Dziś mamy 30 września 2020, środa, imieniny obchodzą:

19 stycznia 2020

101. rocznica Powstania Wielkopolskiego. Oficjalne uroczystości w Kcyni

fot. Anna Duda-Nowicka/UM w Kcyni

fot. Anna Duda-Nowicka/UM w Kcyni

W piątek,17 stycznia odbyły się oficjalne uroczystości w związku z # 101. rocznicą Powstania Wielkopolskiego.

Rozpoczęto je tradycyjnie od Mszy św. w kościele pw. WNMP w Kcyni sprawowanej przez ks. kan. Michała Kosteckiego. Licznie zgromadzone poczty sztandarowe do kościoła wprowadził Komendant uroczystości druh Damian Łyszczarz.

Następnie uczestnicy zgromadzili się przy pomniku-mogile Powstańców Wielkopolskich na nowym cmentarzu, przy którym wartę pełnili członkowie Towarzystwa Historycznego. Po powitaniu gości przez prowadzącą Annę Duda-Nowicką uczniowie ZST w Kcyni odczytali apel pamięci.

Następie głos zabrał Burmistrz Kcyni Marek Szaruga. „Świadków zdarzeń z przełomu lat 1918 i 1919 nie ma z nami od dawna. Czas pędzi nieubłagalnie. Często bywa bezlitosny. Na szczęście ratuje nas historia odświeżająca pamięć o bohaterstwie tysięcy osób, które bez oglądania się za siebie poświęciły swoje życie dla swojej Ojczyzny. Dlatego też dziś, w 101. rocznicę wydarzeń Powstania Wielkopolskiego, gromadzimy się wspólnie i z wiarą w sercach zapewniamy: Pamiętamy o Was, Bohaterowie, i wytrwamy w przekazywaniu następnym pokoleniom, wieści o Waszym wielkim zwycięstwie!. Dziś składamy kwiaty przy pomniku-mogile poświęconym ofiarom zrywu – zjednoczeni bez względu na reprezentowane przez nas organizacje, instytucje, dzielące nas często poglądy” - mówił Burmistrz Kcyni Marek Szaruga. 

List Wojewody Kujawsko-Pomorskiego odczytał Marek Kornalewicz radny powiatu nakielskiego. W uroczystościach wziął udział m.in. Starosta Nakielski Tadeusz Sobol, Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Kurant, radny powiatowy Ryszard Bagnerowski, a także przedstawiciele straży, policji, stowarzyszeń, szkół i innych placówek. Przed tablicą umieszczoną na pomniku złożono kwiaty i zapalono znicze. 

materiał: Anna Duda-Nowicka/UM w Kcyni

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 0 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Światowy Dzień bez Samochodu. Zamiast auta wybierz rower!

W dniu dzisiejszym obchodzimy Światowy# Dzień bez Samochodu. Jest to idealny czas, aby do pracy zamiast samochodem pojechać rowerem albo autobusem.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)
0

Sezon na grzyby w pełni. Poznajcie przepisy z tymi smakołykami

Początek jesieni nie musi oznaczać pożegnania z lokalnymi specjałami i sezonowymi #przysmakami. To pora idealna dla wszystkich miłośników grzybów. Zamiast zerkać w stronę warzywnych grządek, warto skupić się na darach prosto z lasu. Kurki, borowiki, podgrzybki, kanie, rydze, maślaki… Kulinarna wyobraźnia zaczyna pracować na najwyższych obrotach! Zastanawiacie się, jak wykorzystać te aromatyczne i pełne smaku skarby? Skorzystajcie z porad szefa kuchni Knorr i pozwólcie sobie na niezrównaną grzybową ucztę.

(czytaj więcej)