Dziś mamy 18 sierpnia 2019, niedziela, imieniny obchodzą:

11 lutego 2019

„Pierścień Hallera” dla Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle

fot. Bogdan Ślagowski

fot. Bogdan Ślagowski

W dniu 10 lutego 2019 roku reprezentacja piętnastu uczniów Technikum Żeglugi Śródlądowej# z Nakła nad Notecią, na czele z Dyrektorem szkoły Panem Kazimierzem Toczko przebywała w Pucku.

Jak co roku odbyły się tam uroczystości z okazji rocznicy Zaślubin Polski z Morzem. W tym roku minęło już 99 lat od historycznej chwili kiedy generał Józef Haller wrzucił platynowy pierścień do wód Zatoki Puckiej, symbolicznie dokonując zaślubin. Uroczystości są wspomnieniem powrotu Polski nad Bałtyk w 1920 roku.

Uroczystości rozpoczęły się na Rynku w Pucku, gdzie w słoneczny dzień zebrali się zaproszeni goście, mieszkańcy miasta, kombatanci, samorządowcy, marynarze i żołnierze, aby uczcić rocznicę tego wydarzenia. Po wstępnych przemówieniach nastąpił przemarsz zgromadzonych gości do fary puckiej pw. Świętych Piotra i Pawła, gdzie odbyła się msza święta. Mszę świętą odprawił wieloletni biskup polowy Wojska Polskiego, obecnie arcybiskup metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź. Po mszy św. nastąpił przemarsz do puckiego portu. Kolumnę prowadziła orkiestra i kompania reprezentacyjna Marynarki Wojennej RP, po których maszerowały reprezentacje pocztów sztandarowych. Po licznych przemówieniach zaproszonych gości, przedstawiciele Ligi Morskiej i Rzecznej wręczyli odznaczenia – „Pierścienie Hallera”, które jest najwyższym wyróżnieniem Ligi Morskiej i Rzecznej wręczane co roku osobom oraz instytucją za wybitne osiągnięcia w działalności dla Polski Morskiej. Miło jest poinformować, że w roku 2019 „Pierścień Hallera” otrzymał Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej im. kmdr. Bolesława Romanowskiego w Nakle nad Notecią. Odznaczenie odebrał dyrektor szkoły Kazimierz Toczko, w towarzystwie najlepszych uczniów Technikum Żeglugi Śródlądowej, z klasy II TŻŚ Szymon Chuchla oraz z kl. III TŻŚ Joanna Kasperska. Ponadto przedstawicielom nakielskiej „Żeglugi” towarzyszył Burmistrz Miasta i Gminy Nakło nad Notecią Pan Sławomir Napierała.

W licznych pocztach sztandarowych przybyłych na uroczystości znajdował się również sztandar Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej im. kmdr. Bolesława Romanowskiego w Nakle nad Notecią. W skład pocztu wchodzą uczniowie klasy II TŻŚ. Opiekunami uczniów podczas uroczystości byli nauczyciele Zygmunt Korkosz, Bogdan Ślagowski i Paweł Ciereszko.

materiał:  Paweł Ciereszko

Oceń artykuł: 15 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Meble systemowe w kolorze Biały Wysoki Połysk
Torba na akcesoria fryzjerskie
82PLN
Koloryzacja - nowoczesne techniki
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Perfekcyjne wygładzenie zniszczonych włosów!
Meble systemowe w kolorze Biały Uni Mat / Biały Mat
Sprawdzanie geometrii kół
Balustrady Bramy Ogrodzenia
0

Okres grzewczy coraz bliżej. Jak zadbać o modernizację źródła ciepła?

We wrześniu rozpoczyna się kolejny sezon grzewczy. Coraz chłodniejsze dni i # noce oznaczają konieczność uruchomienia centralnego ogrzewania w naszych domach.

(czytaj więcej)
0

Jak w ciąży przetrwać upały. Co przyszłe mamy powinny zrobić?

Od kilku lat w naszym kraju letnie miesiące są coraz bardziej gorące. Bywają dni trudne do # przetrwania dla każdego z nas, a zwłaszcza dla przyszłych mam.

(czytaj więcej)
0

Wytwarzamy zbyt dużo CO2. Już możemy odczuć zmiany klimatu

Dwutlenek węgla (CO2) to jeden z gazów cieplarnianych, którego nadmierna emisja # przyczynia się do niepożądanych zmian klimatycznych na świecie.

(czytaj więcej)
0

Kierunek wakacje. Dlaczego warto wybrać lot czarterowy?

Coraz więcej osób interesuje się lotami czarterowymi. Przeloty organizowane przez # biura podróży potrafią kosztować znacznie mniej, niż te wykupione bezpośrednio u przewoźnika.

(czytaj więcej)