Dziś mamy 22 maja 2018, wtorek, imieniny obchodzą:
16 maja 2018

„Czarna książka kolorów”. Uczestnicy pooznali świat osób niewidomych

fot. Joanna Brzozowska

fot. Joanna Brzozowska

W dniach od 8-15 maja obchodzony jest XV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Tegoroczne hasło #brzmi: (DO) Wolność czytania. Z tej okazji 9 maja w Filii Bibliotecznej w Radziczu odbyły się zajęcia zainspirowane książką Meneny Cottin „Czarna książka kolorów”.

Z niej dzieci dowiedziały się jak niewidomi postrzegają barwy, które dla nich są tysiącem smaków, zapachów, dźwięków i emocji. Osoby z dysfunkcją narządu wzroku poznają kolory poprzez temperaturę (niebieski chłodny, czerwony – gorący), fakturę (błękit-gładki, zielony – chropowaty), uczucia (żółty – radość, pomarańczowy – aktywność). Następnie uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z detektorem kolorów. Dzięki temu urządzeniu osoby z niepełnosprawnością wzroku mają możliwość doboru koloru ubrań. Ponadto na spotkaniu zapoznaliśmy się z „Dotykownikiem - atlasem wypukłej grafiki”. Zawiera on zbiór rycin brajlowskich. Każdy chętny uczeń mógł, tylko za pomocą dotyku, odgadnąć kształty wybranych zwierząt.

Warsztaty zakończyliśmy częścią plastyczną, podczas której z czarnego brystolu i czarnej krepy wykonane zostały obrazki przedstawiające kolory. Będą one prezentem dla niewidomej Sandry Pawlikowskiej. Zajęcia poprowadził p. Dawid Wolski z Koła Powiatowego PZN w Nakle nad Notecią.

Materiał: Joanna Brzozowska

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Wydatki, wysokość świadczeń i nie tylko. Emeryci i renciści w statystykach

W 2017 r. wzrosła względem roku 2016 liczba osób pobierających świadczenia emerytalno-#rentowe z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). W tym czasie zmniejszyła się natomiast liczba rolników indywidualnych pobierających emerytury i renty. Jednocześnie odnotowano wzrost zarówno wydatków na świadczenia społeczne, jak i wysokości emerytur i rent.

(czytaj więcej)
0

Zielone światło dla dokumentów w smartfonie i jednego loginu do e-usług

Rząd przyjął projekt tzw. ustawy węzłowej. Przewiduje ona wprowadzenie jednego, spójnego #loginu (login.gov.pl), który docelowo umożliwi korzystanie ze wszystkich cyfrowych usług administracji. Rząd przyjął również regulacje, które będą stanowiły podstawę prawną do funkcjonowania aplikacji mobilnej - „mDokumenty”.

(czytaj więcej)
0

Jak zrobić murowany grill?

Grillowanie to jeden z przyjemniejszych sposobów na plenerowy wypoczynek. Miły czas w gronie znajomych smakuje najlepiej, gdy stoły zastawione są pieczonymi na grillu mięsami, rybami i warzywami. Na rynku znajdziemy wiele przenośnych urządzeń do grillowania, ale miłośnicy takiej formy wypoczynku z pewnością powinni pomyśleć o czymś więcej – o zbudowaniu własnego grilla. Jak to zrobić i dlaczego warto?

(czytaj więcej)