Dziś mamy 20 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

20 stycznia 2020

100-lecie powrotu Nakła do macierzy. „Dobro i sprawiedliwość zawsze zwycięża”

fot. MM

fot. MM

Mimo faktu, że I wojna światowa zakończyła się 11 listopada 1918 roku, to mieszkańcy # Nakła mogli cieszyć się z wolności dopiero 14 miesięcy później. Rok 2020 to szczególny czas dla wszystkich nakielan, bowiem obchodzimy 100. rocznicę powrotu naszego miasta do macierzy.

20 stycznia, przy Noteci na ul. Hallera zgromadziły się liczne delegacje, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy, by wziąć udział w przemarszu na nakielski rynek. Uroczystość rozpoczęła się od odegrania Mazurka Dąbrowskiego, a poczet flagowy 1. Batalionu Logistycznego ”Ziemi Nakielskiej” dokonał ceremoniału wciągnięcia flagi państwowej na maszt.

W dalszej kolejności głos zabrał burmistrz Nakła Sławomir Napierała. – Kiedy dwa lata temu nasza ojczyzna świętowała setną rocznicę odzyskania niepodległości, my również się cieszyliśmy, ale jednocześnie mówiliśmy „jeszcze czekamy” – powiedział. – Pomimo zwycięskiego zrywu Powstania Wielkopolskiego i pomimo tego, że Nakło było w rękach polskich, to na mocy ówczesnych decyzji trzeba było nasze miasto oddać Niemcom na jeszcze 2 lata. Dzisiaj nas stojących na rynku łączy z tymi, którzy 20 stycznia 1920 roku witali polskich żołnierzy tak wiele. Łączy nas ojczyzna, patriotyzm. Wszystko to, co oni w przeszłości zrobili dla ojczyzny, a co my dla niej zrobić możemy teraz oraz w przyszłości - to miłość do Polski i pamięć o tych, którzy nie wahali oddać się za nią życia. To determinacja, wola walki i umiejętność bycia razem oraz głębokiej wiary w to, że dobro i sprawiedliwość zawsze zwycięża – dodał.

Do zebranych na rynku mieszkańców przemawiali jeszcze tego dnia proboszcz parafii pw. św. Wawrzyńca ks. Michał Adamczyk oraz kustosz Muzeum Ziemi Krajeńskiej Anna Sergott. Ważnym akcentem było również wręczenie burmistrzowi Sławomirowi Napierale aktu nadania najwyższego wyróżnienia Ligi Morskiej i Rzecznej – Pierścienia Hallera, który włodarz przyjął w imieniu wszystkich mieszkańców Nakła. Na zakończenie, delegacje złożyły wiązanki kwiatów ze u stóp Pomnika Wdzięczności Wojsku Polskiemu, a harcerze oraz członkowie sekcji motocyklowej „Nadnoteckie sokoły” zapalili znicze w pozostałych miejscach pamięci.

Po oddaniu salwy honorowej przez żołnierzy 1 Batalionu Logistycznego „Ziemi Nakielskiej”, o oprawę muzyczną wydarzenia zadbał chór Soli Deo pod batutą Michała Gacki. Gdy uroczystości na rynku dobiegły końca, patriotyczny korowód wyruszył do kościoła pw. św. Wawrzyńca, gdzie nabożeństwo koncelebrował ks. dziekan Krzysztof Wiśniewski.

Oceń artykuł: 476 5

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (17) Zgłoś naruszenie zasad

    • -22 (26)

    Nakielanin, w dniu 20-01-2020 18:08:30 napisał:

    Dałny z Żeglugi górą

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (3)
    • -3 (7)

    Lol, w dniu 20-01-2020 19:11:05 napisał:

    Boże hahahahahah

    odpowiedz

    • 1 (7)

    Mamcia, w dniu 20-01-2020 19:57:20 napisał:

    Słabe nagłośnienie na rynku i spęd uczniów ze szkó podstawowych. Niektórzy nie potrafili uszanować barw narodowych. Wręczane przez jednà z l pań dyrektor biało :- czerwone proporczyki, walsły się po rynku. Wstyd pedagodzy.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (2)
    • 11 (15)

    Da, w dniu 20-01-2020 20:14:28 napisał:

    Tak czytam te komentarze to nasuwa się pytanie czy w tym Nakle nad Notecią ci co piszą te niektóre komentarze są z innej epoki co by się nie zrobiło to zawsze źle ,mi się wydaje że tacy ludzie w dzieciństwie mieli jakieś zły przykład od rodziców albo że zdrowiem nie tak.

    odpowiedz

    • 2 (8)

    Nakielanin, w dniu 20-01-2020 20:47:41 napisał:

    Zabrakło Klesia

    odpowiedz

    • 0 (4)

    Hmmm, w dniu 20-01-2020 22:01:49 napisał:

    P.Terp... centrum uwagi

    odpowiedz

    • 0 (2)

    Genas, w dniu 21-01-2020 08:24:06 napisał:

    Zabrakło orkiestry

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 6 (6)

    obywatel, w dniu 21-01-2020 13:48:49 napisał:

    Wszytko okej tylko dlaczego taka uroczystość odbywa sie w tygodniu o godz 11? powinna byc organizowana w weekend np w niedziele zeby kazdy mial szanse w niej uczestniczyc. A no tak dlatego ze pracownicy z urzedu w czasie pracy wola isc na ta uroczystosc a tak to musieliby specjalnie przyjechac w niedziele. WSTYD

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (2)
    • 0 (0)

    High, w dniu 21-01-2020 18:32:28 napisał:

    Debile

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!



Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Dziękujemy za dodanie opinii. Niebawem pojawi się na stronie.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
159PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Budowa hal
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)