Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

18 września 2020

,,Są chwile i ludzie, których się nie zapomina''. Wspomnienie o śp. Januszu Brzeczce

fot. Muzeum Ziemi Szubińskiej

fot. Muzeum Ziemi Szubińskiej

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość, że w# dniu 15 września 2020 roku w wieku 74 lat zmarł śp. Janusz Brzeczka, pedagog, społecznik, Radny Rady Miejskiej w Szubinie w latach 1994-2006, prezes szubińskiego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, przyjaciel Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna.

Od lat związany z szubińskim muzeum, gdzie godzinami przebywał na historycznych poszukiwaniach dziejów regionalnego ziemiaństwa, o którym mógł rozprawiać długimi godzinami. Każde spotkanie czy zebranie odbywające się w muzeum musiało obowiązkowo zakończyć się krótkim wspomnieniem lub anegdotą związaną z życiem mieszczaństwa byłego powiatu szubińskiego. Pan Janusz Brzeczka należał do ludzi, którzy swoja historyczna pasja potrafili pozytywnie zarazić inne osoby. Przez wiele lat prowadził szubińskie rodziny uczestników powstania wielkopolskiego, którym przewodził jako prezes Koła TPPW 1918-1919. Był współorganizatorem rocznicowych uroczystości, zbierał materiały o uczestnikach powstańczej wiktorii z roku 1919, zawsze z wielkim pietyzmem odnosił się do ludzi i bohaterów tworzących nasza lokalną historię. Przez lata był wielkim przyjacielem muzeum, w którym spędzał długie godzina na rozmowach z jego pierwszym kustoszem Zenonem Erdmannem, a potem jego następcom kustoszem Kamilą Czechowską. Zawsze służył nam dobrym słowem i pomocą w codziennym funkcjonowaniu palcówki.
W zmarłym tracimy człowieka skromnego i szlachetnego, dobrego pedagoga i przyjaciela młodego pokolenia, społecznika ziemi szubińskiej.

Rodzinie Zmarłego wyrazy najgłębszego i szczerego współczucia składają dyrektor i pracownicy Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna oraz Zarząd i członkowie Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 Koło im. Ks. radcy Ludwika Sołtysińskiego w Szubinie.

Materiał: Przewodniczący Rady Muzeum Ziemi Szubińskiej Piotr S. Adamczewski i Kustosz Muzeum Kamila Czechowska

Oceń artykuł: 7 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)