Dziś mamy 16 sierpnia 2018, czwartek, imieniny obchodzą:
11 maja 2018

„W obronie polskich progów”. Uczestnicy odpowiadali na wylosowane pytania

fot. SP 2 Nakło

fot. SP 2 Nakło

9 maja w auli Szkoły Podstawowej nr 2 w Nakle odbył się Gminny Konkurs Czytelniczy dla# uczniów klas siódmych pn. „W obronie polskich progów”.

Trudne, pełne dramatycznej walki o niepodległość, losy naszej ojczyzny były wyzwaniem dla wielu twórców dzieł literackich. Wykorzystywali swój talent pisarski, by budzić ducha niepodległościowego w narodzie. Uczyli polskiej historii i języka, rozbudzali poczucie dumy narodowej, wyznaczali cele do realizacji. Przyczynili się do tego, że nasza tożsamość narodowa, mimo zabiegów zaborców i okupantów, mogła przetrwać i rozkwitnąć w odrodzonej Polsce.

Jednym z głównych celów imprezy czytelniczej zorganizowanej w Szkole Podstawowej nr 2 dla siódmoklasistów było przypomnienie wybranych twórców polskich i ich dzieł literackich, które swoją wymową stawały „w obronie polskich progów”. Obejmujący swym zasięgiem nakielską gminę konkurs wpisywał się również w obchody 100. rocznicy odzyskania przez naszą ojczyznę niepodległości. Przyświecał nam bowiem zamysł uczczenia tego ważnego jubileuszu.

Konkurs rozpoczął się o godzinie 9:30. Prowadząca przywitała uczestników oraz jury. Zasiadły w nim panie: Grażyna Ozga - dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nakle nad Notecią, pani Ewa Bedełek – kierownik działu informacji i współpracy ze szkołami Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bydgoszczy, pani Hanna Siewkowska - wieloletni pedagog w Szkole Podstawowej nr 2 oraz pani Aldona Kasprzak – nauczyciel logopeda.

Zmagania konkursowe poprzedziła prezentacja przypominająca trudne wysiłki naszego narodu w walce o odzyskanie niepodległości oraz sylwetki twórców, których dzieła budziły niepodległościowego ducha w Polakach: A. Mickiewicza, J. Słowackiego, M. Konopnickiej i H. Sienkiewicza.

Uczestnicy konkursu losowali pytania i odpowiadali na nie przed komisją. Udział w konkursie wymagał zaznajomienia z fragmentami naszej epopei narodowej - „Pan Tadeusz”, „Rotą” M. Konopnickiej, nowelą „Latarnik” H. Sienkiewicza oraz fragmentami twórczości J. Słowackiego i A. Kamińskiego. Należało również zaprezentować piękne czytanie wybranego uprzednio fragmentu dzieła wspomnianych wcześniej twórców oraz uzasadnić swój wybór.

Kiedy uczestnicy, po konkursowych zmaganiach, pokrzepili się słodyczami, wodą mineralną i sokiem, odbyło się rozdanie nagród. Dyplomy, podziękowania oraz piękne nagrody książkowe ufundowane zostały przez jeden z banków w Nakle, za co tą właśnie drogą serdecznie dziękujemy. Poczęstunek sponsorowała Rada Rodziców przy SP nr 2.

Pierwsze miejsce zajęła uczennica Szkoły Podstawowej w Potulicach - Fiona Przybył, drugie miejsce przypadło w udziale Filipowi Kaczmarkowi ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Nakle nad Notecią , a trzecie miejsce - Katarzynie Świerczyńskiej z tejże szkoły.

Serdecznie dziękujemy uczniom klas siódmych za udział w konkursie czytelniczym, a nauczycielom za ich przygotowanie. Zapraszamy do udziału w przyszłych imprezach czytelniczych organizowanych przez bibliotekę Szkoły Podstawowej nr 2
Konkurs przygotowała i poprowadziła: mgr Aleksandra Miłowska.

Materiał: Aleksandra Miłowska

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 3 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Rodzina 500+ i dobry start. Wpłynęło ponad 1,1 mln wniosków

Ponad 1,1 mln złożonych wniosków, w tym prawie 850 tys. o świadczenie dobry #start – to dotychczasowy bilans składania wniosków online o świadczenie Rodzina 500+ oraz dobry start.

(czytaj więcej)
0

Dziś Wielki Dzień Pszczół. Urząd Statystyczny przygotował infografikę

8 sierpnia obchodzimy Wielki Dzień Pszczół. Z tej okazji Główny Urząd Statystyczny #przygotował infografikę, z której możemy dowiedzieć się kilku informacji na temat pszczelarzy i produkcji miodu w Polsce.

(czytaj więcej)
0

Jak zrobić murowany grill?

Grillowanie to jeden z przyjemniejszych sposobów na plenerowy wypoczynek. Miły czas w gronie znajomych smakuje najlepiej, gdy stoły zastawione są pieczonymi na grillu mięsami, rybami i warzywami. Na rynku znajdziemy wiele przenośnych urządzeń do grillowania, ale miłośnicy takiej formy wypoczynku z pewnością powinni pomyśleć o czymś więcej – o zbudowaniu własnego grilla. Jak to zrobić i dlaczego warto?

(czytaj więcej)