Dziś mamy 5 czerwca 2020, piątek, imieniny obchodzą:

16 października 2019

„Jesień w sadzie i ogrodzie”. Dzieci zakończyły cykl zajęć

fot. Iwona Nowak

fot. Iwona Nowak

3 latki z Donalda w ubiegły piątek zakończyły dwutygodniowy cykl # zajęć pt. „Jesień w sadzie i ogrodzie”.

W trakcie zabaw dzieci utrwaliły nazwy popularnych gatunków owoców i warzyw, poznały ich smaki, a przede wszystkim przekonały się o tym, iż są one doskonałym źródłem witamin.

Z tej okazji wykonały owocowe szaszłyki, bawiły się w teatr wcielając się w rolę aktorów do utworu „Na straganie” J. Brzechwy, lepiły jabłuszka z masy solnej, segregowały owoce oraz  odwiedziły pobliski sklep owocowo - warzywny.

Ponadto, przedszkolaki obchodziły dzień Dyni, królowej warzyw, która jest bogatym źródłem wielu składników odżywczych oraz posiada właściwości lecznicze.

Przedszkolaki wzbogaciły nasz kącik przyrodniczy o różne odmiany dyni, dzieliły się spostrzeżeniami na temat ich wielkości, kształtu i koloru. Jakież zdziwienie można było zauważyć na twarzach dzieci, gdy po jej przekrojeniu zobaczyły co znajduje się w jej środku.

Przekąski w postaci suszonych pestek dyni bardzo im zasmakowały i stały się ulubionym przysmakiem naszych przedszkolaków oraz doskonałą alternatywą dla słodyczy.

materiał: Iwona Nowak

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.  

Oceń artykuł: 6 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

O Stowarzyszeniu Oficerów Więziennictwa. Czym się zamuje?

Przyglądamy się bliżej działalności Stowarzyszenia Oficerów Więziennictwa. Jaka jest jego #historia? Jakie stawia sobie cele? Do czego dąży w swoich działaniach?

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)