Dziś mamy 27 lutego 2020, czwartek, imieniny obchodzą:

17 sierpnia 2019

„Ośmiorniczki dla wcześniaków”. Akcja w Zakładzie Karnym w Potulicach

fot. Justyna Sejdowska

fot. Justyna Sejdowska

Akcja prowadzona jest przez Fundację Małych Serc, która ma na# celu wyposażenie oddziałów noworodkowych w szydełkowe ośmiorniczki. W Zakładzie Karnym w Potulicach powstają bawełniane ośmiorniczki, które już niebawem trafią do wcześniaków z bydgoskiego szpitala.

Badania pokazały, że macki tych maskotek przypominają wcześniakom pępowinę. Ośmiorniczki są dziergane przez wolontariuszy i przekazywane do koordynatorów, którzy następnie przekazują je do szpitali. Muszą one spełniać określone wymagania - stworzone dla bezpieczeństwa wcześniaków, które leżą w inkubatorach i walczą o swoje życie. Ośmiorniczki po poddaniu wewnętrznym procedurom i sterylizacji przekazywane są rodzicom wcześniaków.

W ramach prowadzonego programu resocjalizacji z zakresu zapobiegania negatywnym skutkom izolacji, zwłaszcza wobec skazanych odbywających długoterminowe kary pozbawienia wolności pn. Artefakt trwają przygotowania do stworzenia bawełnianych ośmiorniczek dla wcześniaków. Specjalistka ds. terapii uzależnień z oddziału terapeutycznego dla skazanych uzależnionych od alkoholu, kpt. Magdalena Kuzimska, która w wolnych chwilach zajmuję się rękodziełem podjęła próbę nauczenia skazanych, zakwalifikowanych do programu, wykonywania bawełnianych ośmiorniczek.

Działanie to ma na celu naukę prospołecznych postaw, wzbudzanie empatii i uwrażliwianie skazanych na potrzeby innych osób. Świadomość, że podejmowane przez nich działania i trud jaki w to wkładają ma pozytywny wydźwięk i przyczynia się do bycia potrzebnym oraz wiara w to, że można robić dobre uczynki, nie oczekując nic w zamian wzmacnia motywację do pracy nad sobą.

Materiał: mł. chor. Justyna Sejdowska

Oceń artykuł: 12 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Meble systemowe w kolorze Biały Wysoki Połysk
Narożnik z funkcją spania, możliwość wyboru tkanin
Meblościanka z oferty firmy FADOME
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Konstrukcje stalowe
Pokój dzienny/ jadalnia
Sprawdzanie świateł
GratisPLN
0

Pielęgnacyjne vademecum noworodka. Sprawdź, o czym warto pamiętać

Codzienna opieka nad dzieckiem dostarcza rodzicom wielu okazji do obserwacji oraz #stymulacji wielozmysłowej. Skóra noworodka choć wrażliwa i delikatna z chwilą narodzin jest już w zupełności gotowa do tego, żeby funkcjonować poza organizmem matki. O pielęgnacji, nie tylko w dbaniu o higienę, ale także wspaniałej okazji do bliskości i budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi mówi położna Jolanta Marat Ignaczak, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Najsłodszy dzień w roku. Sprawdź propozycje przepisów na tłusty czwartek!

Pączki ziemniaczano-dyniowe, ruchańce drożdżowe, amoniaczki, pierniczki na różne #sposoby a może ciasto marchewkowe? Na naszej regionalnej Liście Produktów Tradycyjnych znajduje się już 18 wyrobów piekarniczych i cukierniczych. W tłusty czwartek warto sięgnąć do tradycyjnych przepisów i przygotować niektóre z tych słodkości.

(czytaj więcej)
0

Pierwsze zabiegi tuż po narodzeniu dziecka. Co warto o nich wiedzieć?

Zaraz po urodzeniu należy umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką „skóra do #skóry”. Trwa on zazwyczaj około dwóch godzin i traktujemy go jako naturalne zakończenie aktywnych okresów porodu i rozpoczęcie adaptacji noworodka do nowych warunków życia pozamacicznego. Kontakt „skóra do skóry” powinien też być inicjacją do pierwszego przystawienia dziecka do piersi matki. Moment ten przez wielu nazywany jest złotym standardem przynoszącym korzyści zarówno dziecku, jak i matce w sferze emocjonalnej. Położna, Anna Jedlińska, ambasadorka kampanii „Położna na medal” radzi, co trzeba wiedzieć o pierwszych zabiegach dziecka, tuż po jego urodzeniu.

(czytaj więcej)
0

Twój nastolatek i długie godziny w sieci. Zastanawiałeś się nad przyczyną?

Coraz więcej młodych ludzi coraz więcej czasu spędza w internecie. Potwierdzi to każdy rodzic. Zastanawialiście się# kiedyś, dlaczego tak jest?

(czytaj więcej)