Dziś mamy 18 lutego 2020, wtorek, imieniny obchodzą:

20 stycznia 2020

100-lecie powrotu Nakła do macierzy. „Dobro i sprawiedliwość zawsze zwycięża”

fot. MM

fot. MM

Mimo faktu, że I wojna światowa zakończyła się 11 listopada 1918 roku, to mieszkańcy # Nakła mogli cieszyć się z wolności dopiero 14 miesięcy później. Rok 2020 to szczególny czas dla wszystkich nakielan, bowiem obchodzimy 100. rocznicę powrotu naszego miasta do macierzy.

20 stycznia, przy Noteci na ul. Hallera zgromadziły się liczne delegacje, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy, by wziąć udział w przemarszu na nakielski rynek. Uroczystość rozpoczęła się od odegrania Mazurka Dąbrowskiego, a poczet flagowy 1. Batalionu Logistycznego ”Ziemi Nakielskiej” dokonał ceremoniału wciągnięcia flagi państwowej na maszt.

W dalszej kolejności głos zabrał burmistrz Nakła Sławomir Napierała. – Kiedy dwa lata temu nasza ojczyzna świętowała setną rocznicę odzyskania niepodległości, my również się cieszyliśmy, ale jednocześnie mówiliśmy „jeszcze czekamy” – powiedział. – Pomimo zwycięskiego zrywu Powstania Wielkopolskiego i pomimo tego, że Nakło było w rękach polskich, to na mocy ówczesnych decyzji trzeba było nasze miasto oddać Niemcom na jeszcze 2 lata. Dzisiaj nas stojących na rynku łączy z tymi, którzy 20 stycznia 1920 roku witali polskich żołnierzy tak wiele. Łączy nas ojczyzna, patriotyzm. Wszystko to, co oni w przeszłości zrobili dla ojczyzny, a co my dla niej zrobić możemy teraz oraz w przyszłości - to miłość do Polski i pamięć o tych, którzy nie wahali oddać się za nią życia. To determinacja, wola walki i umiejętność bycia razem oraz głębokiej wiary w to, że dobro i sprawiedliwość zawsze zwycięża – dodał.

Do zebranych na rynku mieszkańców przemawiali jeszcze tego dnia proboszcz parafii pw. św. Wawrzyńca ks. Michał Adamczyk oraz kustosz Muzeum Ziemi Krajeńskiej Anna Sergott. Ważnym akcentem było również wręczenie burmistrzowi Sławomirowi Napierale aktu nadania najwyższego wyróżnienia Ligi Morskiej i Rzecznej – Pierścienia Hallera, który włodarz przyjął w imieniu wszystkich mieszkańców Nakła. Na zakończenie, delegacje złożyły wiązanki kwiatów ze u stóp Pomnika Wdzięczności Wojsku Polskiemu, a harcerze oraz członkowie sekcji motocyklowej „Nadnoteckie sokoły” zapalili znicze w pozostałych miejscach pamięci.

Po oddaniu salwy honorowej przez żołnierzy 1 Batalionu Logistycznego „Ziemi Nakielskiej”, o oprawę muzyczną wydarzenia zadbał chór Soli Deo pod batutą Michała Gacki. Gdy uroczystości na rynku dobiegły końca, patriotyczny korowód wyruszył do kościoła pw. św. Wawrzyńca, gdzie nabożeństwo koncelebrował ks. dziekan Krzysztof Wiśniewski.

Oceń artykuł: 231 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (17) Zgłoś naruszenie zasad

  • -22 (26)

  Nakielanin, w dniu 20-01-2020 18:08:30 napisał:

  Dałny z Żeglugi górą

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (3)
  • -3 (7)

  Lol, w dniu 20-01-2020 19:11:05 napisał:

  Boże hahahahahah

  odpowiedz

  • 1 (7)

  Mamcia, w dniu 20-01-2020 19:57:20 napisał:

  Słabe nagłośnienie na rynku i spęd uczniów ze szkó podstawowych. Niektórzy nie potrafili uszanować barw narodowych. Wręczane przez jednà z l pań dyrektor biało :- czerwone proporczyki, walsły się po rynku. Wstyd pedagodzy.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 11 (15)

  Da, w dniu 20-01-2020 20:14:28 napisał:

  Tak czytam te komentarze to nasuwa się pytanie czy w tym Nakle nad Notecią ci co piszą te niektóre komentarze są z innej epoki co by się nie zrobiło to zawsze źle ,mi się wydaje że tacy ludzie w dzieciństwie mieli jakieś zły przykład od rodziców albo że zdrowiem nie tak.

  odpowiedz

  • 2 (8)

  Nakielanin, w dniu 20-01-2020 20:47:41 napisał:

  Zabrakło Klesia

  odpowiedz

  • 0 (4)

  Hmmm, w dniu 20-01-2020 22:01:49 napisał:

  P.Terp... centrum uwagi

  odpowiedz

  • 0 (2)

  Genas, w dniu 21-01-2020 08:24:06 napisał:

  Zabrakło orkiestry

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 6 (6)

  obywatel, w dniu 21-01-2020 13:48:49 napisał:

  Wszytko okej tylko dlaczego taka uroczystość odbywa sie w tygodniu o godz 11? powinna byc organizowana w weekend np w niedziele zeby kazdy mial szanse w niej uczestniczyc. A no tak dlatego ze pracownicy z urzedu w czasie pracy wola isc na ta uroczystosc a tak to musieliby specjalnie przyjechac w niedziele. WSTYD

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 0 (0)

  High, w dniu 21-01-2020 18:32:28 napisał:

  Debile

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Elzab Jota E
sugerowana cena producenta: 1783,50PLN
Kasa fiskalna Euro z kopią elektroniczną
1229PLN PROMOCJAPLN
Budowa magazynów
Zabieg parafinowy
Usługi transportowe
Nowoczesne zabiegi laserowe
Elzab Delta Max E
sugerowana cena producenta: 2950,70PLN
Drukarka fiskalna Epson
2950PLN PROMOCJA 2 LATA GWARANCJIPLN
0

Pielęgnacyjne vademecum noworodka. Sprawdź, o czym warto pamiętać

Codzienna opieka nad dzieckiem dostarcza rodzicom wielu okazji do obserwacji oraz #stymulacji wielozmysłowej. Skóra noworodka choć wrażliwa i delikatna z chwilą narodzin jest już w zupełności gotowa do tego, żeby funkcjonować poza organizmem matki. O pielęgnacji, nie tylko w dbaniu o higienę, ale także wspaniałej okazji do bliskości i budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi mówi położna Jolanta Marat Ignaczak, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Masz sprawdzony przepis na pyszną pizzę? Podziel się nim z nami!

W ciągu całego roku pojawia się wiele świąt i okazji, podczas których na stołach lądują #różnorodne przysmaki. Każde przyjęcie, mniejsze i większe, wymaga odpowiedniej oprawy kulinarnej. 9 lutego to jednak data szczególna, zwłaszcza dla wszystkich pasjonatów włoskich kulinariów - Międzynarodowy Dzień Pizzy.

(czytaj więcej)
0

Pierwsze zabiegi tuż po narodzeniu dziecka. Co warto o nich wiedzieć?

Zaraz po urodzeniu należy umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką „skóra do #skóry”. Trwa on zazwyczaj około dwóch godzin i traktujemy go jako naturalne zakończenie aktywnych okresów porodu i rozpoczęcie adaptacji noworodka do nowych warunków życia pozamacicznego. Kontakt „skóra do skóry” powinien też być inicjacją do pierwszego przystawienia dziecka do piersi matki. Moment ten przez wielu nazywany jest złotym standardem przynoszącym korzyści zarówno dziecku, jak i matce w sferze emocjonalnej. Położna, Anna Jedlińska, ambasadorka kampanii „Położna na medal” radzi, co trzeba wiedzieć o pierwszych zabiegach dziecka, tuż po jego urodzeniu.

(czytaj więcej)
0

Opieka położnych w czasie ciąży, porodu i połogu. Wyniki przeprowadzonej ankiety

Wsparcie w trakcie porodu, pomoc w przystawieniu do piersi, umożliwienie kontaktu skóra do skóry, a# może opieka prywatna? – wyniki ankiety internetowej dotyczącej porodu i opieki położniczej i przeprowadzonej wśród mam internautek.

(czytaj więcej)