukacja

- Zawsze nam zależało, aby eliminować różnice w dostępie do internetu i nowoczesnego sprzętu w różnych miejscach Polski. Obecnie ta potrzeba jest pilniejsza, niż kiedykolwiek dotąd. Dlatego reagujemy i przyspieszamy – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Kupiony sprzęt może być użyczany uczniom i nauczycielom. Kiedy lekcje wrócą do szkół, będzie dalej wykorzystywany np. podczas lekcji – dodaje szef MC.

Aby tak szybkie wsparcie dla samorządów było możliwe konieczna była zgoda Komisji Europejskiej na przesunięcie środków między projektami. A ta była błyskawiczna – otrzymaliśmy ją w jeden dzień.

Środki przeznaczane na zakup sprzętu dla uczniów i nauczycieli pochodzą z budżetu Unii Europejskiej.

Pomoc w wyposażeniu w niezbędny sprzęt i dostęp do sieci to nie wszystko co robimy, by wesprzeć zdalną edukację. Już 15 marca uruchomiliśmy portal www.gov.pl/zdalnelekcje, gdzie nauczyciele, rodzice i uczniowie znajdą materiały, które świetnie się sprawdzą w trakcie zdalnego nauczania.

Materiały i narzędzia

To kopalnia wiedzy i najciekawszych, dostępnych w pełni za darmo, materiałów edukacyjnych. Do tej pory opublikowaliśmy tam 3616 materiałów. Każdego dnia ich przybywa. Każdego dnia przybywa także użytkowników naszego portalu. Odwiedziło nas już niemal 1,8 miliona osób, które wygenerowały niemal 33 miliony odsłon strony.

Zdajemy sobie sprawę, że materiały to jedno. Druga sprawa to zmobilizowanie uczniów i wykorzystanie dostępnych w sieci narzędzi do zdalnego nauczania. Aby ułatwić nauczycielom działania także w tym zakresie, przygotowaliśmy dla nich poradnik Nauczycielu, poprowadź lekcje online! Podpowiadamy w nim m.in. jakie darmowe narzędzia można znaleźć w internecie.

Wiemy, że nie każdy nauczyciel jest nauczycielem informatyki i nie wszyscy muszą być ekspertami od komunikacji online. Dlatego wspólnie z NASK przygotowaliśmy proste tutoriale, w których krok po kroku tłumaczymy np. jak założyć grupę na portalu społecznościowym, czy też jak założyć swój kanał na platformie społecznościowej, a później prowadzić na nim swoje lekcje.

Materiał: Ministerstwo Cyfryzacji

Oceń artykuł: 3 5

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (27) Zgłoś naruszenie zasad

  • 26 (36)

  Kaczy staruch z Żoliborza, w dniu 27-03-2020 10:07:53 napisał:

  To chyba jakaś kompletna kpina. Program 500+ działa już 4 lata, ja się pytam na co rodzice wydali tę kasę ? Mieli przecież dość czasu żeby kupić swoim pociechom laptopy. Ale jak kasa poszła na wódę i inne głupoty, to teraz jest płacz.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -13 (21)

  Kolega, w dniu 27-03-2020 12:35:47 napisał:

  Gdybyś miał dzieci to byś wiedział na co idzie 500+

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (4)
  • 22 (26)

  Kaczy staruch z Żoliborza, w dniu 27-03-2020 13:05:17 napisał:

  Nie obrażam normalnych rodzin, bo zakładam że kupiły swoim pociechom komputery i zainwestowały w edukację swoich dzieci. Piszę o tych, którzy się teraz obudzili i płaczą że ich dzieci nie mogą się zdalnie uczyć bo nie mają laptopów, to ja się raz jeszcze pytam na co wydali 24 000 zł jakie otrzymało każde dziecko przez okres funkcjonowania +500 ?

  odpowiedz

  • 16 (18)

  On, w dniu 27-03-2020 14:47:22 napisał:

  Nie wypłacić 500 + w przyszlym miesiącu i rozdać w zamian tablety ,przynajmniej RTV zarobi i ludzie będą mieli pracę

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -6 (14)

  rodzic, w dniu 27-03-2020 17:21:37 napisał:

  A a ci powiem na co poszło 500+. Co miesiąc wydaję ok 750 zł na zajęcia dodatkowe dla swojego dziecka, które rozwija swoje pasje i zainteresowania. I nie w głowie mi było kupić mu laptopa bo z własnych obserwacji widzę, że większość dzieci spędza czas przed komputerem i w internecie. Więc jak nie masz kolego pojęcia o wychowaniu dzieci i o kosztach jakie rodzice ponoszą na rozwój swoich dzieci to lepiej nie pisać nic i sprawę przemilczeć. Pozdrawiam wszystkich rodziców .

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (5)
  • 0 (6)

  jaki żal , w dniu 27-03-2020 20:30:08 napisał:

  Najlepiej to wszystko im dać, to jest paranoja. W takim trudnym czasie gdzie nie ma na rekawiczki,płyny,maseczki itp. to na laptopy . Potem jak wszystko minie to co z tymi laptopami będzie? Chyba zycie jest najważniejsze a nie laptopy.

  odpowiedz

  • 4 (8)

  Iga, w dniu 27-03-2020 21:03:08 napisał:

  Laptopy, komórki, tablety, przecież małolaty to wszystko mają tylko uczyć się nie chce. Patola z 500+ już też dawno kupiła. Przecież dla nich nowy telorek, fura za 3000 to priorytet

  odpowiedz

  • 1 (3)

  Kolo, w dniu 27-03-2020 22:03:06 napisał:

  A tak z innej beczki, diesle w garażach a smog pozostał co Wy na to. Parcie USA na Tesle?

  odpowiedz

  • 2 (2)

  nakielanin, w dniu 28-03-2020 08:34:24 napisał:

  Ja uczę się zaocznie.Został mi jeszcze rok. Też bym chciał sprzęt do nauki, bo ten co mam wykorzystuje do pracy a dzieci do gry. Pozdrawiam

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 3 (5)

  Kaczy staruch z Żoliborza, w dniu 28-03-2020 10:49:02 napisał:

  Do rodzic / wytłumacz mi, bo nijak nie mogę tego zrozumieć, dlaczego inni ludzie mają pracować na to, żebyś ty mógł posyłać swoje dzieci na jakieś dodatkowe zajęcia.

  odpowiedz

  • 3 (3)

  Dr, w dniu 28-03-2020 11:57:46 napisał:

  Właśnie przeczytałem że PiS przepierd... Wszystkie pieniądze z gwarantowanych funduszy pracowniczych między innymi na takie fanaberie.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Czekający na zakończenie epidemii, w dniu 29-03-2020 18:59:52 napisał:

  Szpital Uniwersytecki nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy to kolejna bydgoska lecznica, która prosi o pomoc w trudnym czasie walki z koronawirusem. W szpitalu potrzebne są, m.in. maski chirurgiczne, gogle, przyłbice. W chwili obecnej najbardziej potrzebne rzeczy to: 1. maski chirurgiczne trójwarstwowe na troki lub gumki 2. maski z filtrem z zaworkiem FFP3 lub ewentualnie FFP2 3. fartuchy ochronne ze wzmocnieniem - podfoliowane rękawy i przody 4. kombinezony TYVEK 5. ochraniacze z włókniny na obuwie wysokie 6. rękawiczki diagnostyczne lateksowe 7. maski chirurgiczne z osłoną na oczy 8. gogle i przyłbice 9. czepki damskie i męski. Bez dodatkowego komentarza.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Remonty mieszkań
MEBLE PIOTR PASIEKA
Novitus Nano E
sugerowana cena producenta: 1586,70PLN
Zestaw wypoczynkowy na stelażu drewnianym
Kasy fiskalne Datecs
1200PLN PROMOCJAPLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Fotokubek z kolorowym wnętrzem
24,90PLN
Sypialnia w ciemnym, orzechowym kolorze
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)