Dziś mamy 6 lipca 2020, poniedziałek, imieniny obchodzą:

26 maja 2019

„Realizujemy swoje marzenia” Mama i córka Terytorialsami 8K-PBOT

fot.pow

fot.pow

W szeregach 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. Elżbiety Zawackiej#, ps. „Zo” służy już ok. 700 żołnierzy terytorialnej służby wojskowej. 119 z nich to kobiety.

Wykonują różne zawody, specjalizują się w różnych dziedzinach życia, są pełne pasji, charyzmy i pozytywnej energii. Wszystkie są do siebie podobne i jednocześnie paradoksalnie, wszystkie się od siebie różnią. Stanowią siłę wiodącą, która wspiera siebie nawzajem i zawsze może na siebie liczyć.

„Swoje marzenia o wojsku od zawsze chciałam zrealizować i wcielić w życie. Zawsze dążyłam do tego, aby założyć mundur i żyć według zasad, które są dla mnie oczywiste. Braterstwo, przyjaźń, lojalność, koleżeństwo. Tego mi zawsze brakowało w codziennym zabieganym życiu. Teraz to mam i cieszę się z tego. Czuję się spełniona i zrealizowana”- mówi szer. Agata SIEDLECKA . „Moja córka też jest Terytorialsem. Nie pozwoliła mi wstąpić samej. Powiedziała, że jak mamy to zrobić to tylko we dwie, i zaczęła się śmiać. Będziemy mieć niezłą przygodę mamo” – powiedziała szer. Agata SIEDLECKA.

Szer. Karolina SZMURŁO jest studentką UMK w Toruniu na kierunku turystyka i rekreacja, to córka Pani Agaty. „Moja przygoda z 8K-PBOT zaczęła się od marzenia mojej mamy. Zaraziła mnie tym pomysłem i jestem Terytorialsem. Lekko nie było, ale miałam ten komfort, że jak przychodził kryzys i chciałam zrezygnować to ona mnie motywowała. W drugą stronę też to działało, jak przychodziło zmęczenie fizyczne, to ja byłam oparciem swojej mamy i walczyłam o to, żeby się nie poddała i zrealizowała do końca swoje marzenie o założeniu munduru. Jestem z niej bardzo dumna” – podkreśla szer. Karolina SZMURŁO.  „Moja mama jest  wyjątkowa jeszcze z jednego powodu …. Jest jedyną kobietą, która jest kierowcą autobusu MZK w Toruniu.  Niby nic, a jednak… Patrząc teraz z perspektywy szkolenia, które razem odbyłyśmy, cieszę się, że miałam to szczęście, że byłam tam razem z nią. Wsparcie siebie nawzajem jest czymś czego doświadczyłam realnie właśnie w tamtym czasie. Zrozumiałam jakie to jest ważne… Teraz wiem, że moja mama to nie tylko kierowca, czy żołnierz….Moja mama jest moją najlepszą przyjaciółką i za to jej dziękuję”- przyznaje szer. Karolina SZMURŁO.

Obie panie są żołnierzami TSW 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Zgodnie twierdzą, że stały się silniejsze i wzmocniło to ich charaktery. Uczestniczyły w wielu przedsięwzięciach i projektach organizowanych przez 8K-PBOT, między innymi w akcji „SadziMY 2019 w Rytlu”. 8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo” opiera swój potencjał na żołnierzach  - ochotnikach, którzy wstępując w jej szeregi nie muszą rezygnować ze swoich dotychczasowych aktywności. Z uwagi na terytorialny charakter formacji, w tym pełnienie służby w obszarze swojego zamieszkania, sami siebie nazywają Terytorialsami.

Misją WOT jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. Żołnierze WOT są silnie związani z ludnością i rejonem działań, w którym będą zabezpieczać obywateli i infrastrukturę. W czasie wojny będą wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią stanowić siłę wiodącą.

Obecnie w WOT służbę pełni już ponad 20 000 żołnierzy, w tym 17 000  ochotników oraz ponad 3 000 żołnierzy zawodowych.

Formacja cieszy się dużym zainteresowaniem kobiet, które stanowią już 13% jej żołnierzy, to współczynnik globalny, ale ostatnie powołania do służby pokazują, że nawet co piąty żołnierz jest kobietą, na pewno stoi za tym możliwość balansu pomiędzy służbą i dotychczasowymi obowiązkami.

materiał:  por. dr Diana Warchocka rzecznik prasowy 8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej

Oceń artykuł: 6 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

  • 5 (9)

  ....., w dniu 26-05-2019 14:29:07 napisał:

  Po co to WGL, po marnujecue pieniądze, bez sensu

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 4 (8)

  snajper, w dniu 26-05-2019 19:39:45 napisał:

  parodia wojska rozwiązać to jak najszybciej

  odpowiedz

  • 9 (11)

  Michał, w dniu 26-05-2019 20:47:20 napisał:

  Ludzie! Opamiętajcie się! Gdzie pediatra w weekendy? Gdzie położnictwo w Nakle? Gdzie kur...a są karetki pogotowia na które czeka się po 40 min w stanach zagrożenia życia?

  odpowiedz

  • 1 (3)

  Marnotrawione wydatki na niektóre służby mundurowe, w dniu 27-05-2019 10:09:41 napisał:

  Jakoś nie było widać zaangażowania, zadowolenia żołnierzy WOT podczas nawałnic i obecnych powodzi na południu naszego kraju. Widać było, że wielu z nich nawet nie stawiło się, aby tam zabezpieczać, chronić to, co jeszcze nie zostało do końca zalane! A Ci co byli i teraz tam są do pomocy, widać to wyraźnie to robią to z przymusu i z miną, że nie tak miało być ( mimo, iż mogli się tego spodziewać, ponieważ mają to zaznaczone w "umowie" - kontrakcie) Jednak się zdarzyły takie dodatkowe wezwania i będą się zdarzać! Zdarzą się, więc także rezygnację żołnierzy ze służby w WOT. Do weekendów dodano im dodatkowe wstawiennictwo w dni powszednie i dodatkowe obowiązki! To nie NSR-y. Tu trzeba więcej od siebie "dać" i poświęcić czas i prywatne życie. Wielu zrezygnuję z tych, których się będzie wykorzystywać do jakichś akcji jak powodzie, itp. I wielu się przez to nie zdecyduję nawet, aby w ogóle się zapisać do tej formacji. A tak na koniec, to WOT jest zupełnie niepotrzebny. To tylko wymysł PIS, do jakich celów??? ( to zobaczy już każdy i okaże się jak WOT jeszcze zostanie wykorzystany w przyszłości i do czego) Powinna być tylko Zawodowa Służba Wojskowa ( ale w pełni kontrolowana pod względem moralnym i panujących tam stosunków międzyludzkich i ze sprawiedliwym podziałem obowiązków, funkcji - żołnierzy szeregowych. I obowiązkowa - półroczna Służba Zasadnicza.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

MEBLE PIOTR PASIEKA
Fotoobrazy na płótnie
od 48,50PLN
Kasa fiskalna ONLINE Datecs WP25
1299PLN PROMOCJAPLN
Sprzedaż opon
Kasa fiskalna Sharp
1844PLN PROMOCJAPLN
Tonery Directions
27PLN
Sprawdzanie zawieszenia pojazdu
Budowa magazynów
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Kto stawia kropkę nad i? Wprost czy między wierszami?

Każdego dnia komunikujemy się z innymi ludźmi. Na kształt wiadomości wpływ# ma nie tylko mówiący, ale również słuchacz. To, co słyszy adresat, ale przede wszystkim to, jak odbiera on daną wypowiedź, oddziałuje znacznie na jego reakcję. Jak zatem mówić, by zostać właściwie zrozumianym?

(czytaj więcej)
0

Kolorowo na talerzu. Siła warzyw w codziennej diecie

Istotna rola warzyw w codziennej diecie nie wydaje się nowym i zaskakującym #tematem. Świadomość to jedno, ale co z praktyką?

(czytaj więcej)